مراسم اختتامیه‌ی دوره‌ی دانش‌افزایی دانشجویان زبان فارسی در دهلی‌نو برگزار شد

۰۶ مهر ۱۳۹۳ | ۰۶:۵۹ کد : ۱۰۵ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۴۸
دوره‌ی دانش‌افزایی دانشجویان زبان فارسی که به همت بنیاد سعدی و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو، به مدت 10 روز در دانشگاه جواهر لعل نهرو برگزار شده بود، پایان یافت.

دوره‌ی دانش‌افزایی دانشجویان زبان فارسی که به همت بنیاد سعدی و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو، به مدت 10 روز در دانشگاه جواهر لعل نهرو برگزار شده بود، پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم اختتامیه‌ی دوره‌ی دانش‌افزایی ویژه‌ی دانشجویان زبان فارسی، با حضور علی فولادی، رایزن فرهنگی ایران در هند، خواجه اکرام‌الدین، رییس شورای ملی گسترش زبان اردو، پروفسور عین‌الحسن، رییس گروه فارسی دانشگاه جواهر لعل نهرو، عفت نقابی و دکتر داوودی، اساتید زبان فارسی اعزامی از ایران، پروفسور سید اختر مهدی، استاد گروه فارسی و دیگر استادان و جمع کثیری از دانشجویان زبان فارسی و علاقمندان به زبان و فرهنگ ایرانی در سالن اجتماعات دانشگاه جواهر لعل نهرو دهلی‌ برگزار شد.

پروفسور عین‌الحسن، در ابتدای این مراسم در سخنان خود، اظهار امیدواری کرد که در آینده نیز چنین دوره‌هایی برگزار شود تا  دانشجویان بتوانند هر چه بهتر زبان و ادب فارسی را فرا گیرند.

خانم داودی، استاد اعزامی از ایران نیز، ضمن تأکید بر استعدادهای درخشان دانشجویان زبان فارسی در هند در زمینه‌ی یادگیری این زبان،  ادبیات فارسی را  حامل عنصر صلح و صفا و معنویت دانست.

در ادامه‌ی برنامه، گروهی از دانشجویان، یکی از سرودهای مشهور پس از پیروزی انقلاب اسلامی به نام «شهید ای شهید» را اجرا کردند که با استقبال گرم حاضرین در جلسه مواجه شد.

پس از آن علی فولادی، رایزن فرهنگی کشورمان در هند، در سخنان خود با اشاره به گستره‌ی تاریخی زبان فارسی در هند از زمان حمله‌ی محمود غزنوی تا دوره‌ی حکومت انگلیسی‌ها در این کشور، گفت: زبان فارسی بیش از 800 صد سال زبان رسمی شبه قاره بوده است و تاریخ این دوره همگی به این زبان نوشته شده است.

وی در ادامه با اظهار تأسف از این موضوع که امروزه عظمت گذشته‌ی زبان فارسی چنان که باید و شاید در شبه قاره ملموس نیست، افزود: برای آگاهی از تاریخ و فرهنگ هند، فراگیری زبان فارسی ضروری است.

رایزنی فرهنگی کشورمان همچنین زبان فارسی را زبان دل و زبان حکمت خواند و تأکید کرد: در دنیای پرتلاطم امروز، ادبیات فارسی آرامش روحی و روانی را به ارمغان خواهد آورد.

وی در پایان سخنان خود ضمن تشکر از بنیاد سعدی در برگزاری این دوره، وظایف آن بنیاد جدیدالتأسیس را برای حاضرین تشریح کرد.

همچنین خواجه اکرام‌الدین، در سخنانی ارتباط دو زبان فارسی و اردو را ناگسستنی خواند و دانشجویان را به فراگیری هر چه بهتر این زبان تشویق کرد.

وی گفت: تعداد 10 مرکز آموزش زبان فارسی از سوی شورای ملی گسترش زبان اردو افتتاح شده است و به زودی شمار این مراکز به عدد 50 خواهد رسید و حدود  هزار و 500  دانشجو را تحت پوشش خود قرار خواهد داد.

در ادامه پروفسور اختر مهدی، زبان فارسی را یک فرهنگ خواند و افزود: حضور اساتید ایرانی در این دانشگاه فرصت مناسبی برای دانشجویان زبان فارسی است تا این زبان را هر چه بهتر فرا گیرند.

بنا بر اعلام این گزارش، این دوره‌ی دانش‌افزایی به همت بنیاد سعدی و با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در دهلی‌نو، به مدت 10 روز در دانشگاه جواهر لعل نهرو برگزار شد که با استقبال حدود 60 تن از دانشجویان دانشگاه‌های جواهر لال نهرو، دهلی و جامعه‌ی ملیه‌ی اسلامیه روبرو شد.


نظر شما :