پایان نخستین دوره آموزش الفبای نیاکان در غانچی تاجیکستان

۲۵ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۴:۰۱ کد : ۴۳۶ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۴۳۹
نخستین دوره آموزش الفبای نیاکان (خط فارسی) با حضور مسعود احمدوند، وابسته فرهنگی ایران در روستای بسمنده شهرستان غانچی تاجیکستان پایان یافت.
پایان نخستین دوره آموزش الفبای نیاکان در غانچی تاجیکستان

نخستین دوره آموزش الفبای نیاکان (خط فارسی) با حضور مسعود احمدوند، وابسته فرهنگی ایران در روستای بسمنده شهرستان غانچی تاجیکستان پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، آیین اختتامیه نخستین دوره آموزش الفبای نیاکان (خط فارسی) و اهدای گواهینامه پایان‌دوره به دانش‌آموختگان (21 اسفندماه) با حضور مسعود احمدوند، وابسته فرهنگی ایران در خجند در محل مدرسه شماره 7 روستای بسمنده شهرستان غانچی، برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، جمعه‌بای حسین‌اف، مدیر مدرسه شماره 7 روستای بسمنده طی سخنانی، به سابقه چند هزارساله فرهنگ و تمدن مشترک ایران و تاجیکستان اشاره کرد و در خصوص برگزاری دوره آموزش الفبای نیاکان گفت: دانش‌آموزان این مدرسه طی این مدت توانستند با موفقیت خط فارسی را با شوق و رغبت زیاد بیاموزند، خطی که با آن فرهنگ، تمدن، تاریخ و ادبیات مشترک ما نوشته شده است.

وی اظهار امیدواری کرد تا در آینده نیز همکاری‌ها در این زمینه ادامه پیدا کند و دانش‌آموزان این مدرسه هر چه بیشتر با خط نیاکان خویش آشنا شوند.

در ادامه این مراسم، مسعود احمدوند، وابسته فرهنگی ایران در خجند ضمن تقدیر از مسئولان مدرسه جهت فراهم آوردن شرایط مناسب برای برگزاری کلاس‌های آموزش خط فارسی، طی سخنانی درباره اهمیت آموزش الفبای نیکان گفت: زبان و ادبیات فارسی ما و شما سرشار از مضامین اخلاقی، ادبی، عرفانی، تاریخی و فرهنگی است و کلید ورود به این گنجینه بزرگ معنوی با دانستن خط فارسی به دست می‌آید.

وی اذعان کرد: به شما دانش آموزان کوشا تبریک می‌گویم، زیرا با یادگیری الفبای فارسی به دریای بزرگ معنوی نیاکان خود پیوستید. بزرگانی چون رودکی، فردوسی، خیام، عطار، مولانا، سعدی و حافظ همگی آثار بی‌زوال خود را با خط فارسی نوشته‌اند و راه و رسم درست زندگانی را به ما نشان داده‌اند.

احمدوند ادامه داد: بی‌شک هر فردی که الفبای فارسی را یاد بگیرد، می‌تواند با معنا و محتوای ادبیات غنی فارسی نیز آشنا بشود و آموزه‌های آن را در زندگی شخصی و اجتماعی به کار گیرد.

در پایان، از سوی وابستگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خجند به برگزیدگان این دوره آموزشی هدایایی شامل کتاب‌های داستانی شاهنامه اهداء و به دانش‌آموختگان نیز گواهینامه‌های پایان‌دوره اعطاء شد. پیش از این از جانب نمایندگی فرهنگی ایران در خجند 60 عدد کتاب آموزش الفبای نیاکان، تابلوهایی مزین به اشعار فارسی، مواد کمک‌آموزشی و 50 عدد کتاب داستان برای استفاده در دوره آموزشی خط فارسی به مدرسه اعطا شده است.

همچنین، مدرسه شماره 7 روستای بسمنده با حضور بیش از هزار دانش‌آموز از مقاطع اول تا یازدهم یکی از بزرگترین مدارس شهرستان غانچی است که با پشتیبانی وابستگی فرهنگی ایران در خجند از مهرماه کلاس‌های آموزش الفبای نیاکان با شرکت 70 نفر از دانش‌آموزان برای علاقه‌مندان در این مدرسه راه‌اندازی شد. روستای بسمنده که از توابع شهرستان غانچی است در 120 کیلومتری شهر خجند قرار دارد و با بیش از ده هزار نفر جمعیت بزرگترین روستای ولایت سغد به شمار می‌رود.

پایان خبر/


نظر شما :