فارسی در پاکستان نیاز به برنامه ریزی ویژه دارد

۲۱ تیر ۱۳۹۳ | ۰۸:۰۲ کد : ۱۰۹ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۶۶
دیدار با «معاون دانشگاه قائد اعظم اسلام آباد پاکستان»، « معاون و مدیرکل دانشگاه ملی زبانهای نوین(نومل)اسلام آباد» و حضور در نشست جمعی از استادان زبان فارسی در مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در اسلام­آباد و اختتامیۀ دومین کارگاه آموزشی روش تدریس زبان فارسی در اسلام آباد پاکستان، بخشی از گزارش سفر یک هفته ای سرپرست معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد سعدی است.
فارسی در پاکستان نیاز به برنامه ریزی ویژه دارد

دیدار با «معاون دانشگاه قائد اعظم اسلام آباد پاکستان»، « معاون و مدیرکل دانشگاه ملی زبانهای نوین(نومل)اسلام آباد»  و حضور در نشست جمعی از استادان زبان فارسی در مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان در اسلام­آباد و  اختتامیۀ دومین کارگاه آموزشی روش تدریس زبان فارسی در اسلام آباد پاکستان، بخشی از گزارش سفر یک هفته ای سرپرست معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد سعدی است.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، علی مراد صحرائی در سفر به کشور پاکستان از نزدیک با مسولان، مدیران، استادان و دانشجویان چند دانشگاه این کشور دیدار و وضعیت آموزش زبان فارسی و فرصت های موجود برای گسترش زبان فارسی را بررسی کرد.
معاون دانشجویی دانشگاه علامه طباطبائی ضمن گفت وگو با علی اصغر چشتی، رییس دانشگاه آزاد و علامه اقبال اسلام آبادو همچنین سرپرست مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان، درخصوص گسترش روابط علمی و دانشگاهی دوجانبه گفت وگو و از بخش فارسی و اتاق ایرانشناسی بازدید کرد .
همچنین درنشست جمعی از استادان زبان فارسی با سرپرست معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد سعدی ، صادقی، رایزن فرهنگی ایران در پاکستان اظهار کرد: به دلیل ضرورت آموزش علمی استادان فارسی، دوره ای در دانشگاه علامه اقبال برنامه ریزی شده که جمعی از استادان با حضور در این دوره کوتاه مدت با روش های علمی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان آشنا خواهند شد. البته هرچند مدت دوره کوتاه است اما امیدواریم دستاورد خوبی را به همراه داشته باشد تا بتوانیم در آینده نسبت به تداوم آن اقدام کنیم.
صحرایی در بخش از سخنانش در این نشست با بیان اینکه برای آموزش زبان فارسی لازم است به صورت تخصصی و به عنوان یک علم با آن برخورد شود ، افزود: آموزش کاربردی زبان فارسی می تواند راهگشای استادان باشد. ساحت ادبیات فارسی با آموزش زبان فارسی هر کدام ویژگی های خاص خود را دارد، کسی می تواند ادبیات را خوب درک کند که زبان فارسی را خوب درک کرده باشد.
در پایان این نشست تعدادی از استادان نظرات و پیشنهادات خود را بیان کردند و خواستار تاسیس کنگره زبان فارسی در ایران، با عضویت کشورهای حوزه زبان فارسی و شبه قاره شدند.
بنابراین گزارش، شرکت در مراسم اختتامیۀ دومین کارگاه آموزشی روش تدریس زبان فارسی در اسلام آباد پاکستان که باهمکاری رایزنی فرهنگی و حضور استادان فارسی و دانشجویان در مقطع دکتری دانشکده و دانشگاه های مختلف پاکستان برگزار شده بود، از دیگر برنامه های این سفر بود.
در این مراسم تقی صادقی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام آباد ضمن تشکر از ریاست دانشگاه آزاد، علامه اقبال در ایجاد این فرصت و همکاری های صمیمانه در برگزاری این دورة آموزشی اظهار امیدواری کرد که آموزش زبان فارسی را بتوانند به عنوان یک دورة دائمی در این دانشگاه دائر کنند. وی افزود: پیوند نا گستنی بین دو ملت بزرگ ایران و پاکستان وجود دارد که کسی نمی تواند آن را قطع کند. زبان فارسی می تواند بر همه ناملایمات غلبه کند. ضمن آنکه برای ما پاکستان یک کشور خارجی نیست. به این دلیل زبان فارسی نیز زبان خارجی در پاکستان به شمار نمی آید.
 
سرپرست معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد سعدی نیز که  استاد این کارگاه آموزشی بود، اظهار کرد: در برگزاری کارگاه های آموزشی و گردهمایی استادان زبان فارسی بنیاد سعدی کمک خواهد کرد و به استادان زبان فارسی توصیه کرد هم نشینی های فارسی  را زنده کنید و با نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران و مرکز تحقیقات رابطه داشته باشید و فارسی را بطور علمی بیاموزید.
وی تأکید کرد: فارسی در پاکستان نیاز به برنامه ریزی ویژه دارد. نداشتن یک کتاب در شأن آن برای ما قابل قبول نیست زیرا اشتیاق به زبان فارسی وجود دارد اما منابع در این کشور کم است و کتاب زیبای فارسی برای تدریس نداریم.


نظر شما :