در آیین افتتاحیه دوره جدید آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان در پاکستان مطرح شد؛

زبان فارسی میراث فرهنگی مشترک دو کشور ایران و پاکستان است +گزارش تصویری

۰۴ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۶ کد : ۳۴۰۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۲۹
به منظور معرفی و ترویج زبان فارسی در پاکستان دوره زبان فارسی به غیر فارسی زبانان با حضور استادان، مدرسین و فارسی‌آموزان ...
زبان فارسی میراث فرهنگی مشترک دو کشور ایران و پاکستان است +گزارش تصویری

به منظور معرفی و ترویج زبان فارسی در پاکستان دوره زبان فارسی به غیر فارسی زبانان با حضور استادان، مدرسین و فارسی‌آموزان در محل خانه فرهنگ ایران در راولپندی افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، احسان خزاعی رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در اسلام آباد در افتتاحیه این مراسم ضمن خوش آمد گویی به فارسی آموزان جدید، گفت: برای ما باعث افتخار بزرگی است که در خانه فرهنگ ایران در راولپندی شاهد افتتاح این دوره هستیم و از استادان با تجربه ای که گنجینه ای گرانبها هستند می توانیم در امر تدریس زبان فارسی استفاده کنیم.

وی افزود: زبان فارسی مهمترین ابزار مردم پاکستان برای درک سخنان بزرگان و جزء لاینفک تاریخ این سرزمین به شمار می رود و سابقه درخشانی در منطقه شبه قاره داشته است به طوری که قریب به یک هزار سال در کشورهای منطقه شبه قاره از جمله پاکستان زبان رسمی و دیوانی بوده و زبان نخبگان فرهنگی به شمار رفته است.

خزاعی با اشاره به تدریس این زبان در دانشگاه های مختلف کشور پاکستان و وجود شعرای پارسی گوی و محبوبیت زبان فارسی، بر جایگاه ویژه زبان فارسی در این کشور تاکید کرد.

وی با یادآوری فارسی بودن کلیه واژه های سرود ملی پاکستان و وجود اسناد و نسخ خطی فراوان به زبان فارسی، آمادگی رایزنی فرهنگی را برای دراختیار قرار دادن کلیه امکانات برای ترویج زبان فارسی اعلام کرد.

مظفر علی کشمیری استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بین المللی اسلامی، طی سخنانی در خصوص اشتراکات زبانی دو کشور ایران و پاکستان گفت :۶۰ تا ۷۰ در صد واژگان مشترک زبان اردو و فارسی هستند و سابقه زبان فارسی به زمانی بازمی گردد که بزرگان دین از کشور ایران برای تبلیغ ‏ اسلام به شبه قاره آمدند.

وی در ادامه افزود: زبان فارسی گنجینه ای از اخلاق و ادب است و شعرا و ادبای معروف مثل مولانا، حافظ، سعدی و علامه اقبال آثار خود را به زبان فارسی نگاشته اند. دکتر کشمیری در پایان ‏سخنرانی خود ابیاتی از علامه اقبال لاهوری در وصف زبان فارسی را قرائت کرد.

شکیله رفیق، استاد زبان فارسی خانه فرهنگ ج.ا.ایران در راولپندی ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه زبان فارسی در پاکستان، ‏شیوه های جدید تدریس دوره های مجازی آموزش زبان فارسی را برای فارسی آموزان را تشریح‬ کرد. هم زمان با شروع دوره کلاس‌های حضوری آموزش زبان فارسی، دوره هنری آموزش خطاطی و خوشنویسی نیز با تدریس خواجه محمد حسین استاد خطاطی و خوشنویسی آغاز به کار کرد.

در ادامه این برنامه نماهنگی از معرفی بنیاد سعدی به نمایش درآمد و سه نفر از فراگیران زبان فارسی دوره قبل اشعار و متون فارسی را برای حاظرین قرائت کردند. اعطای گواهینامه به تعدادی از زبان آموزان فارسی دوره قبل از دیگر برنامه‌های این افتتاحیه بود.

گفتنی است با شیوع ویروس کرونا طی یک سال گذشته این نخستین دوره آموزش حضوری زبان فارسی در پاکستان است.

 

‌‌‌‌

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان پاکستان بنیاد سعدی


نظر شما :