برگزاری شب بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی در دانشگاه بلگراد

۱۶ اسفند ۱۴۰۱ | ۱۴:۴۷ کد : ۴۲۳۷ زبان فارسی در جهان اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۱۳۸
مراسم بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی با حضور دانشجویان و برخی از استادان دانشگاه بلگراد توسط رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان برگزار و همچنین نمایشگاهی از نگارگری و مینیاتورهای مرتبط با آثار حکیم نظامی نیز در همین محل برپا شد.
برگزاری شب بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی در دانشگاه بلگراد

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این مراسم که با مشارکت مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد، انجمن فارغ التحصیلان این دانشگاه، بنیاد سعدی و کمیته بین المللی بزرگداشت حکیم نظامی برپا شد، امیر پورپزشک رایزن فرهنگی کشورمان، سعید صفری استاد زبان فارسی دانشگاه بلگراد و پنج تن از دانشجویان سخنرانی کردند.

این برنامه در دو بخش برگزار شد، در بخش نخست برنامه با سخنرانی ابراهیم اقبالی، نظامی شناس برجسته کشورمان از دانشگاه تبریز آغاز و سخنرانی وی به صورت ویدئویی پخش شد.

وی با تشریح ویژگی های شعر نظامی و همچنین با اشاره به برخی از ابیات و اشعار، توجه به عظمت ایران و عدالت ایرانی را از مهمترین عناصر محتوای شعری او دانست و اظهار داشت: ایران دوستی و توجه و علاقه نظامی به ایران در تمام آثار او موج می زند و از این روست که نظامی حقیقتاً ایران را جان و دل جهان می داند.

وی همچنین به ابداعات نظامی در حوزه کلام و ابداع ترکیبات و اصلاحات اشاره کرد که برای همیشه در ادبیات فارسی باقی مانده است.

در ادامه پنج تن از دانشجویان زبان فارسی به صورت تفضیلی اثر مهم نظامی یعنی «پنج گنج یا خمسه نظامی» را معرفی کردند: نوونا استانکوویچ درباره «مخزن الاسرار»، یوانا میلووانویچ درباره «خسرو و شیرین»، آنا پشکاش با موضوع «لیلی و مجنون»، میلیتسا استویانوویچ درباره «هفت پیکر» و آندریانا دیمیتریوویچ درباره «اسکندرنامه» سخنرانی و خلاصه ای از موضوعات آن را بیان کردند.

سعید صفری، استاد زبان فارسی نیز در هر بخش توضیحاتی درباره این آثار و ویژگی های مهم آن ارایه کرد.

در پایان بخش نخست، امیر پورپزشک، رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان با جمع بندی مطالب ارایه شده اظهار داشت: پنج شاعر بزرگ ایرانی یعنی فردوسی، نظامی، سعدی، حافظ و مولانا ستون ها و پایه های اصلی ادبیات درخشان فارسی هستند و در این میان، چنانکه فردوسی زبان فارسی را با شعر حماسی قوام و دوام بخشید، غنای ادبیات و شعر فارسی مدیون نظامی گنجوی است.

وی همچنین به اهمیت آثار نظامی از دیدگاه هگل، فیلسوف برجسته آلمانی اشاره کرد و گفت: در تقسیم بندی او، نظامی ماسه سرای عشق معرفی می شود.

پورپزشک همچنین مفهوم عشق را یکی از برجسته ترین موضوعات اشعار و آثار نظامی دانست که جوهره زندگی است که موجب رشد معنویت فردی و فضایل اخلاقی می شود و جامعه را به سوی صلح و آرامش پیش می برد.

در بخش دوم این برنامه، کارگاه خط تحریری با شعر حکیم نظامی و با تدریس سعید صفری برگزار شد و دانشجویان پس از تمرین خوانش ابیاتی از شعر نظامی، چگونگی نوشتن با خط تحریری این اشعار را تمرین کردند. همچنین در میانه برنامه ها، کلیپ هایی از دانشجویان که با موضوع حکیم نظامی تهیه شده بود و چند قطعه شعر و موسیقی پخش شد و نیز ویژه‌نامه حکیم نظامی که از سوی رایزنی فرهنگی و مرکز مطالعات فارسی منتشر شده بود در اختیار شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

 

کلید واژه ها: بلگراد صربستان نظامی گنجوی رایزنی فرهنگی ایران در صربستان نظامی حکیم نظامی فارسی زبان فارسی


نظر شما :