تجلیل از چند دهه خدمات فرهنگی «نصیر مرزا بیگ» در حیدرآباد پاکستان

۰۴ اسفند ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۸۷۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۱۴
همایش نکوداشت و تجلیل از چند دهه خدمات فرهنگی «نصیر مرزا بیگ» دانشور و شاعر نامی و رییس سابق رادیو دولتی حیدرآباد در سالن همایش‌های ممتاز میرزای موزه سند برگزار شد.
تجلیل از چند دهه خدمات فرهنگی «نصیر مرزا بیگ» در حیدرآباد پاکستان

 

همایش نکوداشت و تجلیل از چند دهه خدمات فرهنگی «نصیر مرزا بیگ» دانشور و شاعر نامی و رییس سابق رادیو دولتی حیدرآباد در سالن همایش‌های ممتاز میرزای موزه سند برگزار شد. ‌‌

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، بنابر دعوت رسمی اداره‌کل فرهنگ، گردشگری و باستان‌شناسی ایالت سند، احمد عبداله پور، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ ایران در حیدرآباد در این مراسم حضور و به ایراد سخنرانی پرداخت.

خانم مهتاب اکبر راشدی، نماینده سابق مجلس ایالتی سند اظهار کرد: نصیر مرزا بیگ شخصیتی عمیق و دوست داشتنی دارد. او با نوشته‌های خود قلب هر خواننده‌ای را تسخیر می‌کند.

عبداله ‎پور در سخنانی، گفت: برای معرفی شخصیت والای نصیر مرزا یک دفتر ۱۰۰۰ صفحه‌ای نیز کم است. من به این فکر می‌کردم که از چه کلماتی استفاده کنم تا بیان کننده شخصیت نصیر مرزا باشد. به او دانشور بگویم، شاعر، سخنور یا القاب دیگری لاکن واژه‌ای نیافتم.

وابسته فرهنگی ایران در حیدرآباد افزود: در زبان فارسی ضر‌ب‌المثلی است که می‌گوید اگر می‌خواهید شخصیت فردی را بشناسید ببینید دوستان و اطرافیان او چه اشخاصی هستند و ما امروز می‌بینیم بسیاری از ادبا، دانشوران، سخنوران و افراد نامی ایالت سند در این همایش حضور دارند، لذا از این افراد می‌توانیم دریابیم نصیر مرزا چه شخصیت بزرگی دارد.

همچنین برخی از شخصیت‌های فرهنگی و ادبی حاضر در این همایش در مورد شخصیت نصیر مرزا سخنانی ارائه و گفتند: نصیر مرزا دارای شخصیت چند وجهی است، او فردی فرهنگی، ادیب، شاعر، خبرنگار و فردی با تمدن است. او در شعر و شاعری همتا ندارد و شخصیتی بشردوستانه دارد و آثار او یقیناً به نسل آینده منتقل خواهد شد.

در پایان این همایش، با اهدای هدایایی از شخصیت نصیر مرزا بیگ تجلیل به عمل آمد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی پاکستان


نظر شما :