افتتاح نمایشگاه مشترک خوشنویسی ایران و پاکستان در لاهور

۰۱ آبان ۱۴۰۰ | ۱۲:۴۱ کد : ۳۷۴۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۵۷
نمایشگاه مشترک آثار خوشنویسان ایران و پاکستان به همت خانه فرهنگ کشورمان در شهر «لاهور» به عنوان قلب فرهنگی پاکستان با حضور شخصیت‌های ایرانی افتتاح شد.
افتتاح نمایشگاه مشترک خوشنویسی ایران و پاکستان در لاهور

‌‌‌‌‌‌‌‌‌نمایشگاه مشترک آثار خوشنویسان ایران و پاکستان به همت خانه فرهنگ کشورمان در شهر «لاهور» به عنوان قلب فرهنگی پاکستان با حضور شخصیت‌های ایرانی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، نمایشگاه آثار خوشنویسی هنرمندان ایران و پاکستان توسط خانه ایران در لاهور مرکز ایالت پنجاب و با مشارکت انجمن خوشنویسان پاکستان در گالری هنری پنجاب با حضور "محمدرضا ناظری" سرکنسول و "جعفر روناس" رئیس خانه فرهنگ ایران افتتاح شد.

در این نمایشگاه ۴۰ اثر هنری از خوشنویسان مشهور ایرانی از جمله علی رضا کدخدایی، کاظم خراسانی و مسعود صفار و ۱۷ خوشنویس ایالت پنجاب از جمله اسلم کمال، همایون خان بنگش، شفیق فاروقی، خالد محمود صدیقی به نمایش گذاشته شد.

این رویداد فرهنگی با حضور برخی از شخصیت‌ها و مسئولان پاکستانی از جمله خانم "صغرا صدف" رئیس موسسه فرهنگ هنر و زبان پنجابی، "محمد عاصم چودری" مدیر اجرایی مرکز هنری الحمرا و "مقصود مظهر" رئیس ایوان علم و فن افتتاح شد.

"خالد محمود صدیق" رئیس انجمن خوشنویسان پاکستان و دیگر هنرمندان خوشنویس از جمله عرفان قریشی، اسلم کمال، شفیق فاروقی، واجد محمود یاقوت، محمد ضمیر حسن نفیسی، شوکت علی منهاج، زبیر مغول، عثمان غنی، آکاشا ساحل، حافظ زین العابدین، عبدالرحمن عبدو، خان بنگش و محفوظ بت در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه حضور داشتند.

سرکنسول ایران در لاهور طی سخنانی در این نمایشگاه گفت: افتتاح نمایشگاه خوشنویسان مشهور ایران و پاکستان در شهر لاهور مرکز فرهنگی این کشور باعث تقویت روابط بین دو کشور می شود.

وی هنر خوشنویسی را میراث مشترک دو کشور خواند و افزود: امید است پس از پایان همه گیری ویروس کرونا و بهتر شدن وضعیت موجود، سفر هنرمندان ایرانی و پاکستانی به کشور مقابل آغاز و زمینه برای توسعه روابط مردم با مردم هموار شود.

جعفر روناس رئیس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران نیز در پیام خود به مناسبت افتتاح این نمایشگاه گفت: عوامل زیادی در گسترش هنر خوشنویسی به عنوان هنر قدسی مطرح است که مهمترین آن این است که با خوشنویسی، آیات قرآن نگاشته می شود و این هنر از این کتاب آسمانی اعتبار می گیرد.

گفتنی است، این نمایشگاه به مدت ۱۰ روز بر روی بازدید کنندگان باز خواهد بود.

‌‌پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی پاکستان


نظر شما :