گردهمایی اساتید زبان فارسی در پاکستان به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی+گزارش تصویری

۱۸ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۰:۰۴ کد : ۳۳۷۵ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۵۷
گردهمایی شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و دانشگاهی پاکستان تحت عنوان «هم اندیشی اساتید زبان و ادبیات فارسی» در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور سفیر ایران در پاکستان، رایزن فرهنگی کشورمان و پخش پیام تصویری رئیس بنیادسعدی برگزار شد.
گردهمایی اساتید زبان فارسی در پاکستان به مناسبت سالگرد انقلاب اسلامی+گزارش تصویری

گردهمایی شخصیت‌های فرهنگی، ادبی و دانشگاهی پاکستان تحت عنوان «هم اندیشی اساتید زبان و ادبیات فارسی» در آستانه چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور سفیر ایران در پاکستان، رایزن فرهنگی کشورمان و پخش پیام تصویری رئیس بنیادسعدی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، نشست صمیمانه اساتید زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه‌های مختلف اسلام‌آباد در پایتخت پاکستان با حضور «سید محمدعلی حسینی» سفیر ایران و «احسان خزاعی» رایزن فرهنگی کشورمان در پاکستان و با مشارکت و همکاری بنیاد سعدی و بخش زبان فارسی دانشگاه ملی زبان‌های نوین (NUML) در سالن اجتماعات خانه فرهنگ ایران در راولپندی برگزار شد.

شرکت کنندگان ضمن اینکه فعالیت‌های مفیدی را در زمینه آموزش زبان فارسی در پاکستان انجام می‌دهند، بر لزوم اجرای برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی متنوع به مناسبت‌های مختلف در این کشور تاکید کردند.

شخصیت‌های فرهنگی-آموزشی پاکستان اعلام کردند: بزرگداشت رویدادهای مهمی تاریخی و فرهنگی دو کشور همسایه به ویژه در ایام دهه فجر نقش بسزایی در علاقمند ساختن دانشجویان، دانش آموزان و جوانان پاکستانی به آموختن زبان فارسی دارد.

تعدادی از اساتید پاکستانی زبان فارسی نیز طی سخنانی با ادای احترام به مقام شامخ حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران و ضمن ابراز علاقه به زبان فارسی گفتند: فارسی به عنوان یک زبان شیرین و دوست داشتنی محور پیوند و محبت میان دو ملت همسایه ایران و پاکستان است.

سفیر ایران در پاکستان ضمن تبریک میلاد خجسته بانوی بزرگ اسلام، دخت گرامی پیامبر اکرم (ص)، حضرت فاطمه زهرا (س) و با گرامی داشت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: روابط دوستانه ایران و پاکستان نشانگر پیوند فرهنگی تاریخی و دینی دو کشور همسایه و اسلامی است و امیدواریم که ترویج زبان فارسی عاملی برای گسترش بیشتر این مناسبات شود.

سید محمد علی حسینی زبان را یکی از مهم‌ترین مشترکات فرهنگی دو ملت ایران و پاکستان دانست و با بیان اینکه زبان اردو و فارسی شباهت‌ها و اشتراکات فراوانی دارند، دو زبان را غیرقابل تفکیک از یکدیگر دانست و بر ضرورت توجه به قرابت‌های زبانی دو ملت همسایه به عنوان یک وجه اشتراک فرهنگی بسیار مهم میان آن‌ها، تاکید کرد.

وی اظهار داشت: ضروری است تماس‌ها و نشست‌ها میان فعالان حوزه فرهنگ، ادب و زبان دو کشور بیش از پیش افزایش یابد و سفارت ایران در پاکستان نیز از هیچ تلاشی برای کمک به تقویت همکاری‌ها به ویژه در حوزه فرهنگ و ادب میان دو کشور دریغ نخواهد کرد.

رایزن فرهنگی ایران در پاکستان نیز طی سخنانی با ادای احترام به مقام شامخ امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران گفت: انقلاب اسلامی یک انقلاب فرهنگی در ایران است که در مقایسه با سایر نظام ها و قیام‌های مردمی چهره روشن و برتر فرهنگی خود را به جهان نشان داد. وی در ادامه افزود: مهم‌ترین هدف و آرمان انقلاب اسلامی در ایران، تبدیل ارزش‌های مادی گرا به ارزش‌های اسلامی بود.

نماینده بنیادسعدی در ادامه برنامه های پیش بینی شده و آتی رایزنی فرهنگی و بنیاد سعدی را در مورد توسعه و گسترش زبان فارسی از جمله؛ برگزاری شب شعر، تهیه کتاب های دیجیتالی، راه اندازی گروه واتساپ استادان فارسی برای اطلاع رسانی، افزایش بورسیه های تحصیلی برای ادامه تحصیل در ایران، حمایت از انتشار آثار تالیفی و ترجمه ای کتاب های فارسی به اردو، مذاکره با مقامات فرهنگی و دیپلماتیک پاکستان برای احیای زبان فارسی در پاکستان، افزایش تعداد استادان فارسی در مراکز آموزشی دولتی و همچنین تدریس زبان فارسی در مدارس پاکستان تشریح کرد و اظهار امیدواری کرد تا با توجه به جایگاه زبان فارسی و با بهره مندی از زمینه های خوب و ظرفیت های موجود در کشور پاکستان و با تلاش جمعی بتوانیم با برنامه ریزی مناسب این موضوع مهم را به بهترین شیوه ساماندهی کنیم.

محمد سفیر رئیس بخش فارسی دانشگاه نومل اسلام آباد ضمن تبریک و تهنیت به مناسبت روز تولد حضرت فاطمه زهرا (س) و دهه فجر و سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، طی سخنانی از سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در اسلام آباد و همه دست اندرکاران این برنامه باشکوه تشکر و قدردانی کرد. وی با اشاره به تاریخچه زبان فارسی و ارتقاء این زبان در دانشگاه نومل، وضعیت تدریس زبان فارسی در مقاطع مختلف از جمله؛ کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین دوره های کوتاه مدت را تشریح کرد.

رئیس بخش فارسی دانشگاه نومل اساام آباد همچنین به خدمات استادان زبان و ادبیات فارسی که در این دانشگاه به عنوان رئیس بخش زبان فارسی یا رئیس گروه انجام دادند و همچنین در خصوص به همایش های ملی و بین المللی که برای ترویج و گسترش زبان فارسی تاکنون انجام شدند اشاره کرد و گفت: گروه فارسی دانشگاه نومل مقالات و کتاب های زیادی به فارسی و اردو منتشر کرده است.

غلامعلی حداد عادل رییس بنیاد سعدی در پیام تصویری که به مناسبت برگزاری این گردهمایی پخش شد، در خصوص جایگاه زبان فارسی و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران سخنرانی کرد.

رییس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی ضمن تشکر از سفیر و رایزن فرهنگی ایران و نیز ابراز تشکر از ادیبان، فارسی دانان و فارسی دوستان پاکستان و با اشاره به سابقه درخشان زبان فارسی در شبه قاره گفت: در طول تاریخ هیچ میدانی گسترده تر و هیچ دوره ای طولانی‌تر از میدان و حضور زبان فارسی در شبه قاره نصیب زبان فارسی نشده است. وی افزود: زبان فارسی به خیلی از مناطق دنیا رفته است ولی در شبه قاره حضور مفید و موثرتری داشته است و آن قدری که آثار تولیدی به نظم و نثر در این منطقه تولید شده در هیچ جای دنیا تولید نشده است به طوری که نسخه های خطی موجود به زبان فارسی در آرشیوهای مختلف پاکستان از ایران بیشتر است.

حداد عادل توجه به زبان فارسی در پاکستان را نوعی قدرشناسی مردم پاکستان به نیاکان خود دانست و تاکید کرد زبان فارسی بخشی از میراث فرهنگی پاکستان است و ادامه راه مردم فرهیخته پاکستان است.

وی با اشاره به توجه بنیانگذاران پاکستان از جمله قاعد اعظم محمد علی جناح به زبان فارسی به عنوان یکی از مهم ترین حلقه های پیوند دهنده بین دو ملت و میراث فرهنگی گرانقدر پاکستان گفت: مردم ایران بعد از انقلاب اسلامی حرف تازه ای برای گفتن دارند و نخستین شعار آنها کلمه استقلال بود که در طی این ۴۲ سال با وفاداری به انقلاب اسلامی برای اعتلای این کلمه ایستادگی و مقاومت کردند و این استقلال صرفاً سیاسی نیست بلکه ریشه در استقلال فکری و فرهنگی دارد و این روحیه استقلال طلبی باعث شده تا مردم ایران حرفی مهم برای گفتن در جهان امروز داشته باشند و این حرف به زبان فارسی است، لذا اگر زبان فارسی گسترش پیدا کند مردم پاکستان این امکان را خواهند داشت تا پیام مردم معاصر ایران را که روح آن صلح، دوستی، آزادی، عدالت و استقلال و احترام به ملت ها است را به خوبی کرد. بشنوند.

رییس بنیاد سعدی فلسفه و تاریخچه بنیاد سعدی و نیز اهم فعالیت های این بنیاد را در زمینه آموزش زبان فارسی تشریح کرد و از همه دست اندرکاران زبان فارسی در پاکستان تشکر و برای آنها آرزوی موفقیت کرد.. وی در پایان سخنان خود گفت: ما کلیه امکانات بنیاد سعدی را از طریق رایزنی فرهنگی در اختیار قرار خواهیم داد.

در ادامه این گردهمایی تعدادی از استادان زبان فارسی پاکستانی نیز طی سخنانی با ادای احترام به مقام شامخ حضرت امام خمینی (ره) بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران و با ابراز علاقه به زبان فارسی گفتند: فارسی به عنوان یک زبان شیرین و دوست داشتنی محور پیوند و محبت میان دو ملت همسایه ایران و پاکستان است.

در این گردهمایی سرفراز ظفر، استاد زبان فارسی دانشگاه بین المللی اسلامی اسلام آباد به عنوان میهمان ویژه حضور داشت.

این استاد برجسته زبان فارسی که آثار متعددی را به زبان فارسی در کارنامه خود دارد ضمن سخنرانی در مورد وضعیت آموزش زبان فارسی، در خصوص انقلاب اسلامی ایران اشعار خود را قرائت کرد که مورد استقبال حضار قرار گرفت. همچنین راضیه اکبر و اختر عثمان شاعران فارسی گوی نیز اشعار خود را ارائه کردند.

برنامه‌های فرهنگی متنوع به مناسبت جشن‌های چهل و دومین بهار انقلاب اسلامی ایران از سوی خانه‌های فرهنگ کشورمان در شهرهای «کراچی» مرکز ایالت سند در جنوب، «پیشاور» مرکز ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب، «لاهور» مرکز ایالت پنجاب، «کویته» مرکز ایالت بلوچستان در جنوب غربی پاکستان و شهر «مولتان» به طور هم زمان برگزار می‌شود.

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

 

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیادسعدی پاکستان هم اندیشی استادازن زبان فارسی در پاکستان


نظر شما :