به همت خانه فرهنگ ایران در لاهور؛

آموزش مجازی زبان فارسی در قلب فرهنگی پاکستان

۲۵ خرداد ۱۳۹۹ | ۱۶:۱۱ کد : ۲۹۹۰ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۲۷
دوره جدید کلاس‌های آموزش از راه دور زبان فارسی به زودی در شهر لاهور به عنوان قلب فرهنگی و آموزشی پاکستان به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.
آموزش مجازی زبان فارسی در قلب فرهنگی پاکستان


‌‌‌‌‌‌‌دوره جدید کلاس‌های آموزش از راه دور زبان فارسی به زودی در شهر لاهور به عنوان قلب فرهنگی و آموزشی پاکستان به همت خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، کلاس‌های مجازی آموزش زبان فارسی از نهم تیرماه سال جاری با مدیریت خانه فرهنگ ایران در لاهور آغاز می‌شود. ثبت نام برای این دوره آموزشی تا پنجم تیرماه به پایان می‌رسد.

این دوره جدید آموزشی با حضور اساتید نام آشنای زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های پاکستان و فارسی آموزان دوره‌های پیشین برگزار خواهد شد.

زبان فارسی در شبه قاره و پاکستان از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و با وجود محدودیت ها، این زبان در بسیاری از دانشگاه‌های همسایه شرقی ایران آموزش داده می‌شود.

زبان فارسی قریب به یک هزار سال در کشورهای شبه قاره از جمله پاکستان زبان رسمی بود، تا اینکه انگلیس در قرن هجدهم میلادی با دستوری دولتی به رسمیت آن خاتمه داد و زبان انگلیسی را به جای آن رایج کرد.

در عین حال زبان فارسی تا کنون از بین نرفته است و اقشار مختلف از ارباب علم و دانش و شعر و ادب در پاکستان آن را فرا می‌گیرند. در دانشکده‌ها و دانشگاه‌های مختلف پاکستان زبان و ادبیات فارسی تدریس می‌شود و دیوان‌های فارسی همچنان چاپ می‌شود.

فارسی گویان و فارسی زبانان در ایالت‌های مختلف پاکستان به فارسی شعر می‌سرایند و اساتید زبان فارسی به تدریس و تحریر ادامه می‌دهند.

نسخه‌های خطی فارسی در کلیه مناطق پاکستان در موزه‌ها، کتابخانه‌های دولتی و خصوصی نگهداری می‌شود. ۶۰ تا ۷۰ درصد اشعار علامه اقبال لاهوری، شاعر ملی و فیلسوف انقلابی پاکستان به زبان فارسی است.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی پاکستان


نظر شما :