در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با رئیس مرکز «اقدام فرهنگی اسپانیا» مطرح شد؛

رشته مطالعات ایرانشناسی در دانشگاه‌های اسپانیا راه اندازی می‌شود

۲۸ مهر ۱۴۰۰ | ۰۸:۳۱ کد : ۳۷۴۸ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۱۱۸
محمد مهدی احمدی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در اسپانیا در دیدار با خوزه آندرس تورس، رئیس مرکز ...
رشته مطالعات ایرانشناسی در دانشگاه‌های اسپانیا راه اندازی می‌شود

محمد مهدی احمدی، رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیاد سعدی در اسپانیا در دیدار با خوزه آندرس تورس، رئیس مرکز «اقدام فرهنگی اسپانیا» (AC/E) درباره راه اندازی رشته مطالعات ایرانشناسی دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی ،در ابتدای این دیدار، احمدی با اشاره به دیدارهای گذشت طرفین در جریان مراسم صدمین سال تاسیس AECID (آژانس اسپانیایی همکاری های بین المللی و توسعه) اشاره کرد و گفت : مردم اسپانیا مردمی با فرهنگ و مهربان هستند.

درادامه این دیدار، خوزه آندرس تورس درسخنانی اظهارداشت: مهمترین مشغولیت ذهنی من این بوده است که چگونه این امکان فراهم شود تا هنرمندان و افراد خلاق در حوزه فرهنگ بتوانند از طریق شغل خود امرار معاش کنند. این نگرانی بیشتر از این بابت بوده است که توجه به حقوق معنوی مولف آنگونه که شایسته است رعایت نمی شود.

رایزن فرهنگی کشورمان نیز به اهمیت موضوع تامین معیشت هنرمندان در ایران اشاره کرد و گفت: در حوزه فرهنگ بخشی داریم به نام اقتصاد فرهنگ. دراین بخش راهنمایی می کنند که هنرمندان و فرهنگیان چگونه می توانند به لحاظ اقتصادی توانمند شوند و بتوانند از طریق کار خود درآمد داشته باشد.

وی درادامه تصریح کرد: معتقدیم که اگر هنرمندان و مولفان بتوانند با درآمدی که از کارشان دارند بدون دغدغه خاطر زندگی کنند این باعث می شود که بتوانند بهتر بر روی آفرینش هنری تمرکز کرده و آثار بهتری بیافرینند. در این راستا وزارت فرهنگ ایران صندوقی را تاسیس کرده است با نام صندوق اعتبار هنر که ماموریت آن حمایت از زندگی و معیشت هنرمندان است تا هدفی که گفتیم یعنی تمرکز بر آفرینش هنری میسر شود.

احمدی درادامه سخنان خود با اشاره به برنامه های مشترکی طرفین گفت: آن بخش از فعالیت های ما که هم راستا با ماموریت های سازمان «اقدام فرهنگی اسپانیا» است را می توانیم به عنوان زمینه ای برای فعالیت مشترک در نظر بگیریم.

وی سپس به نزدیکی فرهنگی دو ملت ایران و اسپانیا اشاره کرد و گفت فرهنگ عمومی مردم اسپانیا با فرهنگ مردم ایران خیلی نزدیک است. مردم ایران خیلی به خانواده اهمیت می دهند و من این را در اسپانیا هم دیده ام. از سوی دیگر ما علاقه داریم تاریخ و تمدن ایران را که به نقلی سه هزار و به نقلی هفت هزار سال قدمت دارد به جامعه اسپانیا معرفی کنیم و از سوی دیگر فرهنگ اسپانیا را نیز به جامعه ایرانی بشناسانیم.

درادامه تورس با استقبال از بحث همکاری میان دو مرکز بیان داشت ماموریت ما در موسسه «اقدام فرهنگی اسپانیا» حمایت از نویسندگان، هنرمندان و تولیدکنندگان فرهنگی است که قصد سفر و انجام برنامه در سایر کشورها را دارند. به عبارتی کار ما بین المللی کردن فعالیت های هنری اسپانیا است. مثلاً اگر یک نمایشگاه کتاب در ایران علاقه مند به معرفی ادبیات یا آثار نویسندگان اسپانیایی باشد، ما کمک می کنیم تا ناشران یا نویسندگان اسپانیایی بتوانند در آن نمایشگاه شرکت کنند.

رایزن فرهنگی ایران درادامه این دیدار پیشنهاد کرد که ما کمک می کنیم تا رخدادهایی با حضور هنرمندان اسپانیایی در ایران برگزار شود. از سوی دیگر از شما می خواهیم به ما کمک کنید تا با مراکز فرهنگی داخل اسپانیا ارتباط بگیریم و با همکاری آنها برنامه مشترک انجام دهیم.

تورس ضمن اسقبال گرم از این پیشنهاد خاطر نشان کرد: به نظرم ایده خوبی است. در حوزه هایی مثل سینما، ادبیات و موسیقی می توانیم گروه هایی را از اسپانیا برای اجرای برنامه اعزام کنیم و از آن طرف شما را به نهادهای مربوطه در همین حوزه ها در اسپانیا وصل کنیم.

در ادامه رئیس مرکز «اقدام فرهنگی اسپانیا» اطمینان داد تا با «گوسمان پالاسیو» مدیر آژانس اسپانیایی همکاری بین المللی و توسعه گفتگو کند؛ چون فرد اصلی برای برقراری چنین تفاهم هایی ایشان است.

وی سپس با اشاره به اهمیت جایگاه ایران در جهان بیان داشت: ایران کشور بسیار مهمی است و مهد تمدن است. هم در گذشته مهم بوده و هم امروز همینقدر اهمیت دارد. این اشتیاق از سوی ما هم وجود دارد که بتوانیم با هم همکاری کنیم و با ایجاد زمینه گفتگوی هنری و فرهنگی باعث شناخت بیشتر دو ملت از یکدیگر شویم.

در پایان این دیدارپیشنهاد شد؛ از آنجائیکه دانشگاههای اسپانیا مطالعات ایرانشناسی ندارند، نسبت به راه اندازی دپارتمان ایرانشناسی اقدام شود که مقرر شد ایشان این پیشنهاد را با مقامات مربوطه مطرح نماید.

گفتنی است ؛خوزه آندرس تورس، رئیس مرکز «اقدام فرهنگی اسپانیا» (AC/E) استاد دانشگاه در دانشکده جامعه شناسی دانشگاه کمپلوتنسه مادرید است. در طول ۱۰ سال گذشته نیز نماینده پارلمان بوده است و به عنوان سخنگوی کمیسون فرهنگی نیزفعالیت داشته است.

‌‌پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی اسپانیا


نظر شما :