بازدید اساتید ادبیات فارسی کشورمان از رایزنی فرهنگی ایران در هند

۲۴ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۶:۱۱ کد : ۴۰۱ رویدادهای پیش رو
تعداد بازدید:۲۸۴
جمعی از استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های ایران، از رایزنی فرهنگی ایران در هند بازدید و با مسئولین این نمایندگی فرهنگی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند.

جمعی از استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های ایران، از رایزنی فرهنگی ایران در هند بازدید و با مسئولین این نمایندگی فرهنگی کشورمان دیدار و گفت‌وگو کردند.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی به نقل از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در راستای برنامه‌ریزی و تعاملات فرهنگی و امکان استفاده و بهره‌مندی از مشارکت شخصیت‌ها و مؤسسات ایرانی در برنامه‌های رایزنی فرهنگی ایران، علی دهگاهی، رایزن فرهنگی ایران در هند، دیداری صمیمی در محل خانه فرهنگ کشورمان با مهدی ماحوزی، استاد زبان و ادبیات پارسی و دبیر علمی همایش بین‌المللی حافظ در تهران، نصرالله پورمحمدی‌املشی، مدیر شناسایی و جذب دانشجویان غیرایرانی دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) و جمعی از استادان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های ایران داشت.

در ابتدای این دیدار، عابدی، معاون رایزنی فرهنگی کشورمان به جغرافیای حضور فرهنگی رایزنی در هند و خدمات و فعالیت‌های آن به ویژه در حوزه تعاملات دانشگاهی، زبان و ادبیات فارسی، نشر و بزرگداشت شخصیت‌ها پرداخت.

در ادامه مهدی ماحوزی، با اشاره به فعالیت‌ها و تعاملات پیشین خود با نمایندگی فرهنگی ایران در هند و بیان ظرفیت‌های دانشگاه آزاد، آمادگی همکاری و همراهی برای برپایی برنامه‌هایی همچون بزرگداشت شعرا با همکاری رایزنی فرهنگی کشورمان در اعزام اساتید و صاحبان نظر از هند را اعلام کرد.

پس از آن هم علی دهگاهی، در این زمینه آمادگی رایزنی فرهنگی کشورمان برای هماهنگی در اعزام اساتید هندی برای مشارکت در برنامه بزرگداشت شخصیت‌های ادبی در ایران را اعلام کرد.

سپس نصرالله پورمحمدی‌املشی، گزارشی از فعالیت‌های دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) در زمینه دانش‌افزایی و بورس دانشجویان خارجی را ارایه داد و پس از آن عده اندک 10 نفری از دانشجویان هندی برای ادامه تحصیل در دانشگاه امام خمینی (ره) را مایه تعجب دانست.

در ادامه، علی دهگاهی در سخنانی دوباره ضمن توضیح جایگاه امروز زبان فارسی در هند و فعالیت بخش‌های زبان فارسی رایزنی فرهنگی ایران در حوزه آموزشی و پژوهشی؛ به ویژه سمینارهایی که در دانشگاه‌های مختلف در موضوع ادبیات فارسی و روابط ایران و هند برگزار می‌شود، به موضوع بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه‌های ایران برای دانشجویان هندی اشاره کرد و گفت: بالا بودن هزینه‌های دانشگاه‌های ایران برای هندی‌ها، مانع مالی و تنوع و تعدد رشته‌های تحصیلی به ویژه در حوزه علوم انسانی در خود هند، دلیل عدم استقبال هندی‌ها برای ادامه تحصیل در این رشته‌ها در ایران است.

همچنین در این دیدار زمینه‌های همکاری در حوزه برگزاری سمینار و بزرگداشت شخصیت‌های ادبی در ایران و هند و همچنین همکاری‌های دانشگاهی و نحوه تعامل رایزنی فرهنگی ایران مورد بررسی قرار گرفت.

بنا بر اعلام این خبر، مهدی ماحوزی و بیش از 41 تن از اساتید زبان فارسی، از هفته پیش برای شرکت در سمینار ادبی در علیگر هند که با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران و مرکز تحقیقات این دانشگاه برگزار شد، در هندوستان به سر می‌برند.

 

انتهای پیام/


نظر شما :