اعطای نمایندگی برگزاری آزمون آمفا عمومی در اروپا به مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد + فیلم

۱۹ تیر ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۳ کد : ۳۶۲۳ زبان فارسی در جهان تخصصی آزفا
تعداد بازدید:۱۹۹
در دیدار سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان با رئیس دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد، موضوع همکاریهای علمی و دانشگاهی و برنامه گسترش و توسعه آموزش زبان فارسی مطرح و اعطای نمایندگی برگزاری آزمون آمفا عمومی در اروپا به مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد انجام شد.
اعطای نمایندگی برگزاری آزمون آمفا عمومی در اروپا به مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد + فیلم

در دیدار سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان با رئیس دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد، موضوع همکاریهای علمی و دانشگاهی و برنامه گسترش و توسعه آموزش زبان فارسی مطرح و اعطای نمایندگی برگزاری آزمون آمفا عمومی در اروپا به مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد انجام شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، در این دیدار که با حضور معاونان دانشکده و رایزن فرهنگی ایران و نماینده بنیادسعدی در صربستان برگزار شد، سفیر کشورمان با اشاره به روابط دوستانه و رو به گسترش میان ایران و صربستان اظهار داشت: تعاملات علمی و فرهنگی، رکن اصلی و پایدار در توسعه روابط بین کشورهاست و از این رو، برای ما حمایت از فعالیت های علمی، پژوهشی و فرهنگی دانشگاهی اولویت ویژه ای دارد و خوشبختانه ظرفیت های بالای فرهنگی، علمی و ادبی ایران فرصت های مناسبی را برای انجام چنین فعالیت هایی فراهم می کند.

وی در ادامه ادبیات فارسی را گنجینه عظیم از معارف اخلاقی و انسانی و بخش مهمی از تاریخ فرهنگی کشورمان توصیف کرد و گفت: سفارت ایران، همواره حامی اصلی توسعه و گسترش فعالیت های فرهنگی و آموزشی در حوزه زبان و ادبیات فارسی در صربستان بوده و این حمایت با جدیت ادامه خواهد داشت.

خانم ایوا دراشکیچ ویچانوویچ، رئیس دانشکده زبان های خارجی و ادبیات دانشگاه بلگراد نیز ضمن استقبال گرم از هیات ایرانی و تایید سخنان سفیر کشورمان گفت: تاریخ و تمدن ایران و به ویژه زبان و ادبیات فارسی بسیار منحصر به فرد است و شایان توجه است که پایه اصلی دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد در حدود یکصد سال پیش، با تدریس درسنامه های ادبیات فارسی بنا نهاده شده و از این رو می توان گفت شاکله معنوی این دانشکده بر ستون های زبان و ادبیات فارسی بنا شده است.

وی با ستایش از سطح علمی بالای دانشگاه‌های ایران، از برقراری ارتباط علمی و دانشگاهی بین این دانشگاه و موسسات آموزشی ایرانی اظهار خوشنودی کرد و اظهار داشت: امروز نهایت افتخار ماست که می توانیم نمایندگی بنیاد سعدی برای برگزاری آزمون آمفا در اروپا را دریافت کنیم و همچنین با موسسه استنادی علوم (ISC) شیراز که پایگاه علمی ارزشمند، بزرگ و منحصر به فردی در ایران و منطقه محسوب می شود، همکاری مشترک و درازمدتی را آغاز کنیم.

اما میلکوویچ، رئیس دپارتمان شرق شناسی دانشگاه بلگراد در سخنانی با تایید فعالیت‌های آموزشی زبان فارسی و ابراز خرسندی از علاقمندی تعداد زیاد دانشجویان به فراگیری زبان فارسی، از اهتمام این دانشکده برای اعتبار سنجی دروس جدید مرتبط با ادبیات و فرهنگ ایران خبر داد که در راستای طرح تقویت کرسی زبان فارسی این دانشگاه است.

مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی و نماینده بنیاد سعدی در صربستان نیز در این دیدار با اشاره به فعالیت‌های مرکز فرهنگی ایران در بلگراد، تشکیل دوره های آموزش زبان فارسی و حمایت از برنامه های توسعه و تقویت کرسی فارسی دانشگاه بلگراد از مهمترین فعالیت های این نهاد برشمرد و بر لزوم ادامه و گسترش برنامه های فرهنگی و آموزشی با هدف آشنایی بیشتر دانشجویان و پژوهشگران صرب با فرهنگ، تاریخ، زبان و ادبیات ایران تاکید کرد.

در ادامه این دیدار، سفیر کشورمان و هیات همراه از محل مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد بازدید کردند که طی آن گزارش کاملی از فعالیت های این مرکز از سوی دکتر سعید صفری، استاد زبان فارسی این دانشگاه ارایه شد و همچنین به برخی از شیوه های آموزشی و درسنامه های اختصاصی که برای دانشجویان این دانشگاه تهیه شده، اشاره شد. در بخش دیگر این برنامه، نماهنگ آشنایی با آزمون آمفا که از سوی بنیاد سعدی تهیه شده بود به نمایش گذاشته شد و همچنین پیام ویدئویی رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی نیز پخش شد که در آن ضمن تبریک به دانشگاه بلگراد برای امضاء تفاهم نامه همکاری آزمون آمفا، توضیحاتی در خصوص چگونگی اجرای آزمون آمفا و آمادگی بنیاد سعدی برای همکاریهای بیشتر علمی و آموزشی ارایه شد.

صحرایی در پیام خود اظهار داشت: از امروز و با امضاء تفاهم نامه همکاری، نمایندگی برگزاری آزمون آمفا در اروپا به مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد اعطا می شود و بر این اساس، داوطلبان آزاد و نیز دانشجویانی اروپایی که علاقمند به دریافت مدرک سنجش سطح زبان فارسی هستند، می توانند با مراجعه به این مرکز، در آزمون آمفا شرکت و مدرک معتبر از بنیاد سعدی دریافت کنند.

در ادامه، ویدئوی معرفی و موسسه استنادی علوم ( (ISC) و پایش علم و فناوری و پیام ویدئویی دکتر محمدرضا فلاحتی فومنی قدیمی، مشاور رئیس و معاون همکاریهای علمی بین المللی پخش شد و در آن برخی از خدمات موسسه استنادی علوم معرفی شد. وی در بخشی از پیام خود گفت: با تاسیس شاخه ISC در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد، خدمات علمی، پژوهشی و دسترسی به دیتابیس های موسسه استنادی علوم از طریق آی پی اختصاصی در اختیار این مرکز قرار می گیرد و کلیه دانشجویان، استادان و پژوهشگران می توانند برای دسترسی به این منابع، با حضور در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد از خدمات این موسسه بهره مند شوند.

در بخش پایانی این برنامه، تفاهم نامه همکاری‌های دوجانبه با بنیاد سعدی مربوط به نمایندگی برگزاری آزمون آمفا و تفاهم نامه با موسسه استنادی علوم ( (ISC) و پایش علم و فناوری در خصوص راه اندازی شاخه این موسسه در مرکز مطالعات فارسی دانشگاه بلگراد به امضاء طرفین رسید.

 

پایان خبر


لینک دانلود فایل

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان صربستان بنیاد سعدی آمفا تفاهم نامه دانشکده فیلولوژی دانشگاه بلگراد


نظر شما :