معرفی بنیاد سعدی در دیدار با فارسی آموزان دانشگاه استانبول

۲۸ شهریور ۱۳۹۵ | ۱۷:۰۲ کد : ۷۲۵ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۵۷۲
فارسی آموزان دانشگاه استانبول ترکیه در دیدار با معاون بین الملل بنیاد سعدی با فعالیت های این بنیاد در امر آموزش و گسترش زبان فارسی آشنا شدند.
معرفی بنیاد سعدی در دیدار با فارسی آموزان دانشگاه استانبول

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، سیدمحمدرضا دربندی، معاون بین الملل بنیاد سعدی در این دیدار ضمن خوش آمدگویی و ابراز خرسندی از حضور این گروه فارسی آموز در ایران، به معرفی بنیاد سعدی پرداخت و اظهار کرد: فعالیت بنیاد سعدی مشابه فعالیت موسسه یونس امره در کشور شما است و برای آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان تلاش می کند.

وی با اشاره به مخاطبین بنیاد سعدی در جهان گفت: گروه اول از مخاطبین ما استادان و دانشجویان رشته زبان و ادبیات فارسی در جهان هستند که در 200 دانشگاه در کشورهای مختلف و در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در حال تحصیل هستند و شما نیز در این دسته از مخاطبان ما قرار دارید.

دربندی افزود: گروه دوم مخاطبان ما در بنیاد سعدی، دانشجویان و استادان رشته شرق شناسی هستند که در حال حاضر 200 دانشگاه در جهان، رشته شرق شناسی را ارائه می دهند. دانشجویان این رشته باید یکی از زبان های شرق را به عنوان زبان دوم یا سوم خود انتخاب کنند که اکثر آنها زبان های ترکی استانبولی، عربی و فارسی را انتخاب می کنند.

وی داوطلبان آزاد فراگیر زبان فارسی در جهان را در گروه سوم مخاطبان بنیاد سعدی برشمرد و خاطرنشان کرد:  در 60 کشور دنیا مرکز آموزش زبان فارسی داریم که افراد علاقمند با هر رشته تحصیلی و گرایشی، با مراجعه به این مراکز، به فراگیری زبان فارسی می پردازند.

معاون بین الملل بنیاد سعدی، دانش آموزان دبیرستان های جهان را مخاطبان گروه چهارم بنیاد سعدی عنوان کرد و گفت: دانش آموزان در هشت کشور دنیا می توانند از بین سه زبان، زبان دوم خارجی خودشان را انتخاب کنند که زبان فارسی نیز یکی از این سه زبان است.

دربندی ادامه داد: گروه پنچم مخاطبان بنیاد سعدی، فرزندان ایرانیان مقیم خارج از کشور هستند. تعداد ایرانیان مقیم خارج از کشور که بیشترشان هم در آمریکا و اروپا اقامت دارند به چهار میلیون نفر می رسد که حدود 30هزار نفر آنان در کشور ترکیه زندگی می کنند.

وی با بیان اینکه بیش از 30 موضوع کاری در بنیاد سعدی در حال انجام است، گفت: تالیف کتاب های آموزشی برای گروه های مخاطب بنیاد سعدی از جمله اقداماتی است که در حال انجام است. این کتاب ها برای هر گروه مخاطب، متفاوت است و متناسب با نیازها و خواسته های آنان تالیف و تدوین می شود.

دربندی ادامه داد: از دیگر اقدامات مهم بنیاد سعدی، برگزاری دوره های دانش افزایی زبان فارسی و المپیادهای زبان فارسی و همچنین اعزام بیش از 40 استاد به مراکز آموزش زبان فارسی در جهان و ارسال منابع آموزشی و کمک آموزشی همچون لوح های فشرده و کتاب های تالیفی بنیاد سعدی به این مراکز است.

وی ضمن پیشنهاد به فارسی آموزان حاضر درجلسه که عضو جامعه مجازی فارسی آموزان در تارنمای بنیاد سعدی شوند، خاطرنشان کرد: این شبکه اجتماعی فضای مناسبی برای ارتباط با کارشناسان بنیاد سعدی و پرسش سوالات خود و نیز ارتباط با فارسی آموزان سراسر جهان است.

در پایان این دیدار، فارسی آموزان نیز ضمن تشکر و قدردانی از دانشگاه علامه طباطبایی و بنیاد سعدی برای برگزاری این دوره در ایران، از خاطرات خود در این سفر سخن گفتند و از حضورشان در ایران ابراز خرسندی کردند. همچنین بسته هایی شامل محصولات آموزشی و فرهنگی بنیاد سعدی همچون لوح فشرده آموزش زبان فارسی، لوح فشرده ایرانشناسی، کتاب شعر و ...، به دانشجویان زبان فارسی اهدا شد.

این دوره دانش افزایی به دنبال تفاهم نامه دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه استانبول ترکیه برای تبادل دانشجو، با همراهی بنیاد سعدی از 5 شهریورماه سال جاری آغاز و به مدت یک ماه ادامه دارد.

پایان خبر/

 

پایان خبر/


نظر شما :