آینده روابط فرهنگی و علمی دو کشور را روشن می بینم

۰۹ مهر ۱۳۹۳ | ۰۶:۵۱ کد : ۹۵ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۳۴
رییس بنیاد سعدی در دیدار هیات علمی و دانشگاهی گرجستان هیت علمی و دانشگاهی گرجستان گفت: وجود شخصیت های مهم گرجی در ایران در مناسبات دولتی نشانه ارتباط محکم دو ملت بوده است.
آینده روابط فرهنگی و علمی دو کشور را روشن می بینم

رییس بنیاد سعدی در دیدار هیات علمی و دانشگاهی گرجستان هیت علمی و دانشگاهی گرجستان گفت: وجود شخصیت های مهم گرجی در ایران در مناسبات دولتی نشانه ارتباط محکم دو ملت بوده است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این دیدار که سفیر گرجستان در ایران نیز حضور داشت، دکتر غلامعلی حدادعادل با اشاره به رابطه تاریخی ایران و گرجستان گفت: ما معتقدیم ایران و گرجستان به یک اقلیم فرهنگی واحد تعلق دارند که مناسبات طولانی تاریخی و جغرافیایی سبب مشترکات این دو ملت شده است.

وی ادامه داد: مناسبات ایران و گرجستان تنها به روابط دوران باستان محدود نمی شود بلکه این روابط از دوران صفویه به بعد بسیار قوت داشته است که وجود شخصیت های مهم گرجی در ایران در مناسبات دولتی نشانه ارتباط محکم دو ملت بوده است.

وی با اشاره به قدمت زبان گرجی در ایران گفت: با توجه به این که در فریدن اصفهان جمعیت های گرجی زبان از قدیم ساکن بوده اند و هنوز هم هستند زبان گرجی خود را حفظ کرده اند این می تواند یک آزمایشگاه زبان شناسی برای گرجستانی ها باشد برای این که بدانند 200 سال پیش زبان گرجی چگونه بوده است.

رئیس بنیاد سعدی تصریح کرد: با پیروزی انقلاب اسلامی، در ایران تصمیم گرفته شد نقطه نگاهمان به کشورهای دور نباشد و این نگاه را به کشورهایی دوختیم که با آن ها اقلیم فرهنگی داریم که گرجستان یکی از آن کشورها است.

وی ضمن ابراز خرسندی از استقلال کشور گرجستان گفت: ما به عنوان دو کشور مستقل می توانیم انواع روابط را با هم داشته باشیم که یکی از آن روابط ها، روابط دانشگاهی است، که با توجه به قدمت و قوت ایران شناسی در گرجستان آینده روابط فرهنگی و علمی دو کشور را روشن می بینم.

حداد عادل خطاب به استادان و دانشجویان زبان و ادبیات فارسی گرجستانی گفت: ایرانی که شما در این چند روز سفر خود دیدید ایران واقعی است نه ایرانی که رسانه های آمریکایی معرفی می کنند و آن را خطری برای صلح همه جهان می نامند؛ این در حالی است که هر کشوری که بخواهد استقلال داشته باشد برای آمریکا خطر است.

 

 در پایان از اساتید و دانشجویان گرجستانی خواست تا ارتباط خود را با بنیاد سعدی حفظ کنند زیرا بنیاد سعدی آمادگی کمک در حوزه زبان و ادبیات فارسی را برای آن ها دارد.


نظر شما :