بازدید معاون سازمان برنامه و بودجه کشور از مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان

۰۵ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۸۸۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۳۴
سیدحمید پورمحمدی به همراه سید محمد علی حسینی، سفیر کشورمان در پاکستان و هیأت همراه از مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان بازدید کردند.
بازدید معاون سازمان برنامه و بودجه کشور از مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان

 

سیدحمید پورمحمدی به همراه سید محمد علی حسینی، سفیر کشورمان در پاکستان و هیأت همراه از مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان بازدید کردند. ‌‌‌

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، سیدحمید پورمحمدی، معاون سازمان برنامه و بودجه کشور به همراه سید محمد علی حسینی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در پاکستان و هیأت همراه از مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان بازدید کردند و از نزدیک با فعالیت‌های این مرکز آشنا شدند.

محمد رضا کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان و مرکز تحقیقات فارسی ایران و پاکستان اسلام‌آباد درباره این مرکز گفت: دولت‌های ایران و پاکستان در سال ۱۳۴۹ مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان را تأسیس کردند و موافقت‌نامه‌هایی نیز در این زمینه مبادله و به امضاء رسید. از آن سال تاکنون، پروژه جمع‌آوری و خریداری نسخه‌های خطی فارسی که نزد مردم پاکستان بوده و یا در خانه‌های آنان وجود داشت، آغاز شد.

وی ادامه داد: آنچه سبب ارزش بالای مرکز تحقیقات زبان فارسی پاکستان شده، وجود نسخ خطی بی‌نظیری است که به اعتراف کارشناسان نمونه‌های آن در دیگر نقاط جهان یافت نمی‌شود.

کاکا تأکید کرد: کتابخانه «گنج بخش» مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان، گنجینه گرانبها و سند ذی قیمت حیات زبان فارسی در منطقه شبه قاره است که برای ادامه حیات خود نیازمند توجه جدی از سوی نهادهای ذیربط در داخل کشور است.

وی در ادامه سخنانش، افزود: این کتابخانه گنجینه‌ای عظیم در بخش فرهنگ و تاریخ کشورمان است که مرزهای سرزمینی کشورمان را در نوردیده و مورد استفاده فارسی‌زبانان و علاقه‌مندان به زبان فارسی قرار می‌گیرد.

سرپرست مرکز تحقیقات زبان فارسی ایران و پاکستان اظهار کرد: دهها هزار کتاب نسخه خطی و چاپ سنگی نفیس و بی‌نظیر متعلق به قرون گذشته که حدود ۸۰ درصد آنها به زبان فارسی است، حدود ۴۰۰ نسخه خطی قرآن کریم در این مرکز نگهداری می‌شود.

‌‌‌‌‌پایان خبر

Untitled-3_468032.jpg

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی پاکستان


نظر شما :