رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در هند مطرح کرد؛

توسعه همکاری‌های فرهنگی آموزشی و همکاری در زمینه آموزش زبان فارسی در مدارس دولتی هند

۲۹ آبان ۱۴۰۰ | ۱۱:۳۲ کد : ۳۷۸۷ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۵۴
رایزن فرهنگی کشورمان در دیدار با جوزف امانوئل مدیرکل مرکز آموزش مدارس متوسطه وابسته به وزارت آموزش وپرورش هند گفت: توسعه همکاری ها‌ی فرهنگی آموزشی و همکاری در زمینه آموزش زبان فارسی در مدارس دولتی هند اجرایی می ‌شود.
توسعه همکاری‌های فرهنگی آموزشی و همکاری در زمینه آموزش زبان فارسی در مدارس دولتی هند

رایزن فرهنگی کشورمان در دیدار با جوزف امانوئل مدیرکل مرکز آموزش مدارس متوسطه وابسته به وزارت آموزش وپرورش هند گفت: توسعه همکاری ها‌ی فرهنگی آموزشی و همکاری در زمینه آموزش زبان فارسی در مدارس دولتی هند اجرایی می شود.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در ادامه فعالیت های نمایندگی فرهنگی کشورمان در هند در بهره گیری از ظرفیت سند ملی آموزشی ۲۰۲۰ هند در امر گسترش زبان فارسی و همکاری های آموزشی ایران و هند، رایزن فرهنگی ایران باجوزف امانوئل مدیرکل مرکز آموزش مدارس متوسطه وابسته به وزارت آموزش و پرورش هند دیدار و پیرامون توسعه همکاری ها‌ی فرهنگی آموزشی و همچنین همکاری در زمینه آموزش زبان فارسی در مدارس متوسطه دولتی هند گفتگو به عمل آمد.

در این دیدار که شکراللهی نماینده بنیاد سعدی در دهلی نیز حضور داشت؛ ابتدا مدیرکل مرکز آموزش مدارس متوسطه با اشاره به دیرینگی روابط فرهنگی ایران و هند و تاثیر زبان و فرهنگ فارسی در هند خاطرنشان ساخت؛ در پی تصویب سند ملی آموزشی هند، تا کنون یازده مدرسه متوسطه دولتی که عمدتاً در مناطق مسلمان نشین در دهلی و چهار ایالت دیگر واقع شده است آموزش زبان فارسی به عنوان زبان اختیاری این مدارس آغاز شده است.

تقویت مربیان کارآزموده جهت تدریس زبان فارسی در مدارس متوسطه هند

وی افزود: علیرغم پیشینه و اهمیت زبان فارسی در هند، برخی موانع و مشکلات مانع از افزایش میزان علاقمندان با آموزش زبان فارسی در مدارس هند می‌باشد. وی عدم توجیه و اطمینان دانش آموزان نسبت به کارکردها و سودمندی های آموزش زبان فارسی به ویژه در امر اشتغال و معیشت آینده آنان، فقدان مربیان کار آزموده جهت تدریس زبان فارسی در مدارس متوسطه و کاستی های مربوط به منابع و محتواهای آموزشی را عمده ترین مانع برسر راه توسعه آموزش زبان فارسی در مدارس متوسطه هند نسبت به سایر زبان‌ها به ویژه انگلیسی، فرانسه، آلمانی و چینی خواند.

برپایی نشست های کاری مشترک و تبادل تجربیات در امر آموزش زبان فارسی

وی در بخش دیگر از سخنانش اعلام آمادگی کرد تا از طریق برپایی نشست های کاری مشترک و تبادل تجربیات بتوان زمینه همکاری در امر آموزش زبان فارسی در مدارس هند را بیش از پیش فراهم ساخت.

محتوای کتاب های زبان فارسی مدارس هند براساس اجرای سند ملی آموزشی هند

در ادامه این دیدار محمدعلی ربانی رایزن فرهنگی با اشاره به کارکردهای زبان فارسی در حفظ و گسترش ارزش‌های فرهنگی و تاریخی هند و همچنین تعاملات این کشور با کشورهای فارسی زبان، همکاری‌های آموزشی را یکی از ظرفیت های اساسی در مناسبات فرهنگی دو کشور خواند و خاطرنشان ساخت؛ در راستای همکاری در اجرای سند ملی آموزشی هند در زمینه زبان فارسی و ارائه محتوا جهت معرفی دو کشور در کتاب‌های درسی مدارس، تاکنون اقدامات اولیه خوبی بر اساس توافقات دو جانبه میان نهادهای آموزشی دو کشور به عمل آمده است.

وی افزود: نهادهای فرهنگی و آموزشی ایران آمادگی لازم جهت تولید منابع و محتواهای آموزشی، تربیت مربیان آموزش زبان فارسی مدارس و فراهم سازی امکان تعاملات و همکاری‌های کاری مشترک مستمر در زمینه اجرای سند آموزشی را دارند.

رایزن فرهنگی در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به اقدام ارزشمند بنیاد سعدی در تهیه کتاب درسی متناسب با فضای آموزشی مدارس هند اظهار امیدواری کرد: از طریق تشکیل کمیته کاری مشترک، برپایی وبینار و کارگاه‌های آموزشی و با همکاری اساتید برجسته ایرانی وهندی در زمینه آموزش زبان، این کتاب بتواند پس از اصلاحات لازم در دستور کار مدارس در هند قرار گیرد.

در ادامه این دیدار شکراللهی نماینده بنیاد سعدی نیز ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص اولین جلد از دوره شش جلدی کتاب آموزشی طوطی ویژه مدارس هند خاطرنشان ساخت: اساتید و کارشناسان دست اندرکار تهیه این کتاب سعی داشته اند تا بر اساس ذائقه فرهنگی مخاطب هندی و تاکید بر زبان و ادبیات فارسی رایج در هند آن را تدوین کنند.

وی ضمن تشریح اهمیت و جایگاه هند در تاریخ ادبیات فارسی، حفظ و توسعه زبان فارسی در این کشور را یک نیاز ملی ومهم خواند و گفت: نسخه های بعدی کتاب آموزشی طوطی با همکاری مشترک بنیاد سعدی و مرکز آموزش متوسطه و اساتید هندی ارائه و در اختیار مدارس قرار گیرد.

در این دیدار ضمن اهداء اولین نسخه از کتاب آموزشی طوطی به مدیرکل این مرکز مقرر شد، نشست های دوره ای دیگری جهت بررسی راهکارهای اجرایی همکاری در زمینه آموزش زبان فارسی در مدارس دولتی هند برگزار شود و همچنین تصمیماتی از جمله: گفت و گو با مراکز ایالتی آموزش متوسطه به ویژه دهلی، تشکیل کمیته کاری مشترکی بین رایزنی و این مرکز، برپایی وبینار با نهادهای همتای آموزشی ایرانی در خصوص جزئیات همکاری در زمینه آموزش زبان فارسی در مدارس هند به ویژه تربیت مربیان آموزش زبان فارسی مدارس و همچنین منابع درسی آن تبادل گرفته شد.

در پایان این نشست مقرر شد، در اولین فرصت ممکن نشستی با مسئولین یازده مدرسه دولتی که هم اکنون زبان فارسی در آنان تدریس می‌شود برگزار ودر خصوص مشکلات و موانع آموزش زبان فارسی در این مدارس گفت‌وگو به عمل آید. ‌‌‌

‌پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی هند


نظر شما :