آموزش زبان فارسی در بیت‌الحکمه عراق

۲۲ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۳ کد : ۵۴۱ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۲۸
مظفر الربیعی، مدیر روابط عمومی و رسانه‌ای بیت‌الحکمه عراق با رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی دیدار و در خصوص آموزش زبان فارسی در این بیت‌الحکمه گفتگو کرد.
آموزش زبان فارسی در بیت‌الحکمه عراق

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، مظفر الربیعی، مدیر روابط عمومی و رسانه‌ای بیت‌الحکمه عراق با غلامرضا اباذری، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در بغداد دیدار و گفت‌وگو کرد.

در ابتدای این دیدار، مظفر الربیعی طی سخنانی، ضمن اشاره به تاریخچه این مرکز پژوهشی بیان کرد: بیت‌الحکمه با الهام‌گیری از بیت‌ا‌لحکمه که در زمان حکومت عباسیان در بغداد در راستای ترجمه متون و همچنین، پژوهش شکل گرفت، در سال 1995 میلادی ایجاد شد.

مدیر روابط عمومی و رسانه‌ای بیت‌الحکمه افزود: از جمله اهداف تأسیس این مرکز پژوهشی می‌توان به بررسی و پژوهش در حوزه‌هایی چون تاریخ عراق، تمدن عربی ـ اسلامی، میراث عربی ـ اسلامی، گفت‌وگوی بین تمدن‌ها و ادیان، رصد تحولات سیاسی و اقتصادی، انجام پژوهش‌های ویژه در مورد مشکلات و پدیده‌های اجتماعی، حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین و ارائه توصیه‌های ویژه در فرآیند تصمیم‌گیری به سیاست‌گذاران و مسئولان حکومتی، اشاره کرد.

وی با اشاره به ساختار این مرکز پژوهشی و تحقیقاتی گفت: بیت‌الحکمه از هشت گروه مطالعاتی تاریخی، فلسفه، ادیان و مذاهب، اقتصادی، اجتماعی، حقوقی، ترجمه و سیاسی تشکیل شده است.

مظفر الربیعی، بیت‌الحکمه را دارای چند نشریه علمی و پژوهشی در حوزه مطالعات سیاسی، ادیان و مذاهب، حقوقی و اجتماعی دانست و به ظرفیت بالای بیت‌الحکمه برای همکاری با سایر مراکز پژوهشی و تحقیقاتی در سایر کشورها اشاره و خواستار تعامل و همکاری با مراکز پژوهشی و تحقیقاتی ایران شد.

اباذری، رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی به نقش پژوهش در وضعیت کنونی و توسعه جوامع اشاره کرد و ضمن استقبال از پیشنهاد مدیر روابط عمومی و رسانه‌ای بیت‌الحکمه گفت: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران آمادگی لازم را برای ارتباط و تعامل بیت‌الحکمه با مراکز پژوهشی داخل ایران را دارد.

وی همچنین، نسبت به برگزاری دوره‌های آموزش زبان فارسی ویژه اساتید و پژوهشگران این مرکز پژوهشی اعلام آمادگی کرد.

 

انتهای پیام/


نظر شما :