بنیاد سعدی به دنبال تثبیت یادگیری زبان فارسی در بلگراد است

۳۰ دی ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۸ کد : ۳۵۶ اخبار تصویری
تعداد بازدید:۳۳۰
رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان، ضمن بازدید از کلاس درس و آزمون دانشجویان زبان فارسی دانشگاه بلگراد، با رییس پارلمان دانشجویی دانشکده فیلولوژی بلگراد نیز ملاقات کرد.
بنیاد سعدی به دنبال تثبیت یادگیری زبان فارسی در بلگراد است

رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان، ضمن بازدید از کلاس درس و آزمون دانشجویان زبان فارسی دانشگاه بلگراد، با رییس پارلمان دانشجویی دانشکده فیلولوژی بلگراد نیز ملاقات کرد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سعدی، محمود شالوئی، نماینده بنیاد سعدی در صربستان، ضمن حضور در کلاس درس زبان فارسی در دانشگاه بلگراد و گفت و گو با دانشجویان، با اظهار خرسندی از تعداد زیاد دانشجویانی که درس زبان فارسی را به صورت اختیاری و به عنوان زبان دوم انتخاب کرده اند، علاقمندی دانشجویان صرب به یادگیری زبان فارسی را تحسین کرد.

وی اظهار کرد: یادگیری زبان فارسی به عنوان یکی از کهن ترین زبان های جهان، که پیشینه ادبی بیش از پنج هزار سال دارد، نخستین و مهمترین گام برای آشنایی با فرهنگ، تمدن، ادبیات و هنر ایران است.

وی در ادامه به معرفی برخی از آثار ادبی و شاعران برجسته ایرانی که در زمرۀ میراث بزرگ معنوی بشری قرار دارند، پرداخت و تاکید کرد: یادگیری کامل زبان فارسی نه تنها دسترسی به این گنجینه بزرگ را هموار می‌سازد بلکه به شناخت بهتر از ایران، ادبیات معاصر و آشنایی با چهره واقعی ایران نیز خواهد انجامید.

نماینده بنیاد سعدی در صربستان، افزود: بنیاد سعدی که متولی اصلی آموزش زبان فارسی در خارج از ایران است، با توسعه دوره‌های آموزشی خود در مراکز رسمی آموزشی از جمله دانشگاه ها و مدارس صربستان، تلاش دارد تا یادگیری فارسی در این کشور تثبیت شود و هم اکنون علاوه بر دانشگاه بلگراد، در سه مرکز دانشگاهی، چند مرکز فرهنگی و سه شهر صربستان کلاس های آموزش فارسی برگزار می شود.

وی در پایان از دانشجویان دعوت کرد تا ضمن حضور در رایزنی فرهنگی ایران و شرکت در برنامه های فرهنگی که به مناسبت های مختلف از جمله مراسم ترجمه دیوان حافظ به زبان صربی، حضور داشته و از این رهگذر، با فرهنگ ایران آشنایی بیشتری حاصل کنند.

رایزن فرهنگی کشورمان و نماینده بنیاد سعدی در صربستان، در ادامه این دیدار با خانم «یلنا ویدوویچ»، رئیس پارلمان دانشجویی دانشکده فیلولوژی بلگراد، که از فارسی آموزان کلاسهای دانشگاه بلگراد است، نیز دیدار کرد و ضمن ابراز خرسندی از اینکه رئیس پارلمان دانشجویان، از علاقمندان به یادگیری زبان فارسی است، زمینه های همکاری پارلمان دانشجویان با رایزنی فرهنگی و نیز ارتباط با مراکز علمی و آموزشی ایران را مورد بحث و بررسی قرار داد. 

یلنا ویدوویچ، نیز در این دیدار با ابزار خرسندی از یادگیری زبان فارسی و شیوه آموزش که موجب افزایش علاقمندی دانشجویان به این زبان و آشنایی با فرهنگ ایران شده، اظهار کرد: پارلمان دانشجویان، به عنوان نماینده مستقیم دانشجویان و بازوی مهم تشکیلاتی در روند تصمیم سازی مقامات دانشگاه، علاقمند به همکاری در زمینه های آموزشی، فرهنگی و هنری با رایزنی فرهنگی ایران است.

شالوئی در این دیدار  از هیات رئیسه پارلمان دانشجویان دعوت کرد تا با حضور در رایزنی فرهنگی کشورمان، ضمن آشنایی با فعالیتهای رایزنی، قابلیت ها و فرصت های همکاری این نهاد مهم دانشگاهی در حوزه های مختلف آموزشی و فرهنگی مورد بررسی بیشتر قرار گیرد.

در این دیدار، سعید صفری، مدرس زبان فارسی اعزامی از سوی بنیاد سعدی به صربستان نیز با بیان مطالبی از وضعیت آموزشی در دانشگاه بلگراد و علامندی دانشجویان به انتخاب درس زبان فارسی، اظهار داشت: خوشبختانه در سال تحصیلی جاری، کتاب آموزشی «سلام فارسی» ویژه دانشجویان دانشگاه بلگراد از سوی بنیاد سعدی و با همکاری این دانشگاه منتشر و در اختیار دانشجویان قرار گرفت که نقش مهمی در جلب بیشتر علاقمندی دانشجویان به این زبان و تشویق به یادگیری هدفمند زبان فارسی داشته است.

وی ابراز امیدواری کرد با توجه به روند رو به رشد علاقمندی دانشجویان به زبان فارسی و نیز با تامین محتوا و مقدمات آموزشی لازم، زمینه برای تاسیس کرسی زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه بلگراد فراهم آید.

گفتنی است، درس فارسی به عنوان زبان اختیاری در دانشگاه بلگراد تدریس می‏ شود که دانشجویان می توانند از میان سی و چهار زبان مختلف این زبان را انتخاب و فراگیرند.

پایان خبر/


نظر شما :