برگزاری کارگاه آموزش «باغ رزهای زبان فارسی و خوشنویسی» در فرانسه

۲۰ مهر ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۱ کد : ۳۷۱۵ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۲۴
کارگاه آموزش زبان فارسی و خوشنویسی با عنوان «باغ رزهای زبان فارسی و خوشنویسی» از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه برگزار شد.
برگزاری کارگاه آموزش «باغ رزهای زبان فارسی و خوشنویسی» در فرانسه

‌‌‌‌‌‌‌‌‌کارگاه آموزش زبان فارسی و خوشنویسی با عنوان «باغ رزهای زبان فارسی و خوشنویسی» از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، کارگاه آموزش زبان فارسی و خوشنویسی با عنوان «باغ رزهای زبان فارسی و خوشنویسی» در چهارچوب جشنواره «هفته فرهنگ‌های خارجی پاریس» در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فرانسه برگزار شد.

این کارگاه با مشارکت رمضانعلی واشقانی، استاد خوشنویسی و شایسته شیرازی و خانم محمدی، اساتید زبان فارسی دایر بوده است.

در بخش اصلی کارگاه «باغ رزهای زبان فارسی و خوشنویسی» مراجعین و مخاطبان فرانسوی زبان و همچنین سایر علاقه‌مندان فرهنگ، ادب و هنر ایرانی و اسلامی، ضمن آشنایی با کلاس‌های آموزش زبان فارسی و کلاس خوشنویسی نستعلیق، از امکان گفتگوی مستقیم با اساتید حاضر در کارگاه بهره‌مند شده و سوالات خود را بطور مستقیم طرح کردند.

اساتید زبان فارسی نمایندگی فرهنگی ایران در فرانسه با معرفی زبان فارسی، متدها و روش‌های آموزشی به علاقه‌مندان، آنها را به مشارکت در کلاس‌های دوره‌ای آموزش زبان و ادبیات فارسی ترغیب کردند.

از نکات خوب کارگاه آموزش زبان فارسی، حضور فرانسویان علاقه‌مند به ادبیات و شعر بوده که بیانگر ظرفیت‌های قابل توجه برای استمرار فعالیت‌های ادبی در نمایندگی فرهنگی است. با پیشنهاد بسیاری از آنها، رایزنی فرهنگی ایران در فرانسه گسترش کارگاه‌های ادبی کوتاه مدت در حوزه ادبیات فارسی را در دست بررسی دارد.

در بخش دیگر کارگاه، رمضانعلی واشقانی، مدرس خوشنویسی، به معرفی هنر اصیل خوشنویسی ایرانی، به خصوص خط نستعلیق، پرداخت. وی با تأکید بر گفتمان مشترک فرهنگی و هنری میان زبان و ادبیات فارسی با خوشنویسی و یا حتی هنرهای تجسمی همچون تذهیب، بازدیدکنندگان را با زوایایی از فرهنگ گسترده ایران آشنا می‌ساخت.

در این میان، تعدادی از آثار واشقانی در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده شده بود. علاوه بر آن، واشقانی فراهانی، نام علاقه‌مندان هنر خشنویسی فارسی را با خط نستعلیق نوشته و به آنها هدیه می‌داد.

در بخش جنبی دیگر کارگاه، تعدادی کتاب داستان و رمان به زبان فارسی ساده در اختیار مراجعین فرانسوی به زبان و ادبیات فارسی قرار گرفت.

‌‌‌‌پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی فرانسه


نظر شما :