زبان فارسی از دیرباز تاکنون اصالت خود را حفظ کرده است

۰۸ شهریور ۱۳۹۳ | ۰۷:۵۲ کد : ۹۷ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۶۷
زبان فارسی به دلیل داشتن غنای فرهنگ و تمدن ایرانی، از دیر باز تاکنون توانسته اصالت و غنای خود را حفظ کند و در انتقال فرهنگ و تمدن غنی کشورمان تاثیرگذار باشد.
زبان فارسی از دیرباز تاکنون اصالت خود را حفظ کرده است

زبان فارسی به دلیل داشتن غنای فرهنگ و تمدن ایرانی، از دیر باز تاکنون توانسته اصالت و غنای خود را حفظ کند و در انتقال فرهنگ و تمدن غنی کشورمان تاثیرگذار باشد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، "علی جنتی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر روز چهارشنبه پنجم شهریورماه با حضور در آیین پایانی هشتاد و یکمین دوره دانش افزایی دانشجویان زبان فارسی که در بنیاد سعدی برگزار شد؛ با بیان این مطلب گفت: زبان فارسی از دوران هخامنشیان  تا به حال، اصالت خود را حفظ کرده و در هر جا که نفوذ داشته، فرهنگ و تمدن ایرانی را هم انتقال داده است.
وی افزود: دولتمردان و اَشراف شبه قاره هند در 600 سال گذشته، به زبان فارسی تکلم می کردند. امروز هم در هند ، پاکستان و بنگلادش، در بخش های مختلف و برخی دانشگاه ها، می توان شاهد رواج زبان فارسی بود که اساتید، زبان فارسی را تدریس می کنند؛ سِرِّ آنکه این زبان، در طول هزاران سال اصالت خود را حفظ کرده به سبب فرهنگ و تمدن غنیِ ایران است.
 جنتی ادامه داد: چهارده قرن قبل که  اسلام از سرزمین عربستان شروع به گسترش کرد، به هر جا که رفت زبان عربی را در آنجا حاکم کرد اما در ایران با آنکه دین اسلام پذیرفته شد ولی زبان تغییری نکرد. گرچه واژه هایی از عربی دیده می شود اما همین هم بر غنای آن افزوده است.
 وی با اشاره به ادبا و شعرای و دانشمندانی که در طول تاریخ به حفظ و پاسداری از این زبان همت گماردند، افزود: فردوسی، رودکی، مولوی، حافظ، سعدی و بسیاری دیگر، هر یک به نحوی در حفاظت و حراست از زبان فارسی نقش عمده و موثری داشتند. امروزه هم فرهنگستان زبان و ادب فارسی همین نقش را بر عهده دارد و ما سعی داریم ضمن پذیرش علاقه مندان از سایر کشورها، در حفظ اصالت زبان فارسی بکوشیم.
  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تبریک به دانش آموختگان زبان فارسی در این دوره، از آنان دعوت کرد تا در سفرهای بعد، سایر شهرهای ایران را هم از نظر بگذرانند تا با بهره گیری از میلیون ها کتابی که درباره زبان فارسی در دوره های گذشته نوشته شده و در کتابخانه ها قرار دارد، بر دانش خود از ایران و زبان فارسی بیفزایند.


نظر شما :