آغاز اولین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه مگاترند بلگراد

۱۷ دی ۱۳۹۳ | ۰۷:۱۴ کد : ۸۴ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۷۴
نخستین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه مگاترند بلگراد که بزرگترین دانشگاه غیردولتی صربستان به شمار می رود، روز دوشنبه با حضور رایزن فرهنگی سفارت کشورمان و مسوولان دانشگاه و دانشجویان به طور رسمی آغاز شد.
آغاز اولین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه مگاترند بلگراد

نخستین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه مگاترند بلگراد که بزرگترین دانشگاه غیردولتی صربستان به شمار می رود، روز دوشنبه با حضور رایزن فرهنگی سفارت کشورمان و مسوولان دانشگاه و دانشجویان به طور رسمی آغاز شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از خبرگزاری ایرنا، این دوره آموزشی که اقدامات آن پس از انعقاد تفاهمنامه همکاری رسمی بین رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران و دانشگاه مگاترند در آذر ماه امسال انجام شد در قالب 3 کلاس آموزشی و 65 دانشجو برپا شده است.
محمود شالویی رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان در مراسم گشایش این دوره آموزش به برنامه جامع گسترش زبان فارسی در مراکز علمی و آموزشی معتبر در صربستان اشاره کرد و گفت: یکی از مهمترین و مؤثرترین راهبردهای گسترش زبان فارسی که در صربستان بدنبال آن هستیم، ارایه درس زبان فارسی در واحدهای دانشگاهی و مراکز معتبر علمی است.
وی به دیگر فعالیت های مرکز فرهنگی ایران در صربستان اشاره کرد و افزود: علاوه بر این دانشگاه خصوصی، دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه بلگراد، دانشگاه نووی ساد، کالج عالی جهانگردی بلگراد و همچنین دوره آموزش آزاد در رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برپاست که بیش از یکهزار شهروند صربستانی در این مراکز به فراگیری زبان فارسی مشغول هستند.
رایزن فرهنگی کشورمان دلیل استقبال از آموزش زبان فارسی در مراکز دانشگاهی صربستان را جاذبه های بزرگ فرهنگی و تمدنی ایران دانست که به واسطه آن، زبان فارسی نیز مورد توجه و علاقه مخاطبان عام و بخصوص دانشجویان و دانشگاهیان است.
آنا یوانسی معاون امور بین الملل دانشگاه مگاترند صربستان نیز ضمن ابراز خرسندی از شروع رسمی کلاس های زبان فارسی در این دانشگاه، گفت: پس از چین و کانادا، جمهوری اسلامی ایران سومین کشوری است که بطور رسمی بخشی از جریان آموزشی این دانشگاه را بر عهده گرفته است.
وی ابراز امیدواری کرد، همکاری های فرهنگی و دانشگاهی بین ایران و بلگراد در ابعاد گسترده ای ادامه یابد.
سـعید صفری مدرس زبان فارسی اعزامی به صربستان که تدریس این دوره را در دانشگاه مگاترند بلگراد برعهده دارد، در این مراسم به استقبال بسیار خوب دانشجویان این دانشگاه از تشکیل دوره زبان فارسی اشاره کرد و گفت: طبق هماهنگی های انجام شده با معاون بین الملل دانشگاه مگاترند، دانشجویانی که این دوره را با موفقیت به پایان برسانند، مدرک رسمی مشترکی از سوی این دانشگاه، رایزنی فرهنگی و بنیاد سعدی برای آنها صادر می شود.
وی همچنین افزود: علاوه بر دوره آموزش زبان فارسی تلاش داریم تا برنامه های فرهنگی از جمله شب های شعر و ادب، نمایش فیلم ایرانی، شب ایرانی و نمایشگاه تولیدات فرهنگی را نیز در این دانشگاه برپا کنیم تا دانشجویان با فرهنگ، ادب و هنر ایران آشنا شوند.
دانشگاه خصوصی مگاترند بلگراد با 25 سال سابقه آموزشی دارای 26هزار دانشجو و 11 واحد آموزشی در 6 شهرصربستان است.


نظر شما :