در نشست مجازی بنیاد سعدی با موزه ملک مطرح شد:

۲۲ نسخه خطی فارسی از نظامی گنجوی در موزه ملک نگهداری می‌شود

۱۷ آبان ۱۴۰۰ | ۱۰:۵۷ کد : ۳۷۶۸ اخبار بنیاد سعدی
تعداد بازدید:۱۱۷
به منظور معرفی آثار نظامی گنجوی، شاعر و داستان سرای بزرگ ایرانی سده ششم هجری، بنیاد سعدی با همکاری موزه ملک، نمایشگاه مجازی دائمی «نسخ خطی خمسۀ نظامی در موزه ملک » را در صفحه اینستاگرام بنیاد سعدی برگزار کرد.
۲۲ نسخه خطی فارسی از نظامی گنجوی در موزه ملک نگهداری می‌شود

به منظور معرفی آثار نظامی گنجوی، شاعر و داستان سرای بزرگ ایرانی سده ششم هجری، بنیاد سعدی با همکاری موزه ملک، نمایشگاه مجازی دائمی «نسخ خطی خمسۀ نظامی در موزه ملک» را در صفحه اینستاگرام بنیاد سعدی برگزار کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی،، در این برنامه سه روزه، جهت معرفی نسخ خطی خمسه نظامی در موزه ملک روزهای سوم و چهارم آبان، در صفحه اینستاگرام بنیاد و اینستاگرام موزه ملک، تصاویری از این نسخه‌های خطی به نمایش گذاشته شد.

همچنین روز چهارشنبه ۵ آبانماه، نشست تخصصی در این صفحۀ مجازی با حضور نوشاد رکنی، رئیس اداره اطلاعات فرهنگی و حفاظت فنی کتابخانه و موزه ملک و زینب کوشکی، کارشناس معاونت بین الملل بنیاد سعدی و میزبان این برنامه، برگزار شد.

در این نشست ابتدا کوشکی تاریخچه‌ای از زندگی نظامی گنجوی بیان کرد و گفت: نظامی از دانش‌های رایج روزگار خود علوم ادبی، نجوم، علوم اسلامی، فقه و کلام و زبان عرب آگاهی زیادی داشته و این دانسته‌ها در شعر او به روشنی متجلی شده است. اثر معروف و شاهکار نظامی، خمسه یا پنج گنج است که در قلمروی داستان‌های غنایی امتیاز زیادی دارد و حدود ۳۰ سال از زندگی خود را بر سر نظم و تدوین آن گذاشته است.

در ادامه در قالب پرسش و پاسخ، نوشاد رکنی رئیس اداره اطلاعات فرهنگی و حفاظت فنی کتابخانه و موزه ملک، در معرفی نسخه‌های خطی موزه ملک نکاتی را بیان داشت.

وی در پاسخ به این پرسش که چه تعداد از آثار نظامی در موزه ملک نگهداری می شود، گفت: در کتابخانه و موزه ملی ملک در مجموع ۲۲ نسخه از نظامی گنجوی داریم که بعضی به صورت کامل به نظامی اختصاص دارد و بعضی نیز به صورت مجموعه است؛ یعنی خمسه نظامی با دیوان دیگر شاعران همراه شده است و برخی دیگر خلاصه یا گزیده ای از خمسه است.

رکنی درباره نحوه گردآوری این آثار در کتابخانه موزه ملک توضیح داد: حاج حسین ملک به عنوان بنیان گذار اینجا از دوران جوانی آرزوی داشتن کتابخانه‌ای را در سر می‌پروراند و دیدگاه خیلی جامع و کل نگر داشت و مانند یک کتابدار دنبال بهترین نسخه‌ها و هم مانند یک موزه‌دار دنبال مجموعه سازی بود و همین دیدگاه در جمع آوری دیوان و آثار نظامی گنجوی وجود داشت که یکی از اولین کتاب‌ها خمسه نظامی بایسنقری با خط دوره تیموری است.

وی افزود: بخش دیگری از این نسخه‌ها هدیه یا وقف شدند و همچنان هرسال این روند ادامه دارد و با همین دیدگاه ما یک آیین‌نامه فراهم آوری تدوین کردیم، اما ما هر کتاب و نسخه‌ای را نمی‌پذیریم و آثاری انتخاب می‌شوند که به نحوی کامل کننده مجموعه باشد و به عبارتی، کیفیت را فدای کمیت نکردیم.

رکنی در پاسخ به اینکه قدیمی‌ترین نسخه خطی نظامی کدام است و چه ویژگی دارد، گفت: قدیم¬ترین‌ها مربوط به دوره تیموری و بسیار نفیس است و یک نسخه دیگر مربوط به دوره صفوی است که البته بعضی از صفحات آن افتادگی داشته که در دوره قاجار نونویسی می‌شود و یکسری مجالس نگارگری به آن اضافه می شود.

در این نشست همچنین ویژگی‌های برخی از نسخه‌های خطی آثار نظامی عنوان شد و تاریخچه هر یک نیز ذکر شد.

پایان خبر / ‏

 

کلید واژه ها: بنیاد سعدی بنیادسعدی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان موزه ملی ملک نسخ خطی نظامی گنجوی


نظر شما :