با پیام دکتر حداد عادل و از سوی رایزنی فرهنگی و نمایندگی بنیاد سعدی در ژاپن؛

سمینار مجازی «سعدی، ادیب ایرانی و استاد سخن» برگزار شد

۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۲ کد : ۳۵۲۴ زبان فارسی در جهان معرفی مشاهیر
تعداد بازدید:۱۳۵
به مناسبت روزسعدی، سمینار مجازی "سعدی، ادیب ایرانی و استاد سخن"با پیام دکتر حداد عادل از سوی رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در ژاپن برگزار شد.
سمینار مجازی «سعدی، ادیب ایرانی و استاد سخن» برگزار شد

به مناسبت روزسعدی، سمینار مجازی "سعدی، ادیب ایرانی و استاد سخن"با پیام دکتر حداد عادل از سوی رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در ژاپن برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به مناسبت روز بزرگداشت سعدی، سمینار مجازی «سعدی، ادیب ایرانی و استاد سخن» با پیام دکتر حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی، سخنرانی حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن و دکتر ناهو ناکامورا، ایران شناس ژاپنی و مدرس دانشگاه دایتو بونکا، شنبه۴ اردیبهشت با حضور بیش از ۹۰ نفر از علاقمندان ژاپنی از سوی رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان و نمایندگی بنیاد سعدی در ژاپن برگزار شد.

رئیس بنیاد سعدی در این پیام ضمن تقدیر از رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران به عنوان نمایندگی این بنیاد در ژاپن به دلیل اهتمام نسبت به برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی و همچنین برگزاری این نشست گفت: اول اردیبهشت به نام روز جهانی سعدی فرصت مناسبی برای آشنایی بیشتر با این شاعر بزرگ در ایران و جهان است که ۸۰۰ سال پیش مجموعه بسیار دلپذیر و ارزشمندی از شعر و نثر را بر جای گذارد.

دکتر حدادعادل ضمن نقل حکایتی از سعدی افزود: در سال ۱۹۶۴ گلستان سعدی به صورت کامل به زبان ژاپنی ترجمه شده و استاد ساوا هم ترجمه‌ای از گلستان به زبان ژاپنی ارائه نمود. شیرینی سخن سعدی برای فارسی زبانان و فارسی آموزان بسیار دلپذیر است چرا که او آموزگار همیشگی و موفق زبان فارسی در سراسر جهان است.

در ادامه، حسین دیوسالار رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن نیز ضمن تقدیر از مطالب و پیام دکتر حداد عادل و همچنین حضور و ارائه دکتر ناکامورا، به جایگاه ایران شناسان و اسلام شناسان ژاپنی و همچنین ژاپن شناسان ایرانی در ایجاد و توسعه ارتباطات و تعاملات دو کشور ایران و ژاپن پرداخت و گفت: این اندیشمندان بزرگ همواره نقش ارزشمند و ماندگاری را از خود بر جای گذارده اند و خود را قدران همیشگی تلاش های آنان می دانیم و به در گذشتگان از این جمع ادای احترام نموده و برای فعالان امروز آرزوی توفیق و سربلندی داریم و امیدوارم همواره این تلاش ها بتواند در توسعه و تعمیق روابط دوستانه و صمیمانه دو کشور و ملت موثر باشد.

نماینده بنیاد سعدی در ژاپن در پایان با اشاره به فعالیت‌های رایزنی فرهنگی کشورمان در خصوص برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی، تاکید کرد: رایزنی فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در ژاپن با توجه به علاقه‌مندی فرهنگ دوستان ژاپنی در این زمینه تلاش‌های فراونی را برنامه‌ریزی و در طول سال‌های اخیر به صورت منظم برای برگزاری دوره‌های آموش زبان فارسی به صورت حضوری تا قبل از شیوع کرونا و هم‌اکنون به دلیل شیوع کرونا به صورت مجازی با فارسی آموزانی از سراسر ژاپن اقدام نموده و در حال حاضر در سطوح مختلف حدود ۱۲۵ فارسی آموز ژاپنی حضور دارند.

در ادامه این برنامه دکتر ناهو ناکامورا ایران شناس ژاپنی و مدرس دانشگاه دایتو بونکا در مورد این شخصیت بزرگ ایرانی و همچنین زبان فارسی مطالبی را در قالب پاورپوینت ارائه کرد و گفت: دو شاعر بزرگ ایرانی یعنی حافظ و سعدی در شیراز متولد شده اند و زمانی که برای اولین بار به ایران سفر کردم، آرامگاه سعدی را از نزدیک دیدم که بسیار جالب بوده است.

وی با معرفی زندگی و فعالت های سعدی افزود: از جمله آثار معروف او بوستان، گلستان و کلیات سعدی است و برخی از اندیشمندان بزرگ در خصوص او اظهار نظرهای مهمی داشته اند که از جمله می توان به رالف والدو امرسون فیلسوف و نویسنده آمریکا در قرن ۱۹ درباره آثار سعدی اشاره کرد که می گوید همواره آثار سعدی تازه و شیرین است. در واقع باید گفت سعدی بهترین نویسنده نظم و نثر و تکمیل کننده غزل است و ایرانیان معتقدند که متون و نوشته های سعدی نمونه برجسته زبان فارسی است و زبان فارسی، زبان سعدی است و در این زمینه مترجمان آثار سعدی به زبان ژاپنی مانند دکتر ساوا، دکتر گامو و دکتر کورویاناگی هم تلاش های فراوانی برای معرفی این شخصیت بزرگ داشته اند.

وی در ادامه با نقل و تشرح ابیاتی از گلستان سعدی همچون دلایل نگارش گلستان، اخلاق درویشان، بی رغبتی به دنیا و … به تشریح برخی از دیدگاه های مطرح در هر کدام از آنان پرداخت و گفت: یکی از مهمترین اشعار این شخصیت برجسته که جنبه جهانی داشته و در سازمان ملل نصب شده شعر معروف «بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند» می باشد و گفتار سعدی همواره در دل مردمان جهان می زیسته و قرار دارد.

‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

 

پایان خبر / ‏

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی ژاپن دکتر حدادعادل نشست مجازی سالروز بزرگداشت سعدی


نظر شما :