اعطای گواهینامه به فارسی‌آموزان دانشگاه‌های اوگاندا

۲۶ آبان ۱۴۰۰ | ۱۵:۲۴ کد : ۳۷۸۲ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۴۱
گواهینامه پایان دوره به چهارده تن از فارسی‌آموزان دانشگاه‌های اوگاندا از سوی بنیاد سعدی و رایزنی فرهنگی ایران در کامپالا اعطا شد.
اعطای گواهینامه به فارسی‌آموزان دانشگاه‌های اوگاندا

 

 

‌‌‌‌گواهینامه پایان دوره به چهارده تن از فارسی‌آموزان دانشگاه‌های اوگاندا از سوی بنیاد سعدی و رایزنی فرهنگی ایران در کامپالا اعطا شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، چهارده تن از دانشجویان منتخب دانشگاه‌های مختلف اوگاندا پس از گذراندن آزمون موفقیت آمیز کتبی و شفاهی دوره مقدماتی آموزش زبان و ادبیات فارسی از سوی بنیاد سعدی، طی برگزاری مراسم ویژه‌ای در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کامپالا گواهینامه قبولی دریافت کردند.

در ابتدای این مراسم، عثمان دراگا، شخصیت علمی فرهنگی اوگاندایی و دانشجویان ضمن تشکر از اهتمام بنیاد سعدی در حمایت از برگزاری دوره‌های آموزشی زبان و ادبیات فارسی در اوگاندا و روز جهانی علم برای صلح و توسعه سخنانی ایراد کردند.

محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی کشورمان در اوگاندا خطاب به دانشجویان اظهار کرد: دانشجویان ضمن آموزش زبان فارسی با میراث شاعران بزرگ ایران از جمله مولانا، حافظ، سعدی شیرازی، عمر خیام، فردوسی، نظامی گنجوی، عطار نیشابور و … آشنا خواهند شد.

وی با بیان اینکه در طول تاریخ زبان فارسی همواره توام با صلح و توسعه بوده است و با اشاره به روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه بیان کرد: علم به تنهایی هدف نیست بلکه مسئولیت آن‌ها نجات بشریت از بحران‌ها، مشکلات و برداشتن موانع سر راه توسعه همه جانبه انسانیت است.

قزلسفلی افزود: دانشجویان دانشگاه‌های فوق الذکر طی پنجاه ساعت با آموختن الفبای فارسی و مکالمات متداول روزمره، برای دوره میانی که در آینده نزدیک شروع خواهد شد، آماده می‌شوند.

وی ادامه داد: همچنین پس از موفقیت در آزمون کتبی و شفاهی، گواهینامه پایان دوره آموزش مقدماتی زبان و ادبیات فارسی به همراه هدایای فرهنگی دریافت می‌کنند.

قزلسفلی خطاب به دانشجویان فارسی‌آموز دانشگاه‌های مختلف کامپالا، ضمن تبیین جایگاه علم و ایمان در اسلام و جمهوری اسلامی ایران به نقل از استاد شهید مرتضی مطهری گفت: علم به ما روشنایی و توانایی می‌بخشد و ایمان، عشق و امید و گرمی. علم، ابزار می‌سازد و ایمان مقصد. علم، سرعت می‌دهد و ایمان، جهت. علم، توانستن است و ایمان خوب خواستن. علم می‌نمایاند که چه هست و ایمان الهام می‌بخشد که چه باید کرد.

وی تصریح کرد: فارسی زبانی شیرین و توام با صلح، صفا، توسعه، مهر، محبت، همدردی، دوستی، معنویت، برادری، وحدت، بیداری، بصیرت، ایثار، از خودگذشتگی، فداکاری و تواضع است.

سیمبا اریاس و عثمان دراگا، از شخصیت‌های علمی و فرهنگی شهرستان اَرووا از دیگر سخنرانان این مراسم بودند که در خصوص ترویج فرهنگ و ادبیات زبان فارسی در اوگاندا نکاتی را بیان کردند.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی کامپالا اوگاندا


نظر شما :