پایان دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های خارج از مسکو

۲۳ تیر ۱۴۰۰ | ۰۹:۲۴ کد : ۳۶۲۹ زبان فارسی در جهان
تعداد بازدید:۵۲
دوره‌های پیشرفته کلاس‌های آموزش زبان فارسی که با همکاری بنیاد سعدی و به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در سه دانشگاه خارج از شهر مسکو برگزار شد، به پایان رسید.
پایان دوره‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌های خارج از مسکو

دوره‌های پیشرفته کلاس‌های آموزش زبان فارسی که با همکاری بنیاد سعدی و به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در سه دانشگاه خارج از شهر مسکو برگزار شد، به پایان رسید.

 

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، با پایان یافتن سال تحصیلی ۲۰۲۰ - ۲۰۲۱ در دانشگاه‌های سراسر فدراسیون روسیه، دوره‌های پیشرفته کلاس‌های آموزش زبان فارسی که با همکاری بنیاد سعدی و به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در سه دانشگاه خارج از شهر مسکو برگزار شد، به اتمام رسید.

دانشگاه دولتی ساراتوف در شهر ساراتوف، دانشگاه فدرال قازان در شهر قازان و دانشگاه دولتی اوستیای شمالی در شهر ولادی‌قفقاز در سال تحصیلی گذشته میزبان دوره‌های آموزش زبان فارسی بودند.

این دوره‌ها زیر نظر اتاق‌های ایران در دانشگاه‌های منطقه‌ای با همکاری بنیاد سعدی و به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در فدراسیون روسیه برای علاقه‌مندان به زبان و ادبیات فارسی برگزار می‌شود. دوره‌های مرکز آموزش زیان فارسی رایزنی فرهنگی کشورمان در مسکو نیز در سال تحصیلی ۲۰۲۰ -۲۰۲۱ در هشت دوره (چهار دوره مبتدی، دو دوره میانی و دو دوره پیشرفته) به صورت حضوری با ۳۸ نفر علاقه‌مند برگزار شد و به پایان رسید.

دانشگاه فدرال قازان

دوره مقدماتی آموزش زبان فارسی در دانشگاه فدرال قازان در نیمه نخست سال تحصیلی ۲۰۲۰ - ۲۰۲۱ و دوره پیشرفته در نیمه دوم همین سال برگزار شد. فارسی‌آموزان طی روزهای سه‌شنبه و پنجشنبه با حضور در محل اتاق ایران این دانشگاه تحت تعلیم قرار گرفتند.

دوره نیمه اول سال تحصیلی هم به صورت حضوری و هم به صورت بر خط بوده و دوره نیم سال دوم تحصیلی به صورت حضوری بود. اتاق ایران دانشگاه فدرال قازان در سال ۱۳۸۷ توسط رایزنی فرهنگی ایران در روسیه افتتاح شده و از آن تاریخ به بعد این اتاق، محل برگزاری دوره‌های مختلف آشنایی با فرهنگ و هنر ایران بوده است.

در نیمه نخست سال تحصیلی ۲۱ دانشجو در دوره مقدماتی و در نیمه دوم سال نیز ۱۴ دانشجو در دوره پیشرفته زبان فارسی این دانشگاه حضور داشتند. اکثر این فارسی‌آموزان دانشجویان کارشناسی در رشته‌های تاریخ، زبان عربی، زبانشناسی و کارشناسی ارشد رشته‌های زبانشناسی و روابط بین‌الملل بودند.

دانشگاه فدرال قازان که در سال ۱۸۰۴ میلادی تأسیس شده در شهر قازان پایتخت جمهوری تاتارستان در ۸۰۰ کیلومتری مسکو قرار دارد.

دانشگاه دولتی اوستیای شمالی

کلاس‌های زبان فارسی دانشگاه دولتی اوستیای شمالی نیز در اتاق ایران این دانشگاه که در سال ۱۳۹۳ افتتاح شده، برگزار می‌شود. در نیمه نخست و نیمه دوم سال تحصیلی گذشته تعداد ۱۰ نفر از دانشجویان و اساتید این دانشگاه در دوره مقدماتی و پیشرفته زبان فارسی شرکت کردند.

مدرسان این دوره، روسلان آقایف و خانم مدینه ساخی‌یوا از اساتید این دانشگاه بودند. کلاس‌های ترم اول و دوم به صورت حضوری برگزار شد. دانشگاه دولتی اوستیای شمالی در شهر ولادی‌قفقاز پایتخت جمهوری اوستیای شمالی-آلانیا در جنوب‌غرب روسیه قرار دارد.

دانشگاه دولتی ساراتوف

کلاس‌های آموزش زبان فارسی در دانشگاه دولتی ساراتوف در سال تحصیلی ۲۰۲۰ -۲۰۲۱ نیز مانند سایر دانشگاه‌ها در نیمه نخست سال تحصیلی به فارسی‌آموزان مبتدی و نیمه دوم به فارسی‌آموزان پیشرفته اختصاص داشت.

دوره اول به صورت برخط و حضوری و دوره دوم به صورت حضوری در محل اتاق ایران برگزار شد. در دوره مقدماتی کلاس‌های امسال ۶ نفر از دانشجویان رشته روابط بین‌الملل و در دوره پیشرفته نیز ۴ نفر از دانشجویان رشته کامپیوتر، پزشکی و تربیت معلم شرکت کردند. دانشگاه دولتی شهر ساراتوف در مرکز استان ساراتوف در ۸۵۰ کیلومتری مسکو واقع شده است.

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بنیاد سعدی روسیه


نظر شما :