جشن فارغ‌التحصیلان زبان فارسی در کویت برگزار شد

۰۳ تیر ۱۳۹۳ | ۰۸:۰۴ کد : ۱۱۲ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۹۶
مراسم جشن فارغ‌التحصیلی فارسی‌آموزان دوره‌ی بهاره، در رایزنی فرهنگی ایران در کویت با شرکت دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی، باشکوه خاصی برگزار شد.
جشن فارغ‌التحصیلان زبان فارسی در کویت برگزار شد

مراسم جشن فارغ‌التحصیلی فارسی‌آموزان دوره‌ی بهاره، در رایزنی فرهنگی ایران در کویت با شرکت دانشجویان مقاطع مختلف تحصیلی، باشکوه خاصی برگزار شد.
این مراسم با حضور چهره‌هایی فرهنگی و علمی از ایران و کویت و اساتید و دانشجویان زبان فارسی از چند کشور اسلامی مانند بحرین، لبنان، تونس و مصر برگزار شد.
در ابتدای این مراسم سمیر ارشدی، مدرس زبان فارسی، گزارشی از برنامه‌های دوره ارایه داد و سخنانی در اهمیت فراگیری زبان و ادبیات فارسی و نقش دانشمندان ایرانی در حفظ و پاسداری از زبان عربی و تدوین قواعد و صرف و نحو آن بیان کرد.
پس از آن، تعدادی از دانشجویان، ضمن تشکر از رایزنی فرهنگی ایران در کویت برای برگزاری منظم و سازمان‌یافته‌ی کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دوره‌ی بهاره، به ارایه‌ی نقطه نظرها، پیشنهادات و ملاحظات خود به زبان فارسی و عربی پرداختند و آموخته‌های خود را در قالب شعر، متن ادبی و مقاله ارایه دادند.
تهیه و تدوین کتاب مخصوص فارسی‌آموزان عرب زبان برای هر یک از مقاطع تحصیلی که در برگیرنده‌ی تمرینات کافی و مناسب باشد، به همراه فراهم کردن وسایل و نرم‌افزارهای سمعی و بصری آموزشی مانند سی دی، فرهنگ لغت و کتاب‌های کمک‌آموزشی و فروش یا عرضه‌ی آن در طول دوره‌ی آموزش زبان فارسی و همچنین کاستن از فاصله‌ی زمانی میان دوره‌ها، برخی از درخواست‌ها و پیشنهادهای فارسی‌آموزان برای بهبود روند آموزش زبان فارسی در کویت بود.
محدود نشدن تکالیف درسی به حل تمرینات کلاسی، برگزاری دوره‌ی ویژه‌ی نوجوانان در تعطیلات تابستانی با توجه به اینکه قابلیت ذهنی این افراد برای فراگیری زبان بیشتر است، راه‌اندازی سفرهای دسته‌جمعی یک هفته‌ای با همکاری و راهنمایی رایزنی فرهنگی جهت بازدید از مراکز دانشگاهی و امکانات سیاحتی جمهوری اسلامی ایران و تشکیل انجمن شیفتگان زبان فارسی توسط فارسی‌آموزان، به گونه‌ای که هر ماه یک بار جلسه‌ای با حضور رایزن فرهنگی برگزار شود و نشست‌های ادبی و آشنایی با تاریخ و تمدن ایران یا نمایش فیلم‌های ایرانی در حاشیه‌ی آن برپا شود، از دیگر درخواست‌های این فارسی‌آموزان از رایزن فرهنگی ایران در این مراسم بود.
در ادامه‌ی مراسم اختتامیه، عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی ایران در کویت، ضمن قدردانی از تلاش و پشتکار دانشجویان برای فراگیری دومین زبان جهان اسلام، گفت: شما اکنون در ساحل دریای خروشان فرهنگ و هنر و ادبیات فارسی قرار دارید و امیدواریم با تلاشی که در یکایک شما سراغ دارم، بتوانید آرام آرام در این دریای بی‌کران وارد شوید و از حلاوت و شهد آن لذت ببرید.
وی با اشاره به بازدید اخیر رئیس دانشگاه کویت از شهرهای مشهد، تهران، اصفهان و شیراز و امضای 6 توافقنامه همکاری علمی و آکادمیک با دانشگاه‌های بزرگ این شهرها، گفت: اساتید و متخصصان کویتی از تحولات علمی و دستاوردهای پژوهشی کشورمان در زمینه‌های پزشکی، سلول‌های هسته‌ای ، فناوری نانو و فناوری شبیه‌سازی در پژوهشکده‌ی رویان شگفت‌زده شدند.
خامه‌یار درباره‌ی پیشنهادات فارسی‌آموزان، مانند راه‌اندازی تور علمی بازدید از مراکز دانشگاهی و گردشگری ایران و تشکیل انجمن شیفتگان زبان و ادبیات فارسی قول مساعدت و همکاری داد و بیان کرد: آغوش تمامی کارکنان رایزنی برای حمایت از شما جهت فراگیری زبان فارسی باز است و امیدواریم سفیران شایسته‌ای برای معرفی فرهنگ فارسی باشید.
وی افزود: سیاست و خط مشی رایزنی فرهنگی ایران در کویت، توسعه و تداوم کلاس‌های آموزش زبان فارسی، دانش‌‌افزایی و تسریع و تسهیل روند فراگیری زبان توسط علاقمندان به ادبیات فارسی است.
در پایان مراسم نیز، گواهینامه‌های فارغ‌التحصیلان از سوی عباس خامه‌یار، رایزن فرهنگی ایران در کویت به فارسی‌آموزان اعطاء شد.
در دوره‌ی بهاره‌ی آموزش زبان فارسی در کویت، بیش از 50 دانشجو از کشورهای کویت، بحرین، لبنان، تونس و مصر شرکت داشتند که بیشتر این افراد حقوقدان و استاد دانشگاه بودند.


نظر شما :