کتاب گویای گلستان سعدی برای فارسی آموزان بسیار مفید خواهد بود

۳۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۲:۰۰ کد : ۴۵۳ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۳۰۷
مدیر پژوهشی بنیاد سعدی، تولید کتاب گویای «گلستان سعدی» را کار ارزشمندی دانست که می تواند برای فارسی آموزان در خارج از کشور بسیار مفید باشد.
کتاب گویای گلستان سعدی برای فارسی آموزان بسیار مفید خواهد بود

مدیر پژوهشی بنیاد سعدی، کتاب گویای «گلستان سعدی» را کار ارزشمندی دانست که می تواند برای فارسی آموزان در خارج از کشور بسیار مفید باشد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، دکترسیدمحمد حسینی معصوم، مدیر پژوهشی بنیاد سعدی در آیین رونمایی از کتاب سخنگوی گلستان فارسی که با حضور میرجلال الدین کزازی و جمعی از استادان زبان و ادب فارسی برگزار شد، به تشریح فعالیت های بنیاد سعدی در حوزه آموزش و گسترش زبان فارسی پرداخت.

 وی با اشاره به علت نام گذاری بنیادی که فعالیت اش در حوزه آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان است، گفت: سعدی استاد سخن و چهره ای جهان شمول است که به دلیل گستره ای که کتاب های بوستان و گلستان در جهان داشته و دارد، بنیاد آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان نام «سعدی» را برای خود برگزیده است.

وی در ادامه به اقدامات و وظایف بنیاد سعدی در گسترش و آموزش زبان فارسی در جهان، پرداخت و از شیرینی کلام سعدی و کتاب گویای گلستان سخن گفت و آن را محصول ارزشمندی دانست که می تواند برای دوستداران ادبیات فارسی در خارج از کشور نیز مفید باشد.

میرجلال‌الدین کزازی نیز در این مراسم از فرهنگ دیرینه ایران سخن گفت و زبان فارسی را گرانمایه‌‌ترین هدیه ایرانیان به جهانیان برشمرد.

وی سعدی را در کنار فردوسی از بنیانگذاران زبان پارسی در ایران نو خواند و هر ایرانی را وام دار آنها دانست.

کزازی با اشاره به اینکه گرانمایه ترین اندرزنامه، بوستان سعدی و بهترین نمونه نثر آهنگین، «گلستان» سعدی است، با توجه فرصت کم مردم برای مطالعه، کتاب گویای گلستان سعدی را گام مهمی برای دنیای امروز دانست و از پدیدآورندگان این اثر تشکر کرد که اثری با کمترین نقص تولید کرده اند.

در این آیین همچنین، فاطمه محمدی مدیر موسسه نوین کتاب گویا درباره تولید کتاب سخنگوی گلستان سعدی گفت که مراحل مختلف ضبط این اثر با دقت نظر بسیار بالایی طی شده است و در هر مرحله، از نظرات کارشناسان آن بخش بهره گرفته شده است تا نتیجه کار، اثری در خور و ماندگار باشد.

وی افزود: در انتخاب نسخه مناسب برای روایت، با اساتید ادبیات مشورت شد؛ و برای انتخاب گویندگانی که بتوانند از عهده خوانش درست این اثر سترگ برآیند، ساخت موسیقی مناسب، ضبط و صدابرداری و سایر موارد، همواره تلاش بر این بود که بهترین نتیجه ممکن حاصل شود.

در بخش نخست این آیین گروه موسیقی سلوک در دستگاه نوا ۶ قطعه نواختند که سه قطعه آن بر روی اشعار سعدی ساخته شده بود. اجرای این گروه که ۱۱ نوازنده و همخوان را شامل می‌شد، با استقبال حاضران در تالار مواجه شد.

محمدی همچنین درباره تولید کتاب گویا و تجربه ۱۰ ساله این موسسه در این حوزه، گفت: در طول ده سالی که موسسه نوین کتاب گویا در زمینه تولید و انتشار کتاب گویا فعالیت دارد، هیچ نهاد و مرجعی برای سنجش و ارزشگذاری برای کتابهای گویای تولید شده وجود نداشته و هنوز هم وجود ندارد که اگر وجود داشت، قطعا آثار منتشر شده در این موسسه، به لحاظ کیفیت تولید از جهات مختلف، از برترین ها می بود.

یحیی یثربی دیگر سخنران این مراسم نیز از منظر ادبیات عرفانی و فلسفه به ادبیات ایران پرداخت و به عدم توجه و از دست دادن مسائل اجتماعی و زندگی در ادبیات امروز اشاره کرد و عنوان کرد: سعدی مسائل و مشکلات زندگی را دیده و چندان در عالم دیگر نبوده است.

وی کتاب گویا را با فرهنگ شنیداری ما سازگار دانست و آن را برآمده از فرهنگ قصه گویی ایرانیان قلم داد کرد.

کتاب سخنگوی گلستان سعدی شامل نسخه کامل گلستان، یعنی دیباچه و هشت باب آن است و مدت زمانی حدود ۶۰۰ دقیقه دارد. روایت حکایت ها با صدای احسان چریکی است و خوانش اشعار گلستان را هم الهام نامی بر عهده داشته است. ضمن آنکه طنین آواز و تصنیف خوانی مهدی شیرازیان را هم می توان در جای جای آن شنید.

پایان خبر/


نظر شما :