در مراسم رونمایی ازجدیدترین کتاب های تالیفی بنیاد سعدی مطرح شد:

تبلور شیوه‌های آموزشی جدید زبان فارسی در دو کتاب «چارچوب» و «شیراز»

تعداد بازدید:۴۰۰
مراسم رونمایی از جلد دوم مجموعه کتاب‌های «چارچوب» و «شیراز» با حضور رئیس و ...
تبلور شیوه‌های آموزشی جدید زبان فارسی در دو کتاب «چارچوب» و «شیراز»

مراسم رونمایی از جلد دوم مجموعه کتاب‌های «چارچوب» و «شیراز» با حضور رئیس و معاونان بنیاد سعدی در سالن همایش‌های بنیاد سعدی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، غلامعلی حداد عادل، در این مراسم ضمن تبریک برای عرضه کتاب‌های تازه تألیف بنیاد سعدی، گفت: با تألیف هر کتاب جدیدی، سرمایه بنیاد افزوده می‌شود و اگر وضعیت امروز کتاب‌های آموزش زبان فارسی به غیرفارسی زبانان را با ۳۰ سال پیش مقایسه کنید، می‌بینید از نظر تعدد و تنوع، سطح بندی، مبتنی بودن بر مبانی علمی، آموزش زبان، کاغذ و قطع، بسیار متفاوت شده است.
وی افزود: این نشان می‌دهد زمانی که عده‌ای تصمیم بگیرند همدل و همزبان باشند، کارهای بزرگی شدنی می‌شود و امروز ما در دنیا با تألیف این کتاب‌ها، برای آموزش زبان فارسی سرمایه داریم و تنها آرزو نداریم.
برای توزیع همپایه تولید کتاب اهمیت قائل شویم
وی با تأکید بر ضرورت اهمیت قائل شدن برای توزیع کتاب‌ها افزود: به همان اندازه که به تولید و تألیف اهمیت می‌دهیم، باید به توزیع آن در جهان نیز اهمیت دهیم. در شرایط حاضر، از راه‌های مختلفی مانند فرستادن کل فایل کتاب، ارسال فیزیک کتاب با پست، خودرو یا حتی مسافر، توزیع انجام می‌دهیم و خوشبختانه امروز رایزنان فرهنگی که نمایندگان بنیاد سعدی هستند، در کلاس‌ها کتاب‌های ما را استفاده می‌کنند و کیفیت آنها موجب شده در میان علاقه مندان جا باز کند و همین کتاب شیراز در مدارس کشورهای عربی نیز پذیرفته شده و تدریس می‌شود.
تألیف علمی مجموعه کتاب‌های «شیراز» و «چارچوب»
بنا براین گزارش، در این مراسم رضامراد صحرایی، معاون آموزش و پژوهش بنیاد سعدی، نیز به عنوان یکی از مؤلفان کتاب‌های بنیاد، درباره مجموعه «چارچوب» گفت: مجموعه آموزشی چارچوب، دستور زبان فارسی را به شیوه‌ای کاملاً نوین و مبتنی بر یافته‌های علمی جدید در قالب دستور آموزشی ارائه می‌کند و زمانی که کتاب را ورق بزنید، احساس نمی‌کنید که آموزش مبتنی بر دستور زبان است.
وی افزود: مثلث نقش، معنی و صورت دستوری در این کتاب به طور کامل رعایت شده است و خوشبختانه کتاب «چارچوب ۱» یک نرم افزار بسیار خوبی دارد که از همین امروز بهره‌برداری آموزشی از آن شروع شده است و در رویداد تیرماه نرم افزار آن را منتشر می‌کنیم.
وی با اشاره به اینکه «چارچوب ۲» دستور زبان فارسی را در سطح میانی و فوق میانی آموزش می‌دهد، عنوان کرد: ویژگی دیگر این کتاب آن است که یک کتاب دستور زبان آموزشی ساده با عنوان «دستور ساده زبان فارسی» در کنار خود دارد که به طور جداگانه منتشر می‌شود.
وی با اشاره به مجموعه کتاب‌های «شیراز» گفت: مجموعه آموزشی «شیراز» نیز جدیدترین مجموعه آموزشی بنیاد است که امروز از انتشار جلد دوم آن رونمایی می‌شود و جلد سوم نیز در مرحله طراحی و صفحه آرایی است.
صحرایی خاطرنشان کرد: ما چهار جلد این کتاب را باید در سال ۱۴۰۱ تحویل می‌دادیم که خوشبختانه امسال کل چهار جلد را تحویل خواهیم داد.
وی افزود: این کتاب در ابتدا برای مدارس المهدی لبنان طراحی شد و بعد در جاهای مختلف به کار برده شد و ما آن را با استاندارد مرجع خودمان متناسب سازی کردیم.
صحرایی ادامه داد: تمام تجربیات ما از کتاب‌های قبلی، در کتاب شیراز متبلور شده است و این کتاب برای پایه دوم در مدارس راهنمایی لبنان و فارسی آموزان سطح پیش میانی طراحی شده است و کتاب اول را به استاد فقید سید احمد لواسانی و این کتاب را نیز به ویکتور الکک، استاد فقید زبان فارسی تقدیم کردیم.
وی با اشاره به ویژگی‌های بصری هریک از کتاب‌ها در پایان گفت: ما در جلد اول کتاب شیراز نزدیک به ۲۰۰ قطعه نقاشی و در جلد دوم نیز همین میزان را داریم که از خانم ولدی، طراح این کتاب قدردانی می‌کنیم.
در پایان این مراسم با حضور حداد عادل، رئیس بنیاد سعدی و معاونان از کتاب «چارچوب ۲» و «شیراز ۲» رونمایی شد.

‌‌‌‌‌‌‌

 

پایان خبر

کلید واژه ها: آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان رونمایی کتاب چارچوب شیراز


نظر شما :