حدادعادل: جشن نوروز دعوت به همدلی است

۲۸ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۱:۵۶ کد : ۳۴۷۰ زبان فارسی در جهان بنیاد سعدی در رسانه های دیگر
تعداد بازدید:۲۳۷
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی با بیان اینکه نوروز به هزار دلیل ظرفیت ایجاد همدلی میان ملت‌ها را دارد، گفت: جشن نوروز دعوت به همدلی است.
حدادعادل: جشن نوروز دعوت به همدلی است

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی با بیان اینکه نوروز به هزار دلیل ظرفیت ایجاد همدلی میان ملت‌ها را دارد، گفت: جشن نوروز دعوت به همدلی است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از خبرگزاری ایرنا، غلامعلی حداد عادل عصر چهارشنبه در جشن همدلی نوروز که در محل موسسه فرهنگی اکو در تهران برگزار شد، با تبریک فرا رسیدن جشن های نوروزی گفت: نوروز امسال تغییر قرن است و یک صد دیگر تکرار می شود تا به قرن دیگری برویم.
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با تشکر از رییس موسسه فرهنگی اکو گفت: ایشان چون تاجیکستانی هستند عمیقأ با سنت های کهن ایرانی و آثار فردوسی و رودکی عمیقأ آشنا هستند؛ مردم تاجیکستان مانند بسیاری از مردمان منطقه قدر ارزشهای فرهنگی مشترک را می دانند.
حدادعادل با بیان اینکه نوروز جشن جاودانی و همگانی ماست و به همه ملتهای ما تعلق دارد، گفت: یک جشن متعلق به همه است هر فردی که بهار برای او دل انگیز باشد و طبعیت را دوست داشته باشد آغاز بهار را جشن می گیرد. نوروز یک مناسبت آسمانی است عبور خورشید از نقطه اعتدال بهاری است و آسمان نوروز تعیین می کند، نوروز تابع تصمیم مردم زمین نیست و فراتر از اختلافات زمینیان است.
وی اظهار داشت: شاید در آداب و رسوم و در زبان و مذهب در سیاست تفاوت و تنوع سلیقه داشته باشیم اما در اعتدال بهاری جای اختلاف نیست نوروز پایه اش در آسمان است تا دست اختلاف برانگیز انسان به آنجا نرسد.
حداد عادل گفت: نوروز آغاز بهار است و آغاز رویش و زنده شدن دوباره طبیعت، ایرانیان از دیرباز با خوش ذوقی نوروز را آغاز سال جدید گرفتند و سال خورشیدی را بنا نهادند و دقیق ترین تقویم جهان تقویم جلالی ثبت شد.
رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: نوروز سرشار از خاطره ها و افسانه ها و رسوم نزد همه ملتهای منطقه است؛ آیین های نوروزی برای همه ما یک سفره مشترک است که همه ملتهای منطقه کنار آن نشسته اند.

به نوروز می بالیم

حدادعادل خاطرنشان کرد: آیین های نوروز را همه می پسندند، در همه کشورهای نیمکره شمالی نوروز شادی آفرین است و ما به نوروز می بالیم که مناسبتی مانند یک خاطره خوش همه ملت های منطقه را به یکدیگر پیوند داده است.

وی گفت: در دنیای امروز که بعضی قدرت‌ها تلاش می کنند میان ملت ها دشمنی ایجاد کنند نوروز را باید مبارک دانست زیرا دلها را به هم نزدیک می کند پیام آور صلح و شادی و دوستی همدلی است.

حداد عادل گفت: آرزو می کنم سال ۱۴۰۰ سال سلامتی همه مردم جهان و منطقه باشد سال ریشه کنی بیماری کرونا و دلها شاد باشد و چرخ زندگی مردم در همه جهان با شتاب به حرکت دربیاید.

رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در پایان سخنرانی خود غزلی از مجموعه «آنک بهار» با ردیف گلسرخ برای حاضران خواند.

نوروز جشن همه است

رییس بنیاد سعدی همچنین در جمع خبرنگاران گفت: کشورهای منطقه نوروز بسیار خوش سلیقه بودند که چنین زمان فرح بخشی را برای آغاز سال خود انتخاب کردند برخی از این کشورها فارسی زبان هستند اما نوروز هم برای ایرانیان هم برای فارسی زبانان و هم برای غیر فارسی زبانان مانند مردم تاجیکستان و افغانستان مردم بخارا و سمرقند جشن همه است.

وی تصریح کرد: نوروز جشن مردم غیر فارسی زبان منطقه نیز هست که فرهنگشان مشترک می باشد، نوروز جشن همه است.

حداد عادل درباره تحریم ها و فشارهای سخت اقتصادی که در سال ۹۹ به مردم ایران وارد بود گفت: ما انتظاری از دشمنان نداریم، اما آنها مطمئن باشند مقاومت ما افزوده خواهد شد ملت ایران با همین مقاومت بر همه مشکلات غلبه می کند.

همدلی همه ایرانیان در سال ۱۴۰۰
رییس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی درباره انتخابات پیش روی مردم ایران در سال ۱۴۰۰ گفت: رقابت انتخاباتی سر جای خود اما مردم تلاش کنند در انتخابات بهترین را انتخاب کنند و بعد از آن همه ایرانیان همدل باشند، همه ایرانیان باید برای پیشرفت و آبادانی کشور تلاش کنند تفاوت سلیقه و رای نباید باعث تفرقه باشد.
حداد عادل گفت: نمادها و آیین های نوروزی می تواند همه مردم و همه فرزندان کشورهای منطقه اکو و نوروز را پای سفره نوروزی سفره دوستی و همدلی بنشاند نوروز به هزار دلیل ظرفیت ایجاد همدلی را دارد.

به گزارش ایرنا، جشن نوروز همدلی با هدف گسترش همگرایی ملتهای منطقه اکو با حضور غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، سفیران کشورهای افغانستان، تاجیکستان و پاکستان به میزبانی سرور بختی رئیس موسسه فرهنگی اکو عصر چهارشنبه در تهران برگزار شد.
در این مراسم علاوه بر سخنرانی رییس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ایران و سخنرانی و بیان دیدگاههای میهمانان ویژه درباره آیین مشترک نوروز از سفره نوروز مشترک منطقه اکو رونمایی شد.
در حاشیه این جشنواره بین المللی نمایشگاه عکس و صنایع دستی کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و ازبکستان افتتاح و همچنین هنرمندانی از کشورهای منطقه اکو موسیقی کشورهای این منطقه را اجرا کردند و مقامات و میهمانان از نمایشگاه بازدید کردند.

 

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

‌‌

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی تبریک نوروز1400 موسسه فرهنگی اکو حداد عادل


نظر شما :