سی‌وسومین اجلاس سراسری استادان هندی زبان فارسی گشایش یافت

۳۱ شهریور ۱۳۹۳ | ۰۷:۰۴ کد : ۱۱۱ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۷۸
آیین گشایش سی‌وسومین اجلاس انجمن سراسری استادان زبان و ادبیات فارسی هند، روز شنبه 29 شهریور در دانشگاه مولانا آزاد این کشور برگزار شد.
سی‌وسومین اجلاس سراسری استادان هندی زبان فارسی گشایش یافت

آیین گشایش سی‌وسومین اجلاس انجمن سراسری استادان زبان و ادبیات فارسی هند، روز شنبه 29 شهریور در دانشگاه مولانا آزاد، با حمایت رایزنی فرهنگی ایران در دهلی نو ، در شهر حیدرآباد این کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم با حضور ژنرال ضمیرالدین شاه، رییس دانشگاه اسلامی علیگر، محمد میان، رییس دانشگاه مولانا آزاد، غلامرضا انصاری، سفیر ایران در دهلی‌نو، رییس مرکز تحقیقات دانشگاه اسلامی علیگر و رییس انجمن استادان زبان و ادبیات فارسی، اختر مهدی، دبیر انجمن استادان و استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جواهر لعل نهرو، عزیز بانو، رییس گروه فارسی دانشگاه مولانا آزاد و برخی از شخصیت‌های اجتماعی و فرهنگی شهر حیدرآباد و بیش از هفتاد تن از استادان زبان و ادبیات فارسی خارج از شهر احمدآباد و دانشجویان زبان فارسی برگزار شد.

در این مراسم جانشین رییس دانشگاه مولانا آزاد، با برشمردن پاره‌ای از مشترکات فرهنگی دو کشور ، به حضور ایرانیان در شهرهای بمبئی و حیدرآباد و مشاغل هتل‌داری و خوراک‌فروشی‌ها و قهوه‌خانه‌هایشان در این دو شهر به عنوان سمبل ملموس فرهنگ ایرانی برای توده‌ی مردم هند اشاره کرد.

همچنین ژنرال ضمیرالدین شاه در سخنرانی کوتاه خود به فرهنگ و زبان فارسی در هند و جایگاه ویژه‌ی آن در تاریخ هند اشاره کرد و گفت: اگر چه در خانواده‌ی مادری من زبان فارسی زبان تکلم ایشان بود؛ اما متأسفانه من خودم نتوانستم زبان فارسی را به عنوان پنجمین زبان تکلم فرا بگیرم و فرصتی برای این آموزش برایم مهیا نشد.

انصاری، سفیر کشورمان در هند نیز به سوابق دیرینه‌ی روابط دو کشور به ویژه نقش زبان فارسی و تأثیر ویژه‌ی آن بر کشور هند اشاره کرد و گفت: زبان فارسی هشتصد سال در هند حضور داشته و فرهنگ ایرانیان بر مردمان هند تأثیر گذاشته است. در زمان حکومت مسلمانان این تأثیرات بیشتر بوده و مردم هند نیز با آن آشنا شده‌اند. از ویژگی‌های تمدن هند همین تأثیرپذیری از مذاهب مختلف موجود در دنیا را می‌توان بر شمرد که توانسته است فرهنگ‌های گوناگونی را در خود نگهداری کند.

علی فولادی رایزن فرهنگی کشورمان در دهلی‌نو نیز در سخنانی خطاب به استادان زبان فارسی هند، گفت: این میراث که گنج عظیمی است و در هر دوره‌ی تاریخی بر آن افزوده‌اند، اکنون در دست شماست. خانه‌های فرهنگ ایران به عنوان خادمان زبان فارسی در تمام نقاط دنیا خدمات خود را به علاقمندان به زبان فارسی تقدیم می‌کنند. خانه‌ی فرهنگ دهلی، علیرغم مشکلات خود، فعالیت‌هایش درباره‌ی آموزش زبان فارسی را دوچندان کرده و از سمینارهای فارسی مانند همین سمینار حمایت می‌کند.

وی افزود: رایزنی فرهنگی ایران در هند از سوی بنیاد سعدی دوره‌های دانش‌افزایی برای دانشجویان و استادان فارسی برگزار و یا ایشان را به ایران برای شرکت در این دوره‌ها اعزام می‌کند. فرصت مطالعاتی در ایران در اختیار علاقمندان فارسی قرار می‌دهد. در هر دانشگاهی که اتاق‌های ایران و مراکز ایران‌شناسی شکل بگیرد، در تجهیز آن و  راه‌اندازی کلاس‌های فارسی اقدام می‌کند.


نظر شما :