رییس بنیاد سعدی، درگذشت ایران‌شناس برجسته گرجی را تسلیت گفت

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۹:۵۵ کد : ۴۹۱ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۵۷۱
دکتر غلامعلی حداد عادل، رییس بنیاد سعدی در پیامی، درگذشت پروفسور ماگالی تودوآ، ایران‌شناس و ادیب برجسته گرجی را به خانواده وی و جامعه علمی و فرهنگی گرجستان تسلیت گفت.
رییس بنیاد سعدی، درگذشت ایران‌شناس برجسته گرجی را تسلیت گفت
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، دکتر حداد عادل، ضمن ابراز همدردی با خانواده پروفسور ماگالی تودوآ، و جامعه علمی و فرهنگی گرجستان، آثار ارزشمند به جای مانده از این ادیب گرجی را عاملی برای تحکیم پیوندهای دیرین و گسترش تعاملات فرهنگی و ادبی دو ملت گرجستان و ایران دانست.
متن کامل پیام تسلیت رییس بنیاد سعدی به شرح زیر است:
 
«خانوادۀ  محترم زنده ‌یاد پروفسور ماگالی تودوآ
درگذشت ایران‌شناس برجسته، مترجم توانا و استاد گران‌قدر زبان و ادبیات فارسی، پروفسور ماگالی تودوآ، موجب تأسف عمیق شد. با فقدان ایشان، جامعه علمی و فرهنگی گرجستان و ایران یکی از دانشمندان خدمتگزار خود را از دست دادند. حاصل تلاش‌های چهل ساله آن استاد فرزانه در تألیف بیش از یکصد وبیست مقاله و کتاب به زبان‌های گرجی، فارسی و روسی همچون عیسی نامه، شاهکارهای شعر فارسی، ترجمه اشعار عرفانی مولانا، ترجمه اشعار عرفانی حضرت امام خمینی، تصحیح ترجمه کهن کلیله و دمنه و دهها اثر دیگر، میراث ارزشمندی را برای نسل امروز و فردای گرجستان  برجای گذاشته است و عاملی برای تحکیم پیوندهای دیرین و گسترش تعاملات فرهنگی و ادبی دو ملت گرجستان و ایران خواهد بود. 
اینجانب به نمایندگی از بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی، فقدان آن استاد گرانمایه و سختکوش را به خانواده محترم ایشان،‌ جامعه علمی، فرهنگی و ادبی گرجستان بویژه ایرانشناسان، استادان و دانشجویان عزیز زبان و ادبیات فارسی تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم علّو درجات و رحمت واسعه و بر ای بازماندگان صبر و سلامتی طلب می‌کنم. 
 
غلامعلی حدّاد عادل
رییس  بنیاد سعدی  و فرهنگستان زبان و ادب فارسی» 
 
گفتنی است، پروفسور ماگالی تودوآ در شانزدهمین جشنواره جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران موفق به دریافت مهمترین جایزه ادبی و نیز تقدیر رسمی از سوی رییس جمهوری اسلامی ایران شد.
 
 
پایان خبر///
 

نظر شما :