با حضور معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی انجام شد؛

همایش بین‌المللی «روابط ایران و پاکستان» به کار خود پایان داد

۰۶ بهمن ۱۳۹۸ | ۰۰:۰۰ کد : ۲۸۲۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۲۹
همزمان با چهارمین روز از هفته بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی در ایالت پنجاب پاکستان، همایش بین‌المللی «روابط ایران و پاکستان» با تأکید بر لزوم توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی دو کشور پایان یافت.
همایش بین‌المللی «روابط ایران و پاکستان» به کار خود پایان داد

‌‌‌‌‌‌ همزمان با چهارمین روز از هفته بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی در ایالت پنجاب پاکستان، همایش بین‌المللی «روابط ایران و پاکستان» با تأکید بر لزوم توسعه روابط اقتصادی و فرهنگی دو کشور پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، همزمان با چهارمین روز از هفته بزرگداشت زبان و ادبیات فارسی در ایالت پنجاب پاکستان، همایش بین‌المللی «روابط ایران و پاکستان» با حضور صحرایی، معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد سعدی، رضایی‌فرد، رئیس خانه فرهنگ کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در لاهور آخرین روز خود را در سالن همایش دانشگاه بانوان گذراند.

مهمانان ویژه شامل عمران مسعود، رئیس دانشگاه یو اس ای، ژنرال بازنشسته حسن جاوید، علی اکبر رضایی‌فرد، رئیس خانه فرهنگ ایران در لاهور، صحرایی و نورمحمدی، هیأت علمی اعزامی از کشورمان، بشری میرزا، رئیس دانشگاه بانوان، کاظمی، رئیس دپارتمان زبان فارسی و رؤسای دپارتمان‌های علوم سیاسی و روابط بین‌الملل به همراه دیگر اساتید و دانشجویان دانشگاه در برنامه حضور داشتند.

قمر فاطمه، رئیس دپارتمان علوم سیاسی در بیان تحسین دوستی دو ملت ایران و پاکستان، آرزومند روابطی مستحکم‌تر و گسترده‌تر میان دو سرزمین شد.

سخنرانی بعدی مرتضی نورمحمدی، استادیار روابط بین‌الملل دانشگاه علامه طباطبایی (ره) بود. وی در بخشی از بیانات خود، اتحاد دو کشور ایران و پاکستان را با توجه به شرایط متغیر منطقه بسیار ضروری توصیف کرد.

وی حضور آمریکا و مداخلات بیجا و زیاده خواهانه را نتیجه ضعف در اتحاد کشورهای منطقه دانست و عامل فرهنگ و دین اسلام و روابط برادرانه دو کشور را ضروری‌تر از گذشته خواند.

سخنران دیگر برنامه، ژنرال حسن جاوید، نظامی برجسته و بازنشسته پاکستانی بود. وی گفت: در طول چهل و چهار خدمت خود در حکومت پاکستان، اعلام می‌کنم که هرگز ایران برای پاکستان تهدید نبوده و پاکستان هم تهدیدی برای ایران نبوده است. وی رشته دوستی و ایمان دو ملت را قوی‌ترین عامل اتحاد برشمرد.

آخرین سخنران عمران مسعود بود. رئیس دانشگاه یو اس ای لاهور نیز جوانان و دانشجویان را به سر مشق‌گیری از الگوی اتحاد مردم ایران در برابر دشمنان اسلام و به ویژه آمریکا برشمرد.

این برنامه با اهدای جوایز به سخنرانان و یاری کنندگان همایش به اتمام رسید.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی پاکستان


نظر شما :