سیزدهمین المپیاد دانشجویی زبان فارسی در روسیه برگزار شد

۱۹ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۲:۲۰ کد : ۹۰۶ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۲۶
سیزدهمین المپیاد دانشجویی زبان و ادبیات فارسی، به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در روسیه برگزار شد.
سیزدهمین المپیاد دانشجویی زبان فارسی در روسیه برگزار شد
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، سیزدهمین المپیاد دانشجویی زبان فارسی، دوشنبه هجدهم بهمن‌ماه سال جاری به همت انستیتو آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو و رایزنی فرهنگی جمهوی اسلامی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در روسیه، در شهر مسکو برگزار شد.
 
پس از مراسم افتتاحیه و ارائه توضیحات مربوط به المپیاد، دانشجویان با شرکت در چهار آزمون آئین نگارش و انشاء، ترجمه، شنیداری، متن خوانی، گفت‌وگو و ادبیات که به طور داوطلبانه برای علاقمندان برگزار شد، به رقابت پرداختند. 
 
استادان ایرانی و روسی از دانشگاه‌های مختلف روسیه به سرپرستی ولادیمیر ایوانف، رییس کرسی زبان فارسی انستیتو آسیا و آفریقا کار داوری و نظارت بر برگزاری آزمون‌ها را بر عهده داشتند.
 
در این دوره المپیاد که به صورت منطقه‌ای برگزار شد، بیش از 40 دانشجوی برتر زبان فارسی از دانشگاه‌های سراسر روسیه، قزاقستان، بلاروس قرقیزستان، ارمنستان و بلاروس به رقابت با یکدیگر پرداختند.
 
رضا ملکی، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در روسیه در آیین اختتامیه این المپیاد، طی سخنانی حضور داوطلبان از 5 کشور حوزه روس زبان در سیزدهمین دور المپیاد را به عنوان نقطه قوت دانست و اظهار امیدواری کرد تا المپیاد سال آینده با حضور نماینده تمامی کشورهای منطقه روس زبان در المپیاد برگزار شود.
 
وی در ادامه با تصریح بر اینکه همکاری با انستیتو کشورهای آسیا و آفریقای دانشگاه مسکو فرصت های جدیدی را برای تربیت مترجمان جوان فراهم می کند به تشریح فعالیت‌های مرکز زبان فارسی رایزنی فرهنگی ایران پرداخت و گفت: برگزاری دوره‌های مختلف مهارت‌افزایی ترجمه و آموزش‌های تخصصی و همچنین دوره‌های دانش‌افزایی زبان فارسی برای افزایش دانش و توانایی دانشجویان زبان فارسی، از جمله اقدامات این مرکز است.
 
رییس انستیتو کشورهای آسیا و آفریقای دانشگاه دولتی مسکو نیز در ادامه این مراسم به همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در آموزش زبان فارسی اشاره کرد و برگزاری المپیاد زبان و ادبیات فارسی را به عنوان یکی از فعالیت‌های شاخص، توفیقی دیگر برای این انستیتو دانست.
 
در پایان این آیین، به مناسبت سی‌وهشتمین سالگرد انقلاب اسلامی از نفر برتر مسابقه انشاء نویسی با موضوع انقلاب اسلامی تقدیر شد و با توجه به نتایج آزمون، الهام میرزایف، دانشجوی زبان فارسی دانشگاه دولتی سنت پترزبورگ به عنوان نفر اول، تندیس المپیاد را از آن خود کرد و به مقام‌های دوم و سوم و نفرات برتر هر گروه نیز لوح تقدیر و و جایزه نقدی اهداء شد.
 
 
انتهای پیام/
 

نظر شما :