با هدف معرفی فرهنگ، هنر و رسومات کهن ایرانی برگزار شد؛

گردهمایی بلند ترین شب سال (شب یلدا) در پاکستان

۰۱ دی ۱۳۹۹ | ۱۳:۱۷ کد : ۳۲۷۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۸۴
از سوی رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در اسلام آباد،مراسم بلندترین شب سال (شب یلدا) با حضور شخصیت‌های فرهنگی، اساتید فارسی دانشگاه‌های پاکستان و علاقه‌مندان به فرهنگ ایرانی در خانه فرهنگ ایران در راولپندی برگزار شد.
گردهمایی بلند ترین شب سال (شب یلدا) در  پاکستان

از سوی رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در اسلام آباد، مراسم بلندترین شب سال (شب یلدا) با حضور شخصیت‌های فرهنگی، اساتید فارسی دانشگاه‌های پاکستان و علاقه‌مندان به فرهنگ ایرانی در خانه فرهنگ ایران در راولپندی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، همزمان با ولادت حضرت زینب (س) مراسم جشن شب یلدا که با هدف معرفی فرهنگ، هنر و رسومات کهن ایرانی، همچنین آشنایی با فرهنگ عامه مردم ایران با حضورحضور " سید محمدعلی حسینی" سفیر ایران "احسان خزاعی" رایزنی فرهنگی سفارت ایران و نماینده بنیاد سعدی در پاکستان و برخی از مسوولان نهادهای ایرانی در محل خانه فرهنگ ایران در شهر " راولپندی" برگزار شد، سخنرانان در خصوص ولادت حضرت زینب (س) و تاریخچه شب یلدا به سخنرانی پرداختند.

سفیر ایران در پاکستان ضمن معرفی جشن یلدا به عنوان یکی از رسوم کهن ایرانیان، دو ملت ایران و پاکستان را در کنار یکدیگر دانست و طی سخنانی افزایش روابط فرهنگی و اقتصادی دو کشور را تشریح کرد.

وی همچنین افتتاح مرز ریمدان را به عنوان دومین مرز رسمی ایران و پاکستان از روزهای تاریخی روابط دو کشور برشمرد.

در ادامه احسان خزاعی رایزن فرهنگی سفارت ایران یاد و نام شهدا به ویژه شهید گنجی مسئول فقید خانه فرهنگ ایران در لاهور را گرامی داشته و طی سخنانی به جایگاه یلدا در میان ایرانیان پرداخت. خزاعی در ادامه به اشتراکات فرهنگی ایران و پاکستان به ویژه جایگاه زبان فارسی در پاکستان پرداخت.

در این جشن که به همت رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان در اسلام‌آباد برگزار شد، دکتر مظفر کشمیری استاد و مدرس زبان فارسی طی سخنانی به معرفی تاریخچه شب یلدا پرداخت، سپس خانم زهرا جاوید یکی از ایرانیان مقیم در مورد ولادت حضرت زینب (س) مقاله خود را ارائه کرد.

در ادامه به پخش نماهنگی با موضوع "یلدا" پرداخته شدو سپس محمد سفیر، رییس گروه فارسی دانشگاه نومل، معصومه زهرا نقوی، رییس مؤسسه افتخار و خانم ممتاز بیگ، فعال رسانه‌ای پاکستان به سخنرانی پرداختند.

در پایان این مراسم، ضمن حافظ خوانی از برگزیدگان مسابقه کتابخوانی با اهداء لوح و صنایع دستی کشورمان تقدیر بعمل آمد.

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی شب یلدا پاکستان


نظر شما :