پایان دوره عطارشناسی در خجند

۲۹ آذر ۱۳۹۵ | ۱۸:۵۷ کد : ۸۳۴ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۸۴
دوره عطارشناسی ویژه دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی در دانشکده شرقشناسی دانشگاه خجند پایان یافت.
پایان دوره عطارشناسی در خجند
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، آخرین جلسه این دوره طی روز چهارشنبه، 24 آذرماه با حضور دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی خجند در محل دانشکده شرقشناسی این دانشگاه، برگزار شد.
 
دوره عطارشناسی با همکاری نمایندگی فرهنگی ایران و دانشگاه دولتی خجند و شرکت 32 نفر از دانشجویان سال اول و سوم رشته زبان و ادبیات فارسی در دو کلاس مجزا برپا که طی آن دانشجویان علاوه بر آشنایی با شرایط اجتماعی و سیاسی زمان زندگی فریدالدین عطار در خصوص آثار و تألیفات حکیم نیشابور، مطالبی را ‌آموختند.
 
همچنین، در این دوره به صورت ویژه متون منتخب از تذکره الاولیاء و منطق الطیر با کمک شرکت کنندگان شرح و توضیح داده ‌شد.
 
در بخشی از این جلسه، عاقل اوا درباره ضرورت آشنایی با عطار گفت: عطار هم در شیوه شاعری و هم در معنای کلام یکی از قله‌های بلند ادبیات عرفانی فارس زبانان به حساب می‌آید و آثار و اندیشه‌های او یکی از سرچشمه‌های مهم شاعران و عارفان پس از خود از جمله مولوی و حافظ بوده است.
 
رییس سابق گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه دولتی خجند اظهار کرد: یکی از جنبه‌های آشنایی با عطار برای شما که دانشجوی زبان و ادبیات فارسی هستید، مفید خواهد بود. توجه عطار به واژه‌سازی فارسی برای اصطلاحات عرفانی است که عموماً به زبان عربی در آثار پیش از او استفاده می‌شدند. عطار برای بسیاری از این اصطلاحات معادل فارسی انتخاب کرد مثلاٌ به جای عارف از شناسا، به جای توبه از بازگشت یا به جای عرفان از شناخت سخن می‌گوید.
 
در ادامه، یک فیلم کوتاه با موضوع حمله مغول به سرزمین ایران که مصادف با سال‌های آخر زندگی عطار بوده، برای آشنایی دانشجویان با اوضاع سیاسی آن دوران به نمایش درآمد.
 
معتبر عاقل اوا علاوه بر تألیف چند مقاله درباره عطار، کتاب منطق الطیر او را به خط سیریلیک برگردان و منتشر کرده است. کلاس‌های عطارشناسی در دوره پاییز هر هفته روزهای دوشنبه و چهارشنبه به مدت 2 ساعت در دانشکده شرقشناسی دانشگاه دولتی خجند برگزار ‌شد.
 
انتهای پیام/

نظر شما :