بازدید "فارسی آموزان هشتاد و هفتمین دوره دانش افزایی زبان فارسی بنیاد سعدی" از اماکن فرهنگی تهران

۳۱ تیر ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۲ کد : ۲۴۳۷ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۹۵۱
فارسی آموزان شرکت کننده در هشتاد و هفتمین دوره بلند مدت تابستانی بنیاد سعدی، تعدادی از اماکن فرهنگی و تفریحی تهران را بازدید کردند.
بازدید "فارسی آموزان هشتاد و هفتمین دوره دانش افزایی زبان فارسی بنیاد سعدی" از اماکن فرهنگی تهران

فارسی آموزان شرکت کننده در هشتاد و هفتمین دوره بلند مدت تابستانی بنیاد سعدی، تعدادی از اماکن فرهنگی و تفریحی تهران را بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، این فارسی آموزان که در هشتاد و هفتمین دوره دانش افزایی زبان فارسی شرکت کرده اند، تا کنون از اماکن فرهنگی و تاریخی تهران همچون کاخ گلستان، برج آزادی و برج میلاد بازدید داشته اند.

کاخ گلستان و آئینه کاری های شمس العماره

اولین بازدید این فارسی آموزان که از کشورهای روسیه، ترکیه، ایتالیا، پرتغال، آلمان، پاکستان و... برای یادگیریی زبان فارسی به ایران آمده اند به کاخ گلستان اختصاص یافته است. دریا دختر جوانی از ترکیه است که یادگیری زبان فارسی را تنها چند ماه است آغاز کرده است تا کنون سفری به ایران نداشته است، می داند نامش، نامی فارسی است، همه چیز برایش جالب توجه است اما یکی از نکات جالب کاخ گلستان در نظر او آئینه کاری های درون شمس العماره است. توصیف او به فارسی اینگونه است " آئینه ها در کنار هم، قشنگ بودند."

آئینه کاری ها توجه دختر ایتالیایی را نیز به خود جلب کرده است. او می گوید "در ایندیا نیز شبیه این آئینه ها بود" معادل واژه ایندیا که هند است را به او یاد می­دهم دخترانی که از ترکیه آمده اند با یکدیگر به زبان ترکی صحبت می­کنند که با سوال من در مورد کاخ گلستان مواجه میشوند.

"نقاشی‌های دیوارها را دوست داشتم. خیلی قشنگ است" این جمله ای است که گلشاه دختر جوان ترکی‌ای بر زبان می آورد.

پسر ایتالیایی که  مشغول تحصیل در رشته ایرانشناسی در کشور خود است، به دوره قاجار علاقه مند است و کاخ گلستان را بخشی از تاریخ این دوره می­داند.

کاخ گلستان آنقدر جاذبه های دیدنی زیادی دارد که حتی گرمای هوا نیز مانع آن نمی شود که فارسی آموزان از عکس یادگاری گرفتن در کنار در و دیوارها دست بکشند. در این میان معلمان آنها تلاش دارند تا آنها را به گفت و گو با زبان فارسی عادت دهند.

تهران و برج هایی که نماد آن هستند

دو برج میلاد و آزادی هر کدام به نوعی نماد شهر تهران هستند. شهری که به اعتقاد فارسی آموزان هم بسیار ترافیک دارد و هم خیلی مدرن است. تصور آنها از تهران چنین چیز نبود گرچه به فارسی تنها می توانند بگویند" فکر نمی کردم اینقدر بزرگ باشد" در برج میلاد پرطرفدارترین بخش، بالکن طبقه بالایی است که می­توان از میان تلسکوپ، بخش­های مختلف پایتخت را مشاهده کرد.

از نظر لوانا دختر ایتالیایی که در دانشگاه خود تاریخ و فرهنگ آفریقا و آسیا می­خواند برج میلاد ارتفاع زیادی دارد که همین برایش جالب است. او هنوز در زبان فارسی در ابتدای راه است و می گوید" برج میلاد خیلی بلند بود و در آسانسور گوشهایم..." و چون واژه مناسب آن را نمی داند می­خندد. فرهنگ آسیا و بخصوص ایران برای وی جالب است. نگران یادگیری زبان فارسی است اما در عین حال برایش لذت بخش است. 

بخش دیگری از این بازدید به بخش گالری هنری و صنایع دستی ای اختصاص دارد که توسط شرکت سیما آرا ایجاد شده است. در این بخش صنایع دستی نقاط مختلف ایران گردآوری شده و به فروش می رسند.

صنایع دستی نظر فارسی آموزان را به خود جلب کرده اند ولی مهم تر از همه می­خواهند بدانند آیا قیمت­ها مناسب است یا خیر . موضوع قیمت­ها بهانه ای برای صحبت به زبان فارسی با مسئولین این غرفه است. با لهجه های خاص خود می پرسند" گران نیست؟ تخفیف ندارد؟" آنا، دختر دانشجوی جوانی که از روسیه آمده است مجذوب آثار و صنایع دستی شده است اما می گوید" برای من گران است"  پس از گذشت یکی دو ساعت از بازدید برج میلاد، از فارسی آموزان با شیرینی مخصوص ایران و آبمیوه پذیرایی می­شود. این شیرینی توجه چند نفر از  آنها را جلب کرده و می خواهند نام آن را بدانند.

کریستین فارسی آموز آلمانی که دو سالی است در ایران زندگی می­کند و به بسیاری از شهرهای ایر ان سفر کرده است، می گوید" هیچ چیز مثل شیرینی های یزد نمی­شود. شیرنی های یزدی خطرناکند چون آنقدر خوشمزه هستند که ممکن است من دیابت بگیرم. من در جایی خوانده ام در یزد بیشترین دیابت وجود دارد چرا که خیلی شیرینی می خورند"

با شیما دختر ترکیه ای صحبت می­کنم از نظر او وجود این برج در تهران خیلی جالب است و به خصوص از برنامه های فرهنگی و هنری که در برج میلاد اجرا می­شود، خوشش آمده است. نکته ای که اغلب فارسی آموزان خارجی به آن اشاره دارند، این است که فکر نمی کردیم تهران چنین شهر پیشرفته و بزرگی باشد.

زمان بازدید از برج آزادی به ساعات بعد از ظهر می­رسد، ساختمان این برج از نظر بسیاری از آنها جالب توجه است اما آفتاب آنقدر شدید است که زمان عکس گرفتن به تقلید از معلمان فارسی خود می­گویند" زود باشید، زود، تند، آفتاب است" در داخل برج، گالری مجسمه های کوچک با لباس نواحی مختلف است که توجه آنها را جلب کرده است. پنجره هایی با شش ضلع در طبقه بالای برج مکانی است که اغلب علاقه به عکس گرفتن در کنار آن دارند.

فرصتی خوب برای آشنایی با فرهنگ ایران و یادگیری زبان فارسی

سحرگل، خانمی که از پاکستان آمده است در طی بازدید خود از علاقه به ادبیات فارسی به خصوص شعرهای مولانا می گوید. هدف او از یادگیری زبان فارسی در این دوره، تقویت زبان گفتاری است. " نوشتن من خوب است. بسیاری از متن های ادبیات فارسی را خوانده ام اما در گفتار، خوب نمی توانم حرف بزنم"

این دوره دانش افزایی برای بسیاری از فارسی آموزان که در کشور خود رشته های ایرانشناسی، زبان و ادبیات فارسی و یا تاریخ آسیار را می خوانند فرصتی است تا به تقویت یک یا چند مهارت زبان فارسی خود بپردازند و با فرهنگ ایران نیز بیشتر آشنا بشوند.

برخی از آنها با آنکه هنوز در مکالمه زبان فارسی ضعیف هستند اما تعدادی از تعارفات روزمره را به کار می برند.

کریستین، مرد آلمانی، فارسی محاوره را به خوبی متوجه می شود اما دوست دارد دستور زبان فارسی را بهتر یاد بگیرد. فارسی را در آلمان یاد گرفته است و اکنون، پس از دو سال زندگی در ایران، در این دوره شرکت کرده است، کتاب ایرانشناسی بنیاد سعدی را بسیار کاربردی می داند.

برای گلشاه، شیما و دریا، دختران جوانی که از ترکیه آمده اند، زبان فارسی لغات مشترک بسیاری با زبان ترکی استانبولی دارد و فرصت های شغلی بیشتری با تسلط بر این زبان خواهند یافت.

فارسی آموزان پرتغالی اما شیطنت بیشتری دارند و هنوز برخی مکالمات خود را به زبان انگلیسی انجام می دهند. یکی از آنها می گوید " در آخر، روان صحبت می کنم"

اغلب آنها از میان غذاهای ایرانی که تا کنون خورده اند کباب را بیشتر دوست داشتند. برخی توانسته اند گردشی نیز به تجریش که به راحتی با یک تاکسی از  ساختمان بنیاد سعدی در ولنجک دسترسی دارد داشته باشند و دختران فارسی آموز شال و یا مانتوی خود را نیز از مغازه های این خیابان خریده اند. پوششی که اکنون به نظر آنها تنوع و رنگ های شاد دارد و حتی ممکن است در کشور خود نیز از این مانتو استفاده کنند.

هشتاد و هفتمین دوره دانش افزایی زبان فارسی تا 16 مرداد ماه ادامه دارد و قرار است فارسی آموزان سفری نیز به یکی از شهرهای ایران داشته باشند.

صنم محجوب

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیادسعدی هشتاد و هفتمین دوره دانش افزایی زبان و ادبیات فارسی


نظر شما :