استاد دانشگاه لمز لاهور:

علاقه‌مندی پاکستانی‌ها به یادگیری زبان فارسی

۲۹ تیر ۱۳۹۹ | ۰۹:۲۳ کد : ۳۰۲۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۲۵۳
خانم فاطمه فیاض در مراسم اختتامیه دوره زبان فارسی دانشگاه لمز لاهور پاکستان از افزیش علاقه‌مندی دانشجویان این دانشگاه به یادگیری زبان فارسی خبر داد.
علاقه‌مندی پاکستانی‌ها به یادگیری زبان فارسی


خانم فاطمه فیاض در مراسم اختتامیه دوره زبان فارسی دانشگاه لمز لاهور پاکستان از افزیش علاقه‌مندی دانشجویان این دانشگاه به یادگیری زبان فارسی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، بنابه دعوت خانم فاطمه فیاض، استاد زبان فارسی دانشگاه لمز، علی‌اکبر رضایی‌فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در مراسم اختتامیه دوره زبان فارسی دانشگاه لمز لاهور حضور و سخنرانی کرد.

خانم فیاض در سخنانی در ابتدای این برنامه که در محیط برنامه «زوم» برگزار شد، از فعالیت‌های چشم‌گیر خانه فرهنگ ایران در طی سال‌های گذشته و به ویژه در ایام کرونا تقدیر و تشکر کرد.‌

این استاد زبان فارسی دانشگاه لمز که دانش‌آموخته دکتری زبان فارسی از دانشگاه تهران است، ایران را مهد تمدن و سرزمینی دارای فرهنگ بسیار غنی زبان‌های مختلف آیین‌ها، باورها، فرهنگ‌ها، هنرهای متنوع و چشم گیر دانست.

خانم فیاض عنوان کرد: با وجودی که رشته زبان فارسی و کرسی فارسی در دانشگاه لمز هنوز ایجاد نشده است و دانشگاه لمز بزرگترین و پیشرفته ترین دانشگاه خصوصی پاکستان است، اما درس فارسی به عنوان درس اختیاری، علاقه‌مندان بسیار زیادی دارد.

وی افزود: دانشجویانی که این درس‌ها انتخاب می‌کنند از رشته‌های مختلف درسی از جمله تاریخ، روابط بین المللی، اقتصاد، حقوق و ادبیات انگلیسی در کلاس‌های آموزشی زبان فارسی حضور می‌یابند و پس از تشدید شرایط کورونا و برقراری قرنطینه این کلاس‌ها در محیط «زوم» در دانشگاه توسط دانشگاه برپا شد، دانشجویان با علاقه‌مندی فراوان نسبت به پیگیری و یادگیری زبان فارسی اقدام می‌کنند.

دین اسلام و زبان فارسی؛ مهمترین عناصر دوستی فرهنگی ایران و پاکستان

رضایی‌فرد با خواندن حکایتی کوتاه از گلستان سعدی شیرازی سخنان خود را آغاز کرد. وی عمر هشتصد ساله زبان فارسی در شبه قاره هند را یکی از مهمترین عناصر دوستی فرهنگی دو کشور و دو ملت برشمرد.

نماینده فرهنگی کشورمان، دین اسلام را به عنوان رشته محکم در دوستی دو سرزمین دانسته و عرفان و تصوف را که از ایران به این سرزمین به ارث رسیده است، یکی از زیباترین جلوه‌های معنوی و همین طور شکوفایی زبان فارسی دانست.

وی همچنین، دو شعر یکی از سعدی شیرازی و دیگری از علامه اقبال لاهوری را که به فارسی بودند برای دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه لمز خواند و عنوان کرد: فارسی زبانی بسیار آهنگین و موسیقی زیبایی دارد و از شنیدن کلام آن و آوای این کلام لذت می‌برند.

رضایی‌فرد از دانشجویان دعوت کرد که در فصل تابستان از دوره‌های آموزشی زبان فارسی خانه فرهنگ ایران در فضای مجازی بهره‌مند شوند که مورد توجه حاضرین قرار گرفت.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی پاکستان


نظر شما :