به دنبال استقبال فارسی آموزان در لاذقیه انجام می شود؛

برگزاری سلسله نشست های ایران شناسی با عنوان «ایران فی عیون سوریه»

۲۱ دی ۱۴۰۰ | ۱۴:۰۱ کد : ۳۸۶۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۵۸
با هدف آشنایی هر چی بیشتر فراگیران زبان فارسی با فرهنگ، تمدن، جلوه ها و جاذبه‌های میراث فرهنگی کشورمان، اولین ...
برگزاری سلسله نشست های ایران شناسی با عنوان «ایران فی عیون سوریه»

دومین نشست از سلسله نشست های ایران‌شناسی با عنوان «ایران فی عیون سوریه» با هدف آشنایی بیشتر فراگیران زبان فارسی با فرهنگ، تمدن، جلوه ها و جاذبه‌های میراث فرهنگی ایران، در لاذقیه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، رایزنی فرهنگی ایران در لاذقیه در هر دوره فارسی آموزی، با هدف آشنایی بیشتر فراگیران زبان فارسی با فرهنگ و تمدن، آداب و رسوم، جاذبه های طبیعی، باستانی، تاریخی و هنر و دانش روز ایران، یک یا دو جلسه به صورت مشترک برای همه فراگیران زبان فارسی برگزار می کند و برای شروع در هر جلسه پیرامون ویژگی‌های یکی از شهرهای ایران اطلاعات جامعی توسط وابسته فرهنگی و مدرسین دوره ارائه می شود، ضمن آنکه واز مشارکت دانشجویان برای ارائه مطالب و دانستنی‌های کوتاه فرهنگی مرتبط با کشورمان نیز استفاده می‌شود.
این سلسله نشست‌ها از دوره قبلی آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ آغاز شد و پس از دریافت بازخورد مثبت و استقبال دانشجویان، دومین نشست نیز همزمان با پنجاه و هفتمین دوره آموزشی مرکز با حضور میهمانانی از دانشگاه تشرین، در لاذقیه سوریه برگزار شد.
این برنامه، با نمایش ویدیویی درباره شهرهای ایران وزیبایی‌های آن شروع شد، سپس علیرضا فدوی مسئول خانه فرهنگ ایران در لاذقیه و نماینده بنیادد سعدی گفت: برای آشنا شدن فراگیران زبان فارسی با تمدن و فرهنگ ایران برگزاری این نشست‌ها بسیار مهم است و به آنها در یادگیری و تسلط به زبان فارسی کمک می‌کند.
وی افزود: همچنین آشنا شدن فراگیران زبان فارسی و میهمانان خانه فرهنگ با تمدن و تاریخ ایران، شهرها و جغرافیای آن، مکان‌های گردشگری و دیدنی، جشن‌ها و مناسبت‌ها، سبک زندگی مردم ایران، لباس و غذاها، شاهکارهای ادبی و هنری این سرزمین از زبان کسانی که مدتی در ایران زندگی کردند و جنبه‌های مختلف زندگی مردمان آن را از نزدیک دیده‌اند، در برقراری روابط صمیمی و قوی با ایران بسیار مؤثر است.
در ادامه برنامه «رامز اللیوا» از اساتید زبان فارسی مرکز درباره تمدن ایران و دوره‌های تاریخی آن، پیشرفت علمی، عمرانی، اقتصادی وصنعتی در ایران امروز سخن گفت، سپس «میرفت سلمان» از اساتید زبان فارسی مرکز و دانشگاه تشرین درباره تهران؛ پایتخت ایران و نماد مدرن آن «برج آزادی» توضیحاتی را ارائه داد و در خصوص معماری این برج، نقوش موجود در آن، طاق اصلی، مقرنس، کاربندی‌های زیر گنبد داخلی، باغچه‌ها وگل‌کاری‌ها و طرح آب‌نما و فواره‌های محوطه سبز آن، والهام برج آزادی از معماری دوره‌های مختلف تمدن ایران توضیحاتی داد.
«ردینه عاقل» از دانشجویان سطح میانی زبان فارسی در مرکز نیز، درباره برخی از آداب و رسوم و سنت‌های مردم ایران در جشن نوروز و جشن عروسی، سنت‌های خداحافظی با مسافران و تعدادی از تعارفات متداول بین مردم ایران، حرف زد.
در ادامه برنامه، «رنا جونی» از اساتید زبان فارسی مرکز و دانشگاه تشرین، توضیحاتی درباره برج میلاد، اهمیت، معماری، بخش‌های مختلف از جمله رستوران مشهور آن و فعالیت‌ها و کاربردهای گوناگون این برج در زمینه گردشگری و مخابراتی ارائه داد.
در پایان این نشست «لمی بدور» از فارسی آموزان مرکز، درباره خط نستعلیق، تاریخچه، انواع و جنبه های هنری و زیبایی برای حاضران گزارشی بیان کرد.

‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

‌‌‌‌‌‌‌

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی لاذقیه نشست ایران شناسی


نظر شما :