سومین گردهمایی سراسری اساتید زبان و ادبیات فارسی در پاکستان برگزار شد

۰۳ دی ۱۳۹۹ | ۱۶:۴۴ کد : ۳۲۸۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۷۷
سومین گردهمایی سراسری اساتید زبان و ادبیات فارسی ایالت پنجاب پاکستان به همت خانه فرهنگ کشورمان در لاهور برگزار و از اساتید برگزیده تقدیر شد.
سومین گردهمایی سراسری اساتید زبان و ادبیات فارسی در پاکستان برگزار شد

سومین گردهمایی سراسری اساتید زبان و ادبیات فارسی ایالت پنجاب پاکستان به همت خانه فرهنگ کشورمان در لاهور برگزار و از اساتید برگزیده تقدیر شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به همت خانه فرهنگ کشورمان در لاهور، سومین گردهمایی سراسری اساتید زبان و ادبیات فارسی ایالت پنجاب پاکستان با حضور ناظری، سرکنسول و علی‌اکبر رضایی‌فرد، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور، سلیم مظهر، قائم مقام دانشگاه پنجاب، اقبال شاهد، رییس گروه زبان فارسی دانشگاه جی سی، فلیحه کاظمی، رییس گروه زبان فارسی دانشگاه بانوان و معین نظامی، استاد زبان فارسی دانشگاه پنجاب در محل کتابخانه خانه فرهنگ کشورمان، برگزار شد.

با توجه به محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا در این نشست تعدادی از اساتید پیشکسوت زبان و ادبیات فارسی، روسای اتاق ایرانشناسی و فردوسی‌شناسی حضور یافتند و در باره نقش برجسته زبان فارسی در شکل دهی هویت فرهنگی منطقه شبه قاره سخنانی ایراد کردند.

سلیم مظهر، قائم مقام دانشگاه پنجاب، شب یلدا را نمادی از وحدت و همدلی و گذشت در بین مردمان و فرهنگ‌های منطقه برشمرد و برپایی گردهمایی اساتید زبان فارسی را در خانه فرهنگ ایران در لاهور، حرکتی نمادین و شایسته در تکریم جایگاه استادان زبان فارسی و زبان فارسی دانست.

ناظری، سرکنسول کشورمان در سخنانی، افزود: هرچند که بر اثر فراز و فرود‌های بسیار، جایگاه زبان فارسی در عرصه‌های مختلف جامعه پاکستان در حالت نوسان است، اما زبان فارسی یکی از مولفه‌های شاخص هویت فرهنگی و برهان وجودی این کشور است، بعبارتی زبان فارسی و پاکستان به نحوی جدا ناپذیر به یکدیگر مربوط هستند.

همچنین، عظمی زرین نازیه، شاعره و استاد زبان فارسی پنجاب شعری نغز و زیبا در وصف یلدا سرود.

رضایی‌فرد، وابسته فرهنگی ایران در لاهور در سخنرانی خود، تعامل بسیار خوب خانه فرهنگ و بخش‌های مختلف دانشگاه‌های ایالت پنجاب و به ویژه فارسی و اردو را به عنوان محملی مطمئن و تأثیرگذار در حوزه فرهنگ و علم در مجموعه فعالیت‌های خانه فرهنگ کشورمان برشمرد.

بنابر اعلام این خبر، در این مراسم، ضمن حافظ خوانی از اساتید برگزیده زبان و ادبیات فارسی با اهداء لوح تقدیر و اهداء صنایع دستی کشورمان تقدیر به عمل آمد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی پاکستان


نظر شما :