نگاهی به فعالیت‌های اخیر رایزنی فرهنگی ایران در ارمنستان؛

بیست‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسی مسجد کبود ایروان پایان یافت

۱۴ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۳:۵۷ کد : ۲۲۴۱ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۲۲
آزمون پایانی بیست‌وپنجمین دوره کلاس‌های آزاد آموزش زبان فارسی مسجد کبود ایروان برگزار شد.
بیست‌وپنجمین دوره آموزش زبان فارسی مسجد کبود ایروان پایان یافت

 

آزمون پایانی بیست‌وپنجمین دوره از کلاس‌های آزاد آموزش زبان فارسی مسجد کبود ایروان و کتابخانه ایساهاکیان، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آزمون کتبی در محل سالن اجتماعات مسجد کبود ایروان برگزار شد و طی آن شرکت‌کنندگان در سه سطح مقدماتی، میانی و پیشرفته آموخته‌های خود را به نمایش گذاشتند.

آزمون شفاهی نیز پیش از این برگزار شده بود و فارسی‌آموزان از نظر گفتاری و شنیداری و روان‌خوانی مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفته بودند.

این دوره از کلاس‌ها که زیر نظر و با حمایت رایزنی فرهنگی کشورمان در ارمنستان برای علاقمندان به فراگیری زبان فارسی با بکارگیری اساتید مجرب در این حوزه و استفاده از کتب آموزشی بنیاد سعدی تشکیل ‌شد، از اوایل شهریورماه امسال آغاز شده و در اوایل بهمن ماه به کار خود خاتمه داد.

مراسم اختتامیه بیست‌وششمین دوره کلاس‌های زبان فارسی مسجد کبود ایروان

همچنین روز چهارشنبه هشتم اسفندماه آیین اختتامیه بیست‌وششمین دوره کلاس‌های زبان فارسی مسجد کبود ایروان با حضور رایزن فرهنگی کشورمان در ارمسنتان و مدیر و معلم مدرسه ایرانیان (شهید فهمیده) و تعدادی از اساتید و دانش‌آموختگان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سید محمدرضا حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان جایگاه زبان فارسی و فرهنگ و ادبیات غنی ایران را یادآور شد و به تشریح برنامه‌های رایزنی فرهنگی ایران در خصوص زبان فارسی پرداخت و نوید برگزاری کلاس‌های ایران‌شناسی و معرفی پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف علمی و اقتصادی و نظامی و ... را همراه با دوره مکالمه آزاد، به فارسی‌آموزان و اساتید زبان فارسی اعلام کرد.

در ادامه فارسی‌آموزان با قرائت ابیاتی از شعرای نامدار ایرانی و نیز تقدیر از زحمات رایزنی فرهنگی ایران در برگزاری کلاس‌های پربار زبان فارسی در مسجد کبود ایروان و نیز حمایت از شرکت فارسی‌آموزان در دوره‌های دانش‌افزایی بنیاد سعدی، آموخته‌های خود را به نمایش گذاشتند.

سپس مراسم اعطای گواهینامه پایان دوره پیشرفته به فارسی‌آموزان برگزار شد و به مناسبت همزمانی با سالروز تولد حضرت فاطمه(س) و روز زن، از معلمین مدارس تجلیل به عمل آمد.

گفتنی است؛ این گروه فارسی‌آموزان در طی دو سال متوالی سه دوره آموزشی در سطوح مقدماتی، میانی و پیشرفته را در مهارت‌های گفتاری، شنیداری، نگارش، خواندن و درک مطلب با موفقیت و کسب نمره عالی به پایان رسانیده‌اند.

مصاحبه رایزن فرهنگی ایران با شبکه یک تلویزیون ارمنستان

خبر دیگر از ارمنستان اینکه؛ به مناسبت یکصدوپنجاهمین سالگرد تولد هوانس تومانیان، شاعر و نویسنده نامی ارمنستانی، سید محمدرضا حیدری، رایزن فرهنگی کشورمان در مصاحبه با شبکه یک تلویزیون ارمنستان، ضمن بزرگداشت تومانیان، او را شاخه گلی زیبا در گلستان ادبیات شرق خواند.

حیدری با اشاره به علاقه فراوان تومانیان به ادبیات فارسی از جمله اشعار فردوسی، خیام، حافظ، نظامی و ... او را تأثیرپذیرفته از ادبیات فارسی خواند که آموختن و ارتباط با ادبیات فارسی را همیشه به شاگردان و اطرافیان خود توصیه و تأکید می‌کرد.

وی همچنین با اشاره به فرهنگ غنی و مشترک ایران و ارمنستان، زمینه‌های همکاری فرهگی بین دو کشور را فراوان خواند و از شاعران و نویسندگانی همچون تومانیان به عنوان شخصیت هایی که برای گسترش این ارتباط تلاش مؤثر کرده‌اند، نام برد.

برگزاری مراسم میلاد حضرت فاطمه(س) و روز زن

همچنین فعالیت‌های فرهنگی ارمنستان در هفته اخیر با جشن میلاد حضرت زهرا(س) تداوم یافت. بنا بر اعلام این خبر؛ به مناسبت فرارسیدن میلاد فرخنده حضرت فاطمه(س) و روز زن، به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، مراسم جشن میلاد در مسجد جامع کبود ایروان برگزار شد.

در این مراسم که با حضور جمعی از مؤمنین ایرانی و سایر مسلمانان از دیگر کشورها انجام شد، پس از نماز مغرب و عشاء، حجت‌الاسلام نمازی، طی سخنانی به فضایل حضرت فاطمه زهرا (س) پرداخت و همچنین به مشکلات سیاسی و اقتصادی ایران اشاره و به لزوم حفظ وحدت و همدلی در جامعه تأکید کرد.

در بخش دیگری از این مراسم بلالی، مدیر مدرسه ایرانیان ایروان، به قرائت متنی در مدح حضرت زهرا(س) پرداخت و در پایان هدایایی به 3 گروه اهدا شد:

گروه اول: شرکت‌کنندگان در مسابقه تفسیر قرآن که با مشارکت مسجد کبود و مدرسه ایرانیان (شهید فهمیده) برگزار شد و کسانی که پاسخ صحیح به سؤالات مسابقه داده بودند هدایای خود را دریافت کردند.

گروه دوم: نفرات اول شرکت‌کننده در مسابقه پینگ‌پنگ جام دهه فجر که با همکاری مدرسه ایرانیان (شهید فهمیده)، انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم ارمنستان و با حمایت رایزنی فرهنگی ایران برگزارشد.

گروه سوم: بانوان حاضر در جشن میلاد حضرت زهرا(س) که هدایای خود را از شعبه ایروان بانک ملت دریافت کردند.

اعطای فرصت مطالعاتی به دانشجوی ارمنی

همچنین این گزارش می‌افزاید؛ آهارون وارطانیان، دانشجوی دانشگاه دولتی ایروان ارمنستان به همت اداره‌کل همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای بهره‌مندی از یک فرصت مطالعاتی به کشورمان سفر کرد.

وارطانیان، دانشجوی دکترای رشته ایران‌شناسی با همکاری رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ارمنستان و به میزبانی اداره‌کل همکاری‌های علمی و دانشگاهی برای تکمیل پایان‌نامه خود با عنوان «گویش آذری نوین منطقه خلخال» از یک دوره مطالعاتی ده‌روزه برخوردار شد.

وی در بدو ورود خود به ایران با محسن شجاع‌خانی، سرپرست اداره‌کل همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محل سازمان، دیدار کرد.

در این دیدار شجاع‌خانی ضمن خوشامدگویی از عنوان پژوهش نامبرده استقبال کرد و به موضوعات زبان‌شناسی، زبان فارسی و زبان ارمنی پرداخت.

در ادامه وارطانیان هم گفت: دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه ایروان سه دپارتمان ترک‌شناسی، ایران‌شناسی و عرب‌شناسی دارد. خود من دانشجوی دپارتمان ایران‌شناسی و علاقمند به زبان‌شناسی هستم و از این رو موضوع پایان خود را به موضوع گویش آذری نوین منطقه خلخال اختصاص داده‌ام که لهجه کوچکی است که در مناطق محدودی رواج دارد.

وی در ادامه به مشترکات زبان فارسی و زبان ارمنی اشاره کرد.

در پایان شجاع‌خانی ضمن آرزوی موفقیت برای دانشجوی ارمنی، اعلام کرد که؛ امکان بررسی و چاپ مقاله‌ها و پژوهش‌های مرتبط با ایران در فصلنامه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی فراهم خواهد شد.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانانبنیاد سعدیارمنستان


نظر شما :