مرکز آموزش فارسی در واسط عراق راه‌اندازی می‌شود

۲۹ فروردین ۱۳۹۶ | ۰۹:۱۵ کد : ۹۷۳ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۳۹۷
رییس دانشگاه ایلام در دیدار با رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی از راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی در استان واسط عراق خبر داد.
مرکز آموزش فارسی در واسط عراق راه‌اندازی می‌شود

رییس دانشگاه ایلام در دیدار با رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیادسعدی از راه‌اندازی مرکز آموزش زبان فارسی در استان واسط عراق خبر داد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، علی اکبری، رییس دانشگاه ایلام با حضور در محل رایزنی فرهنگی ایران در عراق، با حجت‌الاسلام غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند.

رییس دانشگاه ایلام در این دیدار با اشاره به اینکه سفر هیأت دانشگاه ایلام به عراق در راستای گسترش همکاری‌های این دانشگاه با دانشگاه‌های این کشور به ویژه استان واسط صورت می‌گیرد، بیان کرد: نزدیکی جغرافیایی استان ایلام به کشور عراق و وجود اشتراکات گسترده فرهنگی و اجتماعی، موضوعاتی است که بر جاذبه استان ایلام برای جذب دانشجویان عراقی می‌افزاید.

وی با اشاره به ظرفیت‌های مناسب دانشگاه ایلام برای گسترش همکاری‌های خود با دانشگاه‌های کشور عراق، از آمادگی دانشگاه ایلام برای برگزاری دوره‌های مشترک تحصیلی، تبادل استاد و دانشجو، برگزاری دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت، برگزاری کنفرانس‌های مشترک و دیگر زمینه‌های همکاری با دانشگاه‌های عراق خبر داد.

علی اکبری در ادامه با اشاره به تأیید مدارک دانشگاه ایلام توسط وزرات آموزش عالی عراق که با تلاش و پیگیری رایزنی فرهنگی ایران در بغداد میسر شده است، گفت: در طی مدت کوتاهی پس از تأیید مدارک این دانشگاه، بیش از 40 دانشجوی عراقی در دانشگاه ایلام جذب و مشغول تحصیل شدند.

وی همچنین گفت: درصدد آن هستیم تا با همکاری و مشارکت رایزنی فرهنگی ایران، مرکز آموزش زبان فارسی را در استان واسط عراق راه‌اندازی کنیم.

علی اکبری در پایان با بیان اینکه دانشگاه ایلام خواستار افتتاح شعبه خود در کشور عراق و هم‌چنین افتتاح مرکز آموزش زبان فارسی ویژه دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های ایران را دارند است، درخواست خود مبنی بر همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در این خصوص را ارایه داد.

مازن حسنی، معاون دانشگاه واسط عراق نیز که در این دیدار حضور داشت، با اشاره به تفاهمنامه همکاری دانشگاه واسط با دانشگاه ایلام، از آمادگی دانشگاه واسط برای اجرای این تفاهمنامه همکاری خبر داد.

در ادامه این دیدار حجت‌الاسلام اباذری، رایزن فرهنگی کشورمان در عراق، به ظرفیت بالقوه همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی میان دانشگاه‌های ایران و دانشگاه‌های عراق اشاره و بیان کرد: در میان دانشگاه‌های کشورمان، دانشگاه ایلام با توجه به نزدیکی جغرافیایی به کشور عراق و همچنین قرابت‌های موجود میان استان ایلام و استان‌های مرزی عراق همچون استان واسط، از جایگاه ویژه ای برخوردار است.

اباذری همچنین ابراز امیدواری کرد که تعاملات علمی و پژوهشی دانشگاه ایلام با دانشگاه‌های عراق گسترش یابد و از آمادگی رایزنی فرهنگی ایران در عراق برای همکاری با دانشگاه ایلام در مسیر توسعه تعاملات با دانشگاه‌های کشور عراق خبر داد.

پایان خبر


نظر شما :