دوره آموزش زبان فارسی، خطاطی و نگارگری در لاهور افتتاح شد

۱۰ مرداد ۱۴۰۰ | ۱۴:۳۵ کد : ۳۶۴۲ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۲۱۵
دوره آموزش زبان فارسی، خطاطی و نگارگری از سوی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور پاکستان افتتاح شد.
دوره آموزش زبان فارسی، خطاطی و نگارگری در لاهور افتتاح شد

دوره آموزش زبان فارسی، خطاطی و نگارگری از سوی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور پاکستان افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، همزمان با عید غدیر خم، مراسم افتتاحیه دوره‌های تابستانه یادگیری زبان فارسی، خطاطی و نگارگری با حضور محمدرضا ناظری، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران، جعفر روناس، وابسته فرهنگی و مسئول خانه فرهنگ سرکنسولگری ایران در لاهور، فلیحه زهرا کاظمی، رئیس بخش زبان وادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور و جمعی از استادان دانشگاه و فارسی آموزان و علاقه‌مندان به فرهنگ و هنر ایرانی و استادان خطاطی و نگارگری در سالن همایش خانه فرهنگ کشورمان برگزار شد.

جعفر روناس ضمن تبریک عید سعید غدیر گفت: رسالت اصلی خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور ترویج زبان و ادبیات فارسی و گسترش هنر ایرانی در میان کشورهای اسلامی و منطقه‌ای از جمله پاکستان است.

وی درباره دوره تابستانه نیز توضیح داد: در دوره تابستانه ما شاهد آموزش زبان فارسی در سه سطح نوآموز، مقدماتی و فوق میانی خواهیم بود.

تأکید بر آشنایی جوانان پاکستانی با گنجینه‌های هنر ایران

مسئول خانه فرهنگ ایران در لاهور با بیان ضرورت آشنایی نسل جوان پاکستان با گنجینه‌های هنر غنی ایران گفت: همزمان کلاس‌های نگارگری و خوشنویسی هم در این مدت آغاز خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: کارگاه‌های رایگان آموزش و دانش افزایی زبان فارسی به منظور اصلاح و ارتقاء مکالمه زبان فارسی، به صورت رایگان برای عموم و کارگاه آموزش نگارگری و خوشنویسی برای عموم علاقه‌مندان در خانه فرهنگ برپا می‌شود.

وابسته فرهنگی کشورمان در لاهور گفت: همچنین در نظر داریم دوره‌های دانش افزایی را با همکاری دانشگاه‌هایی که در آن اتاق ایران داریم به صورت فیلم کوتاه و داستان کوتاه و مشاعره برگزار کنیم.

کلید دستیابی به گنجینه فرهنگ غنی ایران یادگیری زبان فارسی است

در ادامه محمدرضا ناظری، سرکنسول ایران در لاهور نیزعنوان کرد: کلید دستیابی به گنجینه فرهنگ غنی ایران یادگیری زبان فارسی است و امیدوارم فارسی آموزان و علاقه‌مندان به فرهنگ ایرانی بتوانند با گذراندن دوره‌های متنوع فارسی آموزی، این زبان شیرین را یاد گرفته و از این راه ارتباطات فرهنگی دو کشور را تقویت کنند.

در این مراسم پیام صوتی غلامعلی حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی و فرهنگستان زبان و ادب فارسی پخش شد.

وی در این پیام ضمن تبریک و تقدیر از فارسی آموزان و استادان و خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور در گسترش زبان فارسی گفت: شهر لاهور از گذشته تا به امروز با دارا بودن شاعران و ادیبان مشهور فارسی زبان مانند مسعود سعد سلمان و واقف لاهوری که قرار است دیوان این شاعر بزرگ در ایران منتشر شود، چشم و چراغ شهرهای شبه قاره در توجه به زبان و ادبیات فارسی بوده است.

در ادامه، فلیحه زهرا کاظمی، رئیس بخش زبان وادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور نیز به چالش‌های پیش روی زبان و ادبیات فارسی در پاکستان اشاره کرد و گفت: برای ترویج زبان فارسی در سراسر پاکستان هر چند اقدامات مهمی صورت گرفته است، اما دامنه این تلاش ها باید گسترش یابد.

عظمی زرین نازیه، شاعر و استاد زبان فارسی و همچنین برخی دیگر از استادان نیز در این مراسم سخنرانی و در پایان فارسی آموزان برنامه‌های متنوعی در پاسداشت و اهمیت غدیر اجرا کردند.

در حاشیه این مراسم نیز، مجموعه‌ای از کتب هنری، آموزشی و فرهنگی ایران زمین به نمایش گذاشته شد.

پایان خبر / ‏

کلید واژه ها: دوره آموزش زبان و ادبیات فارسی خطاطی نگارگری لاهور پاکستان بنیاد سعدی آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان


نظر شما :