شب ادبی رُمان‌های فارسی در فرانسه

۱۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۱ کد : ۳۷۰۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۰۶
نشست «شب ادبی رُمان‌های فارسی» با هدف معرفی جلوه‌های دیگری از ادبیات فارسی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در فرانسه برگزار شد.
شب ادبی رُمان‌های فارسی در فرانسه

 

نشست «شب ادبی رُمان‌های فارسی» با هدف معرفی جلوه‌های دیگری از ادبیات فارسی به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در فرانسه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این نش ست با مشارکت انتشارات شمع و مه و با حضور دانیال بسنج، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و سه تن از مترجمین ادبی تراز اول ایران در بستر زوم (ZOOM) برگزار شد.

سید محمد طباطبایی، رایزن فرهنگی ایران در فرانسه با معرفی اجمالی برنامه‌های رایزنی فرهنگی در قالب هفته فرهنگ‌های خارجی پاریس، بر نقش مشارکت فرهنگی در دوران همه‌گیری بیماری کرونا تأکید کرد.

وی در ادامه، به معرفی «فدراسیون مراکز فرهنگی خارجی مستقر در پاریس» (موسوم به فیسپ) و مهمترین رویداد سالانه این فدراسیون تحت عنوان «هفته فرهنگ‌های خارجی» پرداخت.

دانیال بسنج، مدیر جلسه به معرفی کوتاهی از ادبیات و توسعه صنعت ترجمه در ایران پرداخت و ترجمه را ابزاری کارآمد در خدمت توسعه و گسترش گفتگوهای فرهنگی با کشورهای مختلف دانست.

وی همچنین، افزود: با معرفی و ترجمه آثار ادبی، جامعه مقصد اثر ترجمه شده با جوانب گوناگون فرهنگی و اجتماعی مبدا آشنا خواهند شد.

در ادامه، مترجمان به ایراد سخن پرداخته و درباره فن ترجمه و آثاری که ترجمه کرده بودند به بحث و تبادل نظر پرداختند. کتاب مرحوم نادر ابراهیمی با عنوان «باردیگر شهری که دوستش می‌دارم» ترجمه مهرناز کُرانی، کتاب «گراف گربه» ترجمه میترا فرزاد و کتاب «او را دیدم زیبا شدم» ترجمه زینب گلستانی، توسط مترجمان معرفی شدند.

پس از پایان معرفی رُمان‌های ترجمه شده، بحث و گفتگو پیرامون ترجمه آثار ادبی از فارسی به سایر زبان‌ها، به ویژه فرانسه، آغاز شد.

بسنج بر جنبه‌های آکادمیک مباحث مربوط به ترجمه تأکید کرد و تصمیم بر برنامه ریزی برای برگزاری کارگاه‌های تخصصی ترجمه، توسط این نمایندگی فرهنگی، در ماه‌های آینده گرفته شد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی فرانسه


نظر شما :