آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در پاکستان

۱۸ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۵:۴۹ کد : ۹۴۱ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۵۸۴
دوره جدید آموزش زبان و ادبیات فارسی در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد آغاز شد.
آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در پاکستان
 
 
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، دوره جدید آموزش مقدماتی زبان فارسی (ترم بهاره) با همکاری بنیاد سعدی به مدت سه روز در هفته در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد پاکستان آغاز شد.
 
شهاب‌الدین دارایی، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در پاکستان در آیین افتتاحیه این دوره، با اشاره به اهمیت یادگیری زبان فارسی و تأکید بر ارتباط و پیوند زبان‌های فارسی و اردو گفت: زبان فارسی بخشی از هویت فرهنگی پاکستان است.
 
وی خطاب به فارسی‌آموزان به نقل از «عبدالحق» پدر زبان اردو اظهار کرد: هر زبان اگر مخلوق است، خالق هم است؛ برای اینکه زبان به جریان فکر و خلق اندیشه‌ها در ذهن و فکر انسان کمک می‌کند و زبان هر ملتی اگر غنی نباشد، فکرشان هم محدود خواهد بود.
 
نماینده بنیاد سعدی ادامه داد: اگر قرار است فرهنگ و تمدن ملتی حفظ شود، باید مبانی زبان و ادبیات خود را غنی سازد؛ زبان شناخت یک ملت است و زبان فارسی با داشتن سابقه تاریخی هفت هزار ساله خدمات بزرگی را به فرهنگ و تمدن بشریت کرده است، چراکه بسیاری از میراث علمی و فرهنگی چون، دین، اخلاق و عرفان به وسیله زبان فارسی منتقل شده است.
 
دارایی افزود: ارتباط و پیوند نزدیکی از گذشته بین زبان‌های اردو و فارسی وجود داشته است چراکه، بدون زبان و ادب فارسی، تاریخ و ادب زبان اردو پاکستان شناخته نمی‌شود.
 
وی در بخشی دیگر از سخنان خود، گفت: آثار بسیاری از عرفا و صوفیای این سرزمین همانند حضرت بهاءالدین زکریا مولتانی، شاه رکن عالم، بابا فرید گنج شکر، لال شهباز قلندر و کتاب عرفانی علی هجویری «کشف المحجوب» هزار سال قبل نیز به فارسی نگاشته شده است. آثار این عرفا، بزرگترین ذخیره فرهنگ و تاریخ و هویت این سرزمین است.
 
رایزن فرهنگی کشورمان یادآور شد: اگر بخواهیم با اندیشه‌های بزرگ مردانی چون اقبال لاهوری آشنا شویم که بیش از نیمی از اشعار خود به فارسی سروده است، ‌باید نگاه ویژه‌ای به زبان و ادبیات فارسی داشته باشیم.
 
محمد سعید معزالدین، کارشناس اداره‌کل آسیا و اقیانوسیه سازمان فرهنگ ارتباطات اسلامی نیز طی سخانی، خطاب به فارسی‌آموزان گفت: از فرصت به وجود آمده توسط رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برای فراگیری زبان فارسی و آشنایی با فرهنگ و ادبیات و تمدن ایرانی استفاده کنید.
 
در ادامه، ابوتراب، از اساتید زبان فارسی دانشگاه قائد اعظم به ریشه و سابقه تاریخی زبان فارسی در ادوار تاریخ و جایگاه زبان فارسی در پاکستان اشاره کرد و افزود: زبان فارسی یک زبان زنده جهان به شمار می‌رود و وجود علاقه‌مندان فراوان این زبان چه در میان دانشجویان در دانشگاه‌ها و چه در میان مردم پاکستان، نشان دهنده علاقه مردم این سرزمین به این زبان شیرین است.
 
بنابر اعلام این خبر، در این دوره آموزشی، علاوه‌ بر فراگیری جلد اول کتاب زبان فارسی تألیف صفارمقدم برای تقویت شنیداری زبان‌آموزان، نمایش فیلم کوتاه ایرانی با دیالوگ ساده نیز در نظر گرفته شده و نیز، برای تقویت گفتاری زبان‌آموزان، چندین جلسه برای تمرین مکالمه با حضور یکی از ایرانیان مقیم پیش‌بینی شده است.
 
انتهای پیام/

نظر شما :