به منظور آشنایی و بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در گرجستان؛

معلمان و مدرسان آموزش زبان فارسی در مدارس گرجستان با رایزنی فرهنگی این کشور دیدار و گفتگو کردند

۱۵ آبان ۱۴۰۰ | ۱۵:۰۰ کد : ۳۷۶۶ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۸۳
به منظور آشنایی و بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در گرجستان معلمان و مدرسان آموزش زبان و ادبیات فارسی در چهار مدرسه گرجستان با رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در این کشور دیدار و گفتگو کردند.
معلمان و مدرسان آموزش زبان فارسی در مدارس گرجستان با رایزنی فرهنگی این کشور دیدار و گفتگو  کردند

 

به منظور آشنایی و بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در گرجستان معلمان و مدرسان آموزش زبان و ادبیات فارسی در چهار مدرسه گرجستان با رایزنی فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در این کشور دیدار و گفتگو کردند.‌‌‌‌‌‌‌

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، به منظور بررسی وضعیت آموزش زبان فارسی در گرجستان معلمان زبان و ادبیات فارسی در چهار مدرسه گرجستان با رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در این کشور در محل رایزنی فرهنگی دیدار و گفتگو کردند. در این نشست، ناتیا روخادزه معلم آموزش زبان فارسی مدرسه شماره ۱ تفلیس، کتوان مگرلیشویلی معلم آموزش زبان فارسی مدرسه شماره ۵۱ تفلیس، مزیا بورجانادزه معلم آموزش زبان فارسی مدرسه شماره ۵۵ تفلیس، سوپیو گاگوشیدزه معلم آموزش زبان فارسی مدرسه شماره ۱۹۵ تفلیس، حضور داشتند.

«تامین کتاب‌های آموزشی زبان فارسی به صورت رایگان»، «برگزاری دورهای آموزشی و دانش افزایی به منظور افزایش توان علمی معلمان»، «افزایش حقوق معلمان»، «حمایت بیشتر بنیاد سعدی طبق روال گذشته» و.... از جمله مسائلی بود که معلمان مدارس گرجستان جهت بهبود کیفیت آموزش زبان فارسی مطرح کردند.

بنا بر اعلام این خبر، سابقه آموزش زبان فارسی در مراکز آموزشی مدارس گرجستان، خصوصاً تفلیس به حدود چهل سال گذشته در مدرسه شماره یک باز می گردد. اما از سال ۲۰۰۵ بر اساس سیاست های آموزشی اتخاذ شده از سوی دولت گرجستان و با توجه به اصلاحات انجام شده در سیستم آموزشی این کشور، دولت فقط از دو زبان خارجی (یکی از زبان‌های غربی که عمدتاً انگلیسی به عنوان زبان اول و روسی بعنوان زبان دوم) حمایت می کند و مدارس موظف هستند برای این دو زبان برنامه‌ریزی کرده و لذا برنامه مدون مدارس برای این دو زبان اجرا می شود.

گفتنی است، زبان سوم که عمدتاً شامل زبان‌های شرقی است در صورت حمایت کشورهای مربوطه از نظر مالی و نیز پشتیبانی و تجهیز مورد آموزش و تدریس قرار خواهد گرفت که آموزش آنها بنا به نوع برنامه ریزی از سوی مدیران مدارس قابل اجرا است. با حمایت های مالی رایزنی فرهنگی از سال ۱۳۸۸ تا امروز زبان فارسی در چهار مدرسه زیر به عنوان زبان اختیاری سوم تدریس می‌شود. در سال ۱۹۹۲ و بر اساس دستور ریاست جمهوری گرجستان و حکمی که از طرف وی خطاب به دستگاه‌های فرهنگی این کشور صادر شد، وزارت آموزش و پرورش گرجستان موظف می شود به منظور ارتقای سطح آموزش زبان های شرقی در مدارس این کشور (زبانهای عربی، فارسی، ترکی و عبری) زبان فارسی را نیز به عنوان یکی از زبان های خارجی در آموزشگاه‌های این کشور، در برنامه درسی منظور و تدریس زبان فارسی در سطوح آموزشگاه های این کشور تدریس شود.

پایان خبر

 

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی گرجستان


نظر شما :