تمدن و چهره متعالی ایران را با خط و زبان فارسی بازسازی کنیم

۰۷ آبان ۱۳۹۳ | ۰۷:۳۴ کد : ۸۷ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۴۴۹
رئیس فراکسیون اقتصادی ایرانیان خارج از کشور در مجلس شورای اسلامی در جمع ایرانیان فرهیخته کشور فرانسه گفت: تمدن و چهره متعالی ایران را با خط و زبان فارسی بازسازی کنیم.

رئیس فراکسیون اقتصادی ایرانیان خارج از کشور در مجلس شورای اسلامی در جمع ایرانیان فرهیخته در فرانسه گفت: تمدن و چهره متعالی ایران را با خط و زبان فارسی بازسازی کنیم.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رجایی و آنوری نایب رئیس فراکسیون به دعوت رایزنی فرهنگی کشورمان در فرانسه روز چهارشنبه 30 مهرماه با 40 نفر از ایرانیان فرهیخته در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، علمی و اقتصادی دیدار و به تبادل نظر در زمینه های مختلف پرداختند.

در این نشست همچنین در خصوص زبان و ادبیات  فارسی و تدریس آن و لزوم سطح بندی زبان فارسی و یکسان سازی دستور زبان فارسی در خارج از کشور و یکپارچه سازی آموزش آن همانند دیگر زبانها با هدف یکسان سازی درجه فراگیری زبان فارسی به طور جداگانه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

رجایی ضمن تشکر از دست اندرکاران این نشست و ایرانیان حاضر در جمع، به معرفی وتشریح اهداف فراکسیون ایرانیان خارج از کشور مجلس شورای اسلامی پرداخت واظهار کرد: در این دوره از مجلس سعی شده است که ارتباطات مجلس و دولت به صورت منسجم و قویتر درخصوص امور ایرانیان خارج از کشور دنبال گردد.

وی سپس با تشریح کارگروه‌های این فراکسیون به معرفی آنها در زمینه‌های گوناگون فرهنگی، مذهبی، اقتصادی، علم وفن آوری، حقوقی و قضایی پرداخت و اظهار امیدواری نمود که از مجموع این فعالیت ها بتوانیم ضمن همگام بودن با رسالت دولت، نتایج خوبی را حاصل نمود.

رئیس فراکسیون اقتصادی ایرانیان خارج از کشور در مجلس در بخش دیگری از سخنان خود برخی از مهمترین موضوعات را شامل ایرانیان به عنوان سفیران فرهنگی کشورمان در خارج از کشور، تسهیل نمودن سفر ایرانیان مقیم خارج از کشور، تاکید بر موضوع زبان و خط فارسی با رویکرد بازسازی تمدن و چهره متعالی کشور ایران با توجه به سیطره فرهنگی دیگر کشورها از طریق نوشتار و زبان، ایجاد کرسی های هم اندیشی در جهت بررسی اهداف انقلاب اسلامی با ایجاد تشکل ها و گروه های فکری، لزوم رسیدگی به مقوله اقوام  و استفاده از ظریفت های موجود در این بخش، برطرف سازی موانع سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور، استفاده از ظرفیت های علمی و فکری ایرانیان خارج از کشور دانست و در خصوص آنان توضیحاتی را ارائه نمود.

وی همچنین در خصوص لزوم بهره گیری از پایان نامه‌های دانشجویی توسط وزارت علوم و نیز راهکارهای علمی در این زمینه، تلاش مجلس در جهت افزایش بودجه فرهنگی، رفع برخی موانع قانونی در زمینه های مرتبط با امورایرانیان خارج از کشور، تاکید بر شکل گیری تشکل‌های قانونی و تعریف نسخه منسجم و مشخص در این زمینه، ارتباط از طریق سایت های مجازی از سوی نهاد های مرتبط با ایرانیان خارج از کشور، طرح تسهیل تردد ایرانیان و کاهش مشکلات ورود به ایران ، تثبیت سرمایه گذاری و آسان‌سازی فرآیند حقوقی در این زمینه، تلاش برای برطرف نمودن مشکلات حقوق افراد دو تابعیتی، تضمین سرمایه‌گذاری ها و همچنین اشاره به برخی از مشکلات مدارس خارج از کشور، چاره‌اندیشی در خصوص مسائل مذهبی و مواردی نظیر ازدواج، طلاق و... مطالبی را مطرح و به تشریح این محورها پرداخت.

در ادامه، شرکت کنندگان نیز به طرح دیدگاه های خود پرداختند و بر ضرورت توجه به گسترش برنامه‌های فرهنگی‌، توجه به بودجه‌های آموزشی، تربیتی و به طور خاص آموزش زبان فارسی ، درآمدزایی از پتانسیل‌های موجود میان ایرانیان خارج از کشور، ضرورت بهره مندی و استفاده از پتانسیل های موجود در میان دانشجویان و لزوم سرمایه گذاری در این بخش ، تلاش برای اجرای برنامه های فرهنگی در راستای حفظ هویت و ارتباطات آنان با داخل و تقویت بنیه های فرهنگی ، دینی و مذهبی، لزوم اطلاع رسانی، شناخت و معرفی ایران و نیز فرهنگ معاصر در زمینه گردشگری تاکید کردند.


نظر شما :