اهمیت گسترش زبان فارسی در کشور چین

۲۲ آذر ۱۳۹۵ | ۱۷:۳۲ کد : ۸۲۵ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۳۲۵
در دیدار هیات اعزامی از دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای چین با معاون بین‌الملل بنیاد سعدی، بر اهمیت و ضرورت گسترش زبان فارسی در چین و برگزاری دوره‌های دانش افزایی زبان فارسی در این کشور تاکید شد.
اهمیت گسترش زبان فارسی در کشور چین

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، پروفسور جان فون، رییس شورای دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای به همراه پروفسور لیو ژونگ مین، رییس پژوهشگاه مطالعات خاورمیانه، پروفسور وانگ جو یونگ، رییس اداره پژوهشی و چنگ تونگ، استاد ادبیات در دپارتمان مطالعات آسیا-آفریقای این دانشگاه که به دعوت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به ایران آمده‌اند با سید محمدرضا دربندی، معاون بین‌الملل بنیاد سعدی دیدار کردند.

معاون بین‌الملل بنیاد سعدی در ابتدای این دیدار، ضمن ابراز خرسندی از حضور هیات چینی به بیان نحوه شکل گیری، اهداف و ساختار بنیاد سعدی پرداخت و با اشاره به 30 عنوان فعالیت‌ انجام شده در بنیاد سعدی از زمان تاسیس تاکنون، اظهار کرد: تولید محتوای آموزشی بر اساس نیازهای مخاطبین در موضوعات گوناگون و پرکاربرد، تامین منابع و کتاب‌های مراکز آموزشی در جهان و آموزش زبان فارسی در فضای مجازی، از جمله برنامه‌های ما در بنیاد سعدی بوده است.

دربندی افزود: اعزام استاد و مدرس به مراکز آموزش زبان فارسی و دانشگاه‌ها و همچنین برگزاری دوره‌های تربیت معلم جهت تدریس روش‌های تخصصی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان، از دیگر اقدامات بنیاد سعدی است که با استقبال خوبی روبرو شده است.

وی ادامه داد: دوره‌های دانش افزایی زبان فارسی نیز از برنامه‌های مهم بنیاد سعدی است که هر سال با حضور تعداد زیادی از فارسی آموزان پذیرفته شده از کشورهای مختلف، در ایران برگزار می‌شود که فارسی آموزان ضمن گذراندن آموزش‌های لازم در سطح بندی‌های انجام شده، از مکان‌های تاریخی، گردشگری و علمی تهران و اصفهان نیز بازدید کرده و با فرهنگ و آداب ایرانیان از نزدیک آشنا می‌شوند.

دربندی در ادامه با ارائه توضیحاتی درباره شوراهای راهبردی آموزش زبان فارسی در جهان و تنظیم سند راهبردی در این زمینه توسط بنیاد سعدی، بر جایگاه ویژه زبان در دیپلماسی عمومی و روابط بین‌الملل تاکید کرد و گفت: دو کشور ایران و چین منافع مشترک و روابط حسنه بسیاری دارند که باید از این فرصت برای یادگیری زبان یکدیگر استفاده کنند.

معاون بین‌الملل بنیاد سعدی با تاکید بر اهمیت آموزش زبان فارسی در کشور پهناور چین با توجه به علاقه‌مندی قابل توجه چینی‌ها به فراگیری این زبان، افزود: بنیاد سعدی و دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای که در کشور چین از جایگاه و اهمیت خوبی برخوردار است می توانند همکاری‌های مشترک در راستای گسترش زبان فارسی داشته باشند.

در ادامه این دیدار دو طرف با اشاره به برگزاری دوره دانش افزایی زبان فارسی در کشور چین که با همکاری بنیاد سعدی، رایزنی فرهنگی ج.ا.ایران و دانشگاه­های مطالعات بین المللی پکن و شانگهای در شهریورماه سال‌جاری در پکن برگزار شد، بر لزوم برگزاری دوره‌هایی با قدرت و توان بیشتر تاکید کردند.

هیات چینی دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای نیز بر اهمیت همکاری میان بنیاد سعدی با بنیادهای مشابه به ویژه بنیاد کنفسیوس چین تاکید کردند و رضایت و خرسندی خود را از برگزاری دوره دانش افزایی زبان فارسی در چین، اعلام کردند.

دانشگاه مطالعات خارجی شانگهای(SISU)، نخستین دانشگاه مطالعات خارجی پس از تاسیس جمهوری خلق چین است در سال 1949 میلادی تاسیس شد و در حال حاضر یکی از مراکز مهم آموزش زبان‌های خارجی در چین و معروف‌ترین دانشگاه مطالعات خارجی در جنوب این کشور است.

گروه زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه مطالعات بین‌المللی شانگهای در در سال ۱۹۹۷ میلادی و با همکاری دانشگاه شهید بهشتی ایران و سرکنسولی جمهوری اسلامی ایران در شانگهای با برگزاری دوره کارشناسی زبان و ادبیات فارسی بنیان نهاده شد و دوره کارشناسی ارشد این رشته نیز در سال ۲۰۰۷ راه اندازی شد و تا امروز بیش از۶۰ نفر از فارغ‌التحصیلان مقطع کارشناسی زبان و ادبیات فارسی دانشگاه مطالعات بین المللی شانگهای در سازمان‌ها و اداره‌های مختلف دولتی، شرکت‌های تجاری و مراکز رسانه‌ای چین مشغول به کار شده‌اند.

 

پایان خبر/


نظر شما :