نشست مجازی بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در تونس برگزار شد

۱۶ اسفند ۱۴۰۱ | ۰۸:۵۵ کد : ۴۲۳۹ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۲۶۷
به منظور توسعه و بهبود آموزش و گسترش زبان فارسی در کشور تونس، نشست مجازی بررسی موضوعاتی کلاس های حضوری و مجازی در دانشگاه های این کشور و کلاس های رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد.
نشست مجازی بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در تونس برگزار شد

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به منظور توسعه و بهبود آموزش و گسترش زبان فارسی در کشور تونس، نشست مجازی بررسی موضوعاتی کلاس های حضوری و مجازی در دانشگاه های این کشور و کلاس های رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این نشست مجازی هادی آجیلی، رایزن فرهنگی ایران در تونس و نماینده بنیاد سعدی در این کشور، شهروز فلاحت پیشه، معاون امور بین الملل بنیاد سعدی، زهرا عامری، رییس گروه کانون های اساتید و دانش آموختگان و کارشناس حوزه آفریقا و عربی، سیدعلی موسوی زاده، مدیر ارزیابی عملکرد و انتشارات و امیر احمدی، مدیر آموزش معاونت آموزش و پژوهش بنیاد سعدی و شهناز احمدی قادر، مدیر امور استادان زبان فارسی حضور داشتند.

در این نشست ابتدا عامری اظهار کرد: از چند سال قبل رایزنی فرهنگی در تونس اعلام نیاز استاد زبان فارسی کرده بود و بنیاد سعدی وظیفه داشت این موضوع را حل کند و برهمین اساس یک دانشجو از تونس در مقطع کارشناسی ارشد رشته آزفا بورسیه بنیاد سعدی شد و از سال گذشته به مدرسین مستقر و بومی تونس پیوست.

آجیلی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در تونس نیز به وضعیت زبان فارسی و کلاس هایی که در حال حاضر در کشور تونس برگزار می شود اشاره کرد و گفت: در تونس سه کلاس زبان فارسی در سه مقطع در دانشگاه سوسه داریم، که مدرس آن امسال بازنشسته شده است ولیکن کلاس های زبان فارسی در دانشگاه برقرار است اما آنچه که مشهود است رایزنی فرهنگی در سال آینده نیازمند تامین استاد جدید خواهد بود.

وی همچنین به کلاس های آموزش زبان فارسی دانشگاه منبوبه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد اشاره کرد و گفت: مدرس ا ین کلاس ها، علاوه بر تدریس در کلاس های دانشگاه مذکور، مشغول تدریس زبان فارسی در دانشگاه ابن شرف نیز می باشد.

وی همچنین به موضوع آموزش زبان فارسی دانشگاه جامع نهم آوریل پرداخت و یادآور شد که این مرکز دانشگاهی طی سالهای گذشته در امر برگزاری دوره های آموزش زبان فارسی به عنوان واحد اختیاری با رایزنی فرهنگی ایران در تونس همکاری کرده است.

در این نشست مجازی فلاحت پیشه نیز پیشنهاد کرد که با توجه به استقبال مردم تونس به زبان فارسی، از سوی رایزنی فرهنگی هفته زبان فارسی در تونس برگزار شود.

در ادامه این نشست مجازی، احمدی، مدیر آموزش معاونت آموزش و پژوهش نیز درباره نحوه پرداخت حق الزحمه مدرسان زبان فارسی و چگونگی محاسبه آن مواردی را مطرح کرد.

شهناز احمدی قادر، مدیر امور استادان بنیاد سعدی نیز اشاره به اهمیت گذراندن دوره نوآموز براساس کتاب گام اول برای مخاطبان عرب زبان، اظهار کرد: با وجود مشابهت حروف الفبای زبان فارسی و عربی، تجربه مدرسان ما ثابت کرده است که عرب زبانان هم لازم است دوره نوآموز زبان فارسی را بگذرانند چراکه در این دوره که براساس کتاب گام اول بنیاد سعدی برگزار می شود، ضمن یادگیری الفبا، لغات و مکالمه های ساده و پرکاربرد آموزش داده می شود.

وی خاطر نشان کرد: بنیاد سعدی سال آینده براساس تقویم آموزشی دوره های تلفیقی برخط را برگزار می کند که بنا به درخواست رایزن فرهنگی تونس، دو دوره نوآموز رایگان برای مخاطبان رایزنی فرهنگی برگزار خواهد شد.

پایان خبر 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی تونس


نظر شما :