به مناسبت ‌‌‌‌‌‌‌ روز بزرگداشت حافظ؛

نمایشگاه کرنش به حافظ در برلین افتتاح شد

۱۷ مهر ۱۴۰۰ | ۱۳:۲۲ کد : ۳۷۰۴ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۸۶
نمایشگاه «کرنش به حافظ: شرق و غرب دیگر نمی‌توانند از هم جدا شوند!» با مشارکت موزه گوته در دوسلدورف، انجمن بین‌المللی هنر و فرهنگ و رایزنی فرهنگی و «خانه ایران» در برلین و شهرداری وایمار افتتاح شد.
نمایشگاه کرنش به حافظ در برلین افتتاح شد
نمایشگاه «کرنش به حافظ: شرق و غرب دیگر نمی‌توانند از هم جدا شوند!» با مشارکت موزه گوته در دوسلدورف، انجمن بین‌المللی هنر و فرهنگ و رایزنی فرهنگی و «خانه ایران» در برلین و شهرداری وایمار افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد، سعدی، همزمان با برگزاری هفته فرهنگ‌ها در شهر فرهنگی - تاریخی وایمار، نمایشگاه کرنش به حافظ با عنوان «کرنش به حافظ: شرق و غرب دیگر نمی‌توانند از هم جدا شوند!» به مناسبت روز بزرگداشت خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی با وجوه نوینی از همکاری‌های فرهنگی و هنری میان ایران و آلمان (۹ مهرماه) افتتاح شد.

این نمایشگاه به مدت یک ماه با مشارکت موزه گوته در دوسلدورف، انجمن بین‌المللی هنر و فرهنگ و رایزنی فرهنگی و «خانه ایران» در برلین و شهرداری وایمار دایر خواهد بود.

در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه هنری، پتر کلاینه، شهردار شهر وایمار، رایزن فرهنگی ایران در برلین، سفیر جمهوری اسلامی ایران در برلین، آندریاس کرنباخ، از مجلس فدرال آلمان و مشاور مجموعه هنری مجلس آلمان، توماس دویچ، مدیر دفتر دبیرخانه مجموعه هنری مجلس آلمان، کریستف وینگرت سان، رییس موزه گوته دوسلدورف، خانم باربارا اشتاین گیسر، سرپرست هیئت امنای موزه گوته در دوسلدورف، برخی از اعضای شورای شهر وایمار و همچنین جمعی از هنرمندان و فرهیختگان علم و ادب آلمانی حضور داشتند.

خانم اولریکه شوابه، مسئول امور فرهنگی و اتباع خارجی شهر وایمار در سخنانی، از اینکه برگزاری هفته فرهنگی و بزرگداشت روز حافظ در این شهر موجب تعامل بیشتر میان دو ملت ایران و آلمان خواهد شد، ابراز خرسندی کرد و گفت: برگزاری چنین جشنواره‏های فرهنگی موجب شناخت افزون ملت‌ها از یکدیگر می‌شود.

تأکید بر تعامل فرهنگی ایران و آلمان

پتر کلاینه، شهردار وایمار برپایی این نمایشگاه را عامل مهمی در نزدیکی مردم دو کشور و تعامل فرهنگی ایران و آلمان دانست. وی از حافظ و گوته شاعران مشهور دو کشور به عنوان شخصیت‌های تأثیر گذار جهانی در عرصه فرهنگ و ادب میان دو کشور نام برد.

شهردار وایمار ابراز امیدواری کرد که اشتراکات فرهنگی و ادبی که به واسطه اشعار حافظ و گوته بین اندیشمندان و ادیبان دو کشور ایجاد شده، به نزدیکی بیشتر دو ملت بیانجامد.

وی در ادامه ضمن بیان ویژگی‌های شهر وایمار و ظرفیت‌های آن، از این شهر به عنوان یکی از قدیمی ترین شهرهای آلمان یاد کرد و گفت: امید است در چارچوب خواهرخواندگی با شهر شیراز، شاهد توسعه همکاری در ابعاد مختلف باشیم.

حمید محمدی، رایزن فرهنگی کشورمان در آلمان اظهار کرد: هر سال در چنین روزهایی، شهر وایمار به میزبانی شهرداری، شاهد برنامه‌هایی در بزرگداشت گوته و حافظ است. باعث افتخار است که امسال شاهد افتتاح نمایشگاه «کٌرنش به حافظ» آثار هنرمند توانا و چیره دست اوکر باشیم.

نام «گوته» و «حافظ» در آسمان ادبیات آلمان در هم آمیخته و «یکی» شده است. زیرا گوته پیشگام‌ترین معرف «حافظ» در آلمان بوده است. حافظی که به راستی در ادب و شعر فارسی و عرفان ایرانی شاخص ترین شاعر و عارف به شمار می‌آید.

وی در ادامه، افزود: به عقیده‌ی پژوهشگران ادبیات آلمانی، مجموعه‌ی اشعار گوته «دیوان غربی - شرقی»، که از ترجمه‌ی آلمانی دیوان حافظ اقتباس شده است، بهترین کار گوته پس از نمایشنامه‌ی مشهور «فاوست» است.

محمدی اذعان کرد: گوته با اثر فاخر خود افق وسیع و تازه‌ای برای بسیاری از شعرای آلمانی‌زبان گشود و دانشمندان آلمانی را به مطالعات ژرف و مهمی در زمینه عرفان ایرانی برانگیخت.

وی یادآور شد: اندیشه‌ی گوته و آنچه از اندیشه حافظ می‌شناسیم و آنگونه که آثار خلق شده اوکر به ما نشان می دهد، این واقعیت را آشکار می سازد که فرهنگ هایی که از فطرت پاک انسانها نشأت می گیرد چه در شرق باشد یا در غرب، چقدر به هم نزدیک هستند و وجه اشتراک دارند. در واقع "هنر" زبانی است که به روانی و شیوایی این همدلی و همنوایی فطری را بازتاب می دهد.

 

محمود فرازنده، سفیر کشورمان در آلمان با اشاره به اینکه برپایی این نمایشگاه موجب شناخت افزون ملت‌ها از یکدیگر می‌شود، افزود: شهرهای شیراز و وایمار دارای وجوه مشترک فراوانی هستند. هر دو شهر به علم و ادبیات شهرت دارند. حافظ و مولانا از مشهورترین و تاثیرگذارترینِ شعرای ایران‌زمین است که پیام آنها در آثارشان "عشق و محبت" است. عشق به خالق و محبت به مخلوق.

وی ادامه داد: شعر عاشقانه ظریف‌ترین و جذاب‌ترین فرم برای بیان احساسات است و در ادبیات ایران و جهان جایگاه ویژه‌ای دارد و آقای گونتر اوکر توانسته است با برپایی نمایشگاه «کٌرنش به حافظ» در شهر وایمار، پیوند عرفانی میان گوته، حافظ را به نمایش بگذارد.

سفیر کشورمان افزود: ما می‌توانیم در چارچوب یک دیپلماسی فرهنگی همه گستر به بسط و تعمیق همکاری‌های دو جانبه علمی و فرهنگی خود با یکدیگر اقدام کنیم. بی شک این نوع تعاملات فرهنگی و هنری فرصت مناسبی برای آشنایی با غنای فرهنگ ایران و حلقه اتصال خوبی برای توسعه روابط فرهنگی است.

سخنرانان بعدی این مراسم، خانم «دکتر باربارا اشتاین گیسر» سرپرست موزه گوته در دوسلدورف و آقای «گونتر اوکر» بود.

وی با اشاره به موفقیت نمایشگاه «گونتر اوکر» در دوسلدورف از وی به عنوان یکی از مشهورترین هنرمندان نسل پس از جنگ در جهان یاد کرد. گونتر اوکر هم به قرائت اشعاری زیبا پیرامون قرابت حافظ و گوته و تفاهم میان فرهنگی ملت ها و دوستی و محبت پرداخت.

گفتنی است؛ نمایشگاه آثار هنری «گونتر اوکر»، هنرمند معاصر و شهیر آلمانی از تاریخ دوم اکتبر تا ششم سپتامبر ۲۰۲۱ در تالار هنری شهر وایمار برگزار می‌شود.

این نمایشگاه ویژه با عنوان «اوکر-حافظ- گوته؛ شرق و غرب دیگر نمی‌توانند از هم جدا شوند.» سومین نمایشگاه «گونتر اوکر» طی دو ساله اخیر در آلمان است. وی قبلاً این نمایشگاه را در شهرهای روستوک و دوسلدورف برگزار کرده بود که با استقبال بسیار خوب روبرو شده بود.

در نمایشگاه شهر وایمار ۴۲ اثر از این هنرمند ۹۱ ساله آلمانی به نمایش گذاشته شده است. این آثار شامل ۳۱ اثر مشبک و ۶ اثر چاپ با شن و ماسه روی مقوای رومی و ۵ اثر چاپ برجسته بر روی لوح های دست ساز است.

«گونتر اوکر» مجموعه آثار خود را با برداشت از خاطرات سفرش به ایران به وجود آورده است. او قبلاً از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در هشت شهر ایران از جمله شیراز، تهران، اصفهان، کرمان، مشهد، رشت، بوشهر و کیش این نمایشگاه را به نمایش گذاشته بود.

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی آلمان برلین حافظ


نظر شما :