از سوی رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در ایتالیا؛

جایزه دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی به ایران شناس ایتالیایی اهدا شد

۲۱ دی ۱۴۰۰ | ۰۸:۱۶ کد : ۳۸۶۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۵۱
جایزه دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی ویژه علوم انسانی، طی مراسمی در محل رایزنی فرهنگی ایران در شهر رم توسط رایزن فرهنگی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در ایتالیا به نمایندگی از بنیاد بین المللی فارابی...
جایزه دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فارابی به ایران شناس ایتالیایی اهدا شد

جایزه دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی ویژه علوم انسانی، طی مراسمی در محل رایزنی فرهنگی ایران در شهر رم توسط رایزن فرهنگی ایران و نمایندگی بنیاد سعدی در ایتالیا به نمایندگی از بنیاد بین المللی فارابی به پروفسور «آدریانو والریو رُسی» اهداء شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، مراسم اختتامیه دوازدهمین جشنواره فارابی در ۲۷ تیر ماه ۱۴۰۰ در تهران برگزار شد و به دلیل شیوع کووید ۱۹ امکان حضور برگزیدگان این جشنواره در بخش بین الملل در ایران فراهم نشد.

حسین میرزایی رییس دبیرخانه جشنواره بین المللی فارابی، در آغاز این مراسم طی سخنانی که به صورت مجازی ارائه شد، با اشاره به اینکه پروفسور (رُسی) در بخش بین الملل دوازدهمین جشنواره بین المللی فارابی به سبب فعالیت‌های درخشان در زمینه ایران‌شناسی به عنوان برگزیده جشنواره معرفی شده است، گفت: توجه ویژه ایشان به زبان‌ها، تاریخ ایران و تحقیقات ارزشمندشان در این حوزه‌ها باعث شد تا وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران تقدیر از این استاد ارزشمند را به عنوان ایران‌شناس برجسته وظیفه خود بداند.

دبیر جشنواره بین المللی فارابی ادامه داد: از اینکه به دلیل شیوع کووید -۱۹ امکان میزبانی از پروفسور (رُسی) در ایران فراهم نشد، بسیار متأسفیم و امیدواریم که به زودی در اولین فرصت امکان سفر ایشان به ایران فراهم شود و حضورشان را در ایران شاهد باشیم. وی در پایان سخنانش، یاد مرحوم اکبر قولی رایزن فرهنگی سابق ایران در ایتالیا را که در آشنایی ما با پروفسور (رسی) نقش بسیار موثری ایفاء کرد را گرامی داشت.

در ادامه این مراسم، محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در ایتالیا نیز طی سخنانی بیان داشت: نقشی که پروفسور (رسی) فراسوی حوزه تخصصی شان، به صورت فردی یا در کسوت مدیریت مجموعه‌های متبوع شان، مانند: دانشگاه شرق شناسی ناپل در گذشته و انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق در زمان حاضر، در ارتقاء درک متقابل دو فرهنگ و تمدن غنی و پر قدمت ایران و ایتالیا ایفاء کرد ه است، ستودنی است.

نماینده بنیاد سعدی در ایتالیا ادامه داد: مشارکت در انتشار خروجی مکتوب طرح رایزنی فرهنگی در خصوص گردآوری تاریخ شفاهی ایران شناسان و اسلام شناسان ایتالیایی؛ مشارکت در طرح رایزنی فرهنگی در خصوص فهرست نگاری میراث و آثار فرهنگی ایران در مجموعه ها و موزه های ایتالیا؛ یا مشارکت در برگزاری دوره آتی گفتمان بینافرهنگی ایران و ایتالیا، تنها نمونه های اخیر، از همپوشانی و هم افزایی ها با انجمن تحت مدیریت ایشان است، که بی تردید، شبکه ساختاری چنین همپوشانی و هم افزایی هاست، که مناسبات همه جانبه ایران و ایتالیا را فرهنگ محور و ارتقاء درک متقابل را ممکن ساخته و به تبع آن، صلح و دوستی میان دو ملت و دولت ایران و ایتالیا را تحکیم بخشیده است.

سپس"آدریانو والریو رُسی" طی سخنانی، با تقدیر از دبیرخانه جشنواره فارابی بابت اهداء این جایزه و رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در ایتالیا بابت هماهنگی و پیگیری تحویل آن؛ جمله رییس دبیرخانه جشنواره فارابی در این مراسم، به این مضمون که این ایران شناس نظر به صرف عمر خود در راه شناخت ایران و قرابت فرهنگی ایرانی است را مایه مباهات خود دانست و گزارشی اجمالی از نقش خویش در تأسیس انجمن ایران شناسان اروپا و همکاری با همتایان ایرانی و ترغیب رؤسای دانشگاه‌های ایتالیا به گسترش همکاری های علمی دانشگاهی با دانشگاه های ایران ارائه کرد و ضمن معرفی ساختار و فعالیت های انجمن بین المللی مطالعات مدیترانه و شرق که تحت مدیریت وی است و تاریخچه همکاری های این انجمن با همتایان ایرانی بر نقش این انجمن و ایران شناسان ایتالیایی به عنوان رکن فرهنگی، در کنار ارکان سیاسی و اقتصادی، در تشکیل، تحکیم و گسترش شبکه مناسباتی دو کشور تأکید کرد.

درخاتمه این مراسم، جایزه «رسی» شامل نشان جشنواره بین المللی فارابی، لوح های تقدیر رییس‌جمهوری ایران، «آیسسکو» و «یونسکو»، هدایایی از صنایع‌دستی ایران و…توسط محمد تقی امینی رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در ایتالیا به این ایران شناس ایتالیایی اهداء شد.

گفتنی است؛ "آدریانو والریو رسی" نقش پررنگی در گسترش مطالعات ایران باستان، میانه و جدید در ایتالیا داشته و عمر خود را مصروف مطالعه درخصوص تاریخ و زبان‌های ایرانی کرده است. وی هدایت طرح بین‌المللی برای انتشار نخستین واژه نامه ریشه‌شناسی زبان بلوچی را به عهده داشته و بنیان‌گذار خبرنامه مطالعات بلوچستان است. پروفسور "رسی" همواره از طرح‌های تحقیقاتی در خصوص ایران استقبال و حمایت نموده؛ و آثار پر‌شماری در حوزه زبان‌شناسی قومی و تاریخی (فارسی قدیم ، ایلامی، اشکانی، فارسی میانه، سغدی، کردی، بلوچی، فارسی، براهویی، اردو) و تاریخ سیاسی شرق و غرب آسیا ارایه نموده است. ایشان همچنین مدیر طرح بین‌المللی (داریوش) بوده‌؛ که هدف از آن بررسی کتیبه‌های هخامنشی و تهیه نسخه جدید و رقومی از کل مجموعه کتیبه‌های هخامنشی است. پروفسور "رسی" که در گذشته مدیریت دانشگاه شرق شناسی ناپل را بر عهده داشته؛ در حال حاضر مدیریت انجمن بین‌المللی مطالعات مدیترانه و شرق (I S M E O) را عهده دار است؛ که از اقدامات علمی و فرهنگی در ایتالیا، در حوزه ایران باستان و جدید و همکاری‌های علمی ایران و ایتالیا پشتیبانی می‌کند.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی ایتالیا جشنواره فارابی ایرانشناس برجسته ایتالیایی


نظر شما :